Reklama
6-7
Obserwator
8-9
Treści wiary
Zaczynamy coś od Adama i Ewy, bywamy chytrzy jak wąż, pracujemy w pocie czoła, a w zdumieniu zmieniamy się w słup soli. Nawet nie wiemy, że nasze codzienne rozmowy mają swoje źródło w Biblii.
Jedność w Kościele i Kościołów ze sobą (...) Karmi się przebaczeniem i wzaJemnym zaufaniem. począwszy od naszych rodzin i od naszych wspólnot.
16-18
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza Łk 10, 1-9 (lub dłuższa perykopa: Łk 10, 1-12. 17-20)
Są takie parafie, zazwyczaj w większych miastach, że tuż przed rozpoczęciem niedzielnej Mszy św. ławki są jeszcze puste, a zaczynają się zapełniać, gdy trwa już Eucharystia. Czy można się spóźniać na Mszę św. i jeśli jest to niedziela, czy spełnia się wtedy obowiązek niedzielnej Eucharystii?
Przyjście Mesjasza na świat wiąże się z rozpoczęciem epoki określanej jako mesjańska. Czym jest ta epoka, kiedy nastąpi i jak charakteryzuje ją Pismo Święte?
Kiedy szukamy szczęścia i radości, myślimy sobie, że zdobędziemy je przez posiadanie. Im więcej rzeczy wokół siebie zgromadzimy, im więcej nieruchomości nabędziemy, im więcej znajomych będziemy mieć, im więcej różnych bodźców będzie docierać do nas z zewnątrz – tym więcej szczęścia i radości dla nas. Sami jednak wiemy, że po chwilowych radościach często przychodzi gorycz pustki, gorycz rozczarowań. Wyobrażaliśmy sobie, że coś, na co czekaliśmy, przyniesie nam wiele satysfakcji, a okazuje się, że znowu daliśmy się nabrać.
Jego Reguła stała się narzędziem, które pomogło uratować Europę.
19-22
Punkt widzenia
Nad wyborami pracowało ponad 250 tys. osób w całej Polsce. Przy tak dużej skali pomyłki losowe zdarzają się na korzyść i niekorzyść obu kandydatów, ale nie oznacza to, że wynik wyborów został sfałszowany.
Prezydent USA na szczycie w Hadze miał wiele powodów do radości. Ameryka pokazała skuteczność, bo szybko zakończyła wojnę Izraela z Iranem oraz przekonała sojuszników NATO do wydatków 5% PKB na obronność.
34-35
Moim zdaniem
Modele AI, choć zaawansowane, nie są nieomylne. ChatGPT może generować odpowiedzi brzmiące wiarygodnie, ale zawierające błędy lub fałszywe informacje.
Izrael jest krajem nowoczesnym i demokratycznym, nie znaczy to jednak, że jest wolny od totalitarnych ciągot.
36-37
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
60-61
Dobre rady
Imię żeńskie, nazwa kwiatu i choroby bakteryjnej. Wszystkie łączy słowo „róża”.
Co to jest renta wdowia? Czy każda osoba owdowiała może ją otrzymać? Czy są jakieś ramy finansowe jej przyznawania?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Historia o. Waltera Ciszka, młodego jezuity, aż prosi się o film w hollywoodzkim stylu.
Kochane życie
Od szesnastu lat ks. Popiełuszko ukazuje się pewnej kobiecie mieszkającej we Włoszech. Co kapelan Solidarności poprzez tę skromną Włoszkę próbuje nam powiedzieć?
Wiemy, gdzie szukać pomocy, gdy boli nas ciało, ale co z naszym wnętrzem?
Owoce czarnej porzeczki to jedne z najzdrowszych owoców, które warto włączyć do codziennej diety.
Mogą być niebanalną ozdobą zarówno domu, jak i balkonu czy ogrodu.
Potrawy wschodniej Polski charakteryzują się połączeniem wpływów wielu kultur, co sprawia, że są wyjątkowe. Warto po nie sięgnąć także w upalne dni.
Jedna z najpiękniejszych na świecie, a w Roku Jubileuszowym – najważniejsza dla katolików. Bazylika św. Piotra w Rzymie.
66-79
Niedziela Plus
...słupscy Skauci Europy świętują w tym roku dziesięciolecie?
O żywej i prężnej wspólnocie parafii nadmorskiej oraz wakacyjnych propozycjach odpoczynku opowiada o. Adam Jaworski, oblat Maryi Niepokalanej, w rozmowie z Niedzielą.
Chcemy, żeby ludzie czuli, że są współwłaścicielami parafii i kościoła – mówi ks. Piotr Lisowski.
Te dzieła służyły liturgii, oddawaniu chwały Bogu, ale są również pięknym świadectwem kunsztu, artyzmu różnych twórców – podkreśla bp Andrzej Jeż.
Co roku na to wydarzenie czekają nie tylko studenci. Dlaczego chcą być razem: na kajaku i Mszy św., na rowerach i medytacji, na konferencjach i ogniskach?
Dom św. Faustyny „Pomocna Dłoń” w Bajtkowie to nie tylko miejsce zamieszkania – to przestrzeń wspólnoty, troski i wychowania, w której dzieci i młodzież znajdą domowe ciepło oraz nadzieję na lepszą przyszłość.
Zachęcamy wszystkie dzieci do udziału – niech z serca i wyobraźni najmłodszych popłynie hołd dla naszej ukochanej Matki Bożej Licheńskiej!
Niedziela bielsko-żywiecka
Finał 21. akcji „Pola nadziei” odbył się w bielskim kościele NMP Królowej Polski.
Schola „Puls Boga” działająca przy parafii św. Maksymiliana w Ciścu obchodzi 20-lecie istnienia
XVII Letnie Finały BoskoCup zakończone.
Niedziela częstochowska
Nasi czytelnicy podzielili się z nami swoimi świadectwami o Eucharystii w ich życiu.
Gdyby nie nadzieja, to sens pracy kapłańskiej byłby bardzo trudny do wymiernego określenia – mówi ks. Artur Bętkowski, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sygontce.
W Roku Jubileuszowym często słyszymy słowa: „nadzieja zawieść nie może”. Podobnie było podczas Dni Matki Teresy Janiny Kierocińskiej.
Niedziela podlaska
„Najświętsze Serce Jezusa to źródło życia i świętości, które przemienia serca ludzkie, przyciąga ku sobie, napełnia miłością i pokojem”. Prawdy tych słów św. Jana Pawła II doświadczyły osoby życia konsekrowanego diecezji drohiczyńskiej, które 14 czerwca pielgrzymowały do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach.
Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Niepokalanej Maryi Panny z Gandino w tym roku świętuje jubileusz swojego pobytu w Polsce. Pierwszą placówką stał się dom w Nurcu-Stacji. Z okazji trzydziestolecia działalności bp Piotr Sawczuk 22 czerwca przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym w Nurcu-Stacji.
W tym roku wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Radość w Panu” działająca przy parafii św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim obchodziła 15. rocznicę powstania. W sobotę 21 czerwca odbyło się uroczyste świętowanie tego wydarzenia.
Niedziela kielecka
O Wydawnictwie „Jedność”, które w tym roku podczas Sacroexpo otrzymało prestiżowy medal „Per Artem ad Deum”, z ks. dr. Janem Nowakiem, redaktorem naczelnym, rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Chcemy być żywymi klejnotami w koronie Maryi – mówił o idei koronacji cudownego wizerunku bp Jan Piotrowski.
Mali i duzi, którzy wrzucają ofiary na misje w czasie pierwszych piątków miesiąca, mogą czuć radość. Ze środków płynących z ich dobrego serca powstaje szkoła średnia dla dzieci i młodzieży w peruwiańskiej dżungli w Puerto Bermudes. Jak postępuje budowa?
Niedziela małopolska
Naszym celem było to, żeby parafia integrowała się nie tylko wokół ołtarza – mówi ks. Jerzy Serwin.
Pomyślałam: „To jest coś pięknego, nigdy nie słyszałam o takiej modlitwie” – wspomina Danuta Winiarska.
„Z wdzięcznością i nutą nostalgii patrzymy na chwile z życia naszego świętego rodaka zatrzymane w kadrze…” – napisał metropolita krakowski.
Niedziela lubelska
Małżeństwo jest miejscem Bożego działania, w którym człowiek jest prowadzony przez życie światłem wiary – powiedział bp Adam Bab.
Najwspanialszym dziękczynieniem jest Eucharystia, kierująca nasze serca na życie wieczne – powiedział abp Stanisław Budzik.
Bóg daje ludziom wielkie i szlachetne pragnienia, wskazuje drogi, na których mogą je realizować – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
14 czerwca w sanktuarium św. Jacka w Legnicy odbyła się diecezjalna pielgrzymka Apostolatu Modlitewnego „Margaretka”.
35 lat temu została powołana do istnienia parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Jej proboszczem został mianowany ks. Jan Mateusz Gacek. Jubileusz ten świętowany był 20 czerwca.
W katedrze gościła p. Marta Przybyła, przedstawicielka Fundacji Adoremus Te Christe, która promuje i koordynuje wieczyste adoracje Najświętszego Sakramentu w Polsce i za granicą.
Niedziela łódzka
Jeśli chcemy być czcicielami Serca Jezusowego, to musimy umieć przebaczać grzesznikom, troszczyć się o słabych – powiedział ks. Przemysław Szewczyk.
Nie chodzi o to, żeby jedynie wyrecytować symbol nicejski, żeby przypomnieć sobie reguły teologiczne dotyczące Jezusa Chrystusa. Pytanie brzmi, czy On jest moim Bogiem? – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas Jubileuszu 1700-lecia Soboru w Nicei.
Możesz być wyśmienitym kaznodzieją albo charyzmatycznym działaczem w Kościele, a dzieła, które czynisz, mogą być nawet spektakularne, ale od tego, co możesz mówić i co możesz czynić, ważniejsze jest poznanie Boga – powiedział kard. Grzegorz Ryś do kleryków w Rzymie.
Niedziela przemyska
Ilekroć wracamy do naszego seminarium, zapewne odżywają wspomnienia, zwłaszcza gdy wchodzimy do tej kaplicy tak bardzo omodlonej przez pokolenia kapłanów – powiedział abp Adam Szal.
Jesteście już na tyle dorośli, że Kościół z ufnością chce wam powierzyć ważne funkcje w liturgii, a jednocześnie patrzy na was z nadzieją – powiedział bp Krzysztof Chudzio.
W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce odbył się X Zjazd Rodzin Wielodzietnych, któremu od początku patronuje bp Stanisław Jamrozek.
Niedziela rzeszowska
Już po raz dwudziesty trzeci Park Sybiraków w Rzeszowie stał się miejscem koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha”.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie-Staroniwie przeżywa w tym roku 50. rocznicę erygowania.
Katedra rzeszowska stała się 15 czerwca miejscem wyjątkowej modlitwy i świętowania. Odbył się tu Jubileusz Małżeństw i Rodzin.
Niedziela sandomierska
W niedzielę 22 czerwca Rudnik nad Sanem rozbrzmiewał radością, śmiechem dzieci i dźwiękami muzyki. Wszystko za sprawą Marszu za Życiem i Rodziną oraz I Pikniku Rodzinnego.
W ostatnich dniach czerwca Sando-mierz po raz trzeci stał się gospodarzem wyjątkowego wydarzenia, które połączyło tradycję flisacką oraz kulturę ludową.
W sercu Sandomierza, na Rynku Starego Miasta, odbyły się wyjątkowe uroczystości patriotyczne poświęcone pamięci 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich – jednej z najbardziej zasłużonych formacji kawaleryjskich w historii Polski.
Niedziela sosnowiecka
– Ze względu na zmieniającą się strukturę społeczną okres końca życia jest poważnym wyzwaniem dla człowieka, dla rodzin i bliskich – powiedział ks. Mariusz Biśta w wykładzie inauguracyjnym DAR.
W Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnych w Czeladzi wydarzyło się coś, co na długo pozostanie uczestnikom w pamięci. Wolontariusze Zagłębiowskiego Centrum Wolontariatu spotkali się, by wspólnie wzrastać, nie tylko przez pomoc dla innych, ale jako liderzy zmiany.
Chyba właśnie dzieciństwo świętych sprawia, że stają się nam bliżsi. Gdy uświadomimy sobie, że przyszli na świat w zwykłych rodzinach, w domach znajdujących się obok nas, że byli bezbronnymi dziećmi i dopiero powoli odkrywali obecność Boga w swoim życiu.
Niedziela świdnicka
22 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy zabrzmiało pytanie: „Dokąd prowadzi nas Duch Święty?”. Odpowiedzi szukali członkowie Komisji Głównej I Synodu Diecezji Świdnickiej podczas kolejnego posiedzenia.
Niektórzy idą naprawdę na poważną misję, na trudne zadania, ale chcę wszystkim powiedzieć, że nie jesteście sami – idziemy razem – powiedział bp Marek Mendyk, wręczając kapłanom dekrety nominacyjne.
Już po raz ósmy dzieci pierwszokomunijne z całej diecezji świdnickiej, wraz z rodzicami i duszpasterzami, pielgrzymowały do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju, by podziękować za dar Eucharystii.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Nasz Ruch potrzebuje wyjść. Ze światłem wiary, nadziei, miłości, do tych, którzy tak bardzo tego potrzebują – powiedział ks. Wojciech Koladyński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Fundacja Polskich Wartości oraz Caritas już od ponad 11 lat organizują wielowymiarową akcję, która ma na celu wsparcie naszych rodaków na Wschodzie.
Lotnisko – opuszczona 1993 r. przez radzieckie wojsko dzielnica Chojny wchodzi w skład parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na potrzeby sprawowania kultu gmina Chojna użycza jej 1 grudnia 1994 r. „łącznik”, jeden z powojskowych budynków. Eucharystię sprawują w kaplicy księża parafii NSPJ, przywożąc Najświętszy Sakrament.
Niedziela toruńska
Głoście radosną nowinę o zbawieniu i bądźcie świadkami miłosierdzia w waszych czynach. W tej posłudze nie jesteście sami – mówił bp Józef Szamocki podczas udzielenia święceń diakonatu w toruńskiej katedrze.
Rozpoczął się 6. sezon „Światła w mieście” – spotkań dla każdego, bez wyjątku. Kolejne spotkanie odbędzie się 12 lipca.
Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego nie mógł ominąć kobiet. Uczestniczki spotkania na Wzgórzu Jabłonowskim mogły na nowo odkryć, jak ważną i znaczącą rolę pełnią we współczesnym świecie.
Niedziela warszawska
O wielkiej mocy Krwi Chrystusa, ludzkim cierpieniu i krzyżu, z którego rodzi się nowe życie, z ks. Józefem Godlewskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.<
Abp Adrian Galbas w Bazylice św. Piotra z rąk papieża Leona XIV otrzymał paliusz.
W sanktuarium na ursuskim Niedźwiadku piątą dekadę kapłani i parafianie odpowiadają na prośby Maryi przedstawione pastuszkom w Cova da Iria.
Niedziela wrocławska
Zakończył się kolejny etap synodu diecezjalnego.
Mowa o Ognisku Marii, którego misją jest towarzyszenie kobietom w ciąży oraz zapewnienie im wszechstronnej pomocy: materialnej, psychologicznej, medycznej, prawnej i duchowej.
Dolnośląski Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Oleśnicy pod hasłem: „Mamo, tato, nie zabijaj!”. Słowa te podkreślały odpowiedzialność obojga rodziców, również ojca, za poczęte życie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Słońce świeci mocniej, powietrze pachnie lipami, a w kalendarzu – upragnione lato. Szkoły pustoszeją, korki w miastach maleją, a za to plaże i szlaki górskie pęcznieją od stęsknionych za wolnością urlopowiczów. Wreszcie czas na wakacje! Można w końcu odpocząć – od budzika, od pracy, od szkoły a czasem, niestety także... od Boga.
Rodzina od zarania dziejów stanowiła podstawową komórkę społeczeństwa, źródło miłości, bezpieczeństwa i wychowania. To w niej uczymy się pierwszych wartości, kształtujemy relacje międzyludzkie i odnajdujemy swoje miejsce na świecie.
Zachodnia Ukraina, nieopodal granicy z Polską, skrywa niezwykłe miejsce – Uhnów. To tu, w zapomnianym przez czas i ludzi kościele Wniebowzięcia NMP gromadzą się pielgrzymi z Polski, aby oddać cześć św. Antoniemu.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Podjęliśmy się wspólnego pielgrzymowania, aby dać świadectwo naszej wierze, doświadczyć trudu drogi i uczestniczyć we wspólnocie – mówi Alicja Napora z Czerwieńska.
Najstarsze organy w województwie lubuskim zabrzmiały na nowo.
Zainspirowany dogłębnym studium psychologiczno-socjologicznym, które podejmował w swoich książkach Fiodor Dostojewski, taką samą metodą zastosował, tworząc bogatą publikację o bł. Karolinie Kózkównie.