Reklama
Z Jasnej Góry
4-5
6-7
Obserwator
8-9
temat numeru
Czy w ogóle zauważamy, że powoli mija nam czas kolejnego Wielkiego Postu? Czy ma on szansę nas obudzić, zatrzymać w codziennym pędzie? Jak z perspektywy duszpasterzy i świeckich wygląda tych kilka tygodni?
Jeżeli nie teraz, to kiedy? Żyjemy w rozchwianej rzeczywistości. Aby się w niej nie zagubić, trzeba decydować. Bez podejmowania decyzji, bez dokonywania wyborów sami stajemy się rozchwiani. Wielki Post jest nie tyle czasem cierpienia, ile czasem decyzji, które mogą cierpienie kształtować.
10-15
treści wiary
Z Biblii swój początek wzięło sporo żartów, dowcipów i anegdot.
W tym długim czasie hospitalizacji doświadczyłem cierpliwości Pana, którą dostrzegam również w niestrudzonej trosce lekarzy i personelu medycznego. (...) Z wielką cierpliwością i wytrwałością nadal modlicie się za mnie – bardzo wam dziękuję!
16-18
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 8, 1-11
Żyjemy w czasach wielkiego pędu, ciągle się spieszymy, więc czasem jesteśmy zmęczeni. Dlatego warto się zatrzymać, by spojrzeć na swoje życie inaczej.
Prorok Izajasz w 43. rozdziale uroczyście zapowiada „nowe wyzwolenie”. Najpierw jednak przypomina Izraelitom pierwsze wyzwolenie, które stało się podstawą więzi z Bogiem – chodzi o wyprowadzenie ich z Egiptu.
Liturgia Słowa z dzisiejszego dnia przypomina nam, kim jest Ten, który do nas przemawia. Zwraca ona naszą uwagę na to, że Bóg jest wszechpotężny, że jest Tym, który ma moc zniszczyć naszego wroga, abyśmy mogli być wolni.
Jej życie było heroizmem w codzienności, ukoronowanym męczeńską śmiercią.
19-22
26-27
28-29
nasza rozmowa
– Mój przodek był zwolennikiem wygód, zbytków i zawsze finansowo wspierał potrzebujących – o rodzie, który wydał biskupa Ignacego, opowiada Kacper hrabia Krasicki.
W podróż od Wieczernika, przez Getsemani, aż do grobu Jezusa, by dotknąć tajemnicy Zmartwychwstania, zaprasza ks. Janusz Wilk, znakomity biblista.
32-34
polecamy
Dlaczego wybory papieża budzą tak wielkie emocje nie tylko wśród katolików?
Czy w okupowanej przez Niemców Warszawie toczyła się najważniejsza gra wywiadowcza, decydująca o losach II wojny światowej?
34-35
punkt widzenia
Konserwatywne środowiska przy wsparciu organizacji z USA postulują reformę Unii Europejskiej. Zamiast dalszej centralizacji domagają się przywrócenia suwerenności państw członkowskich.
Warto pamiętać, że Fundusz Kościelny nie jest darem państwa, tylko wynikiem upaństwowienia nieruchomości kościelnych w 1950 r.
36-37
moim zdaniem
Dziecko z telefonem w ręku, siedzące blisko nas, rodziców, fizycznie, bo w pokoju obok, może być bardzo daleko.
Jeśli chcemy zadbać o przyszłość naszych rodzin, nie możemy biernie przyglądać się temu, jak politycy sprzedają nasze bezpieczeństwo i wolność.
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Ten serial powinni obejrzeć nie tylko rodzice nastoletnich dzieci.
Czy jest jakiś klucz, według którego można zwiedzać Rzym? Wielu ludzi powie, że jest nim sztuka.
53-61
58-59
dobre rady
Gdy zagłębimy się w historię medycyny, często musimy pomyśleć z podziwem o starożytnych, którzy nie mając do dyspozycji aparatu naukowego, posługiwali się jedynie obserwacją, a udzielali trafnych i aktualnych do dzisiaj rad na przywrócenie zdrowia.
Samotnie wychowuję dwoje dzieci. Ostatnio otrzymałam pismo z urzędu, w którym żąda się ode mnie zwrotu 500+ za kilka miesięcy 2019 r. Czy to roszczenie nie powinno już ulec przedawnieniu?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Magda Sobolewska – tłumaczka odkryła Boga dzięki "Władcy Pierścieni" Tolkiena. Dzisiaj tłumaczy teksty o Jezusie, wierząc, że i one przyprowadzą czytelników do Kościoła.
Od V niedzieli Wielkiego Postu krzyż w kościołach jest jakby nieobecny. Zostanie odsłonięty dopiero w Wielki Piątek podczas wieczornego nabożeństwa adoracji Krzyża.
Epilepsja – przewlekła choroba neurologiczna; jedną z metod jej leczenia jest dieta wysokotłuszczowa.
Grzyb czaga jest uważany za jeden z najważniejszych surowców przeciwnowotworowych.
Wiele się mówi o pielęgnowaniu wdzięczności. Dlaczego to takie ważne?
Choć do świąt jeszcze dwa tygodnie, gospodynie z pewnością już się zastanawiają, co podać na rodzinny obiad. Kawałek dobrze upieczonego mięsa na pewno będzie smakował naszym domownikom i gościom.
Nieduże figurki, nawiązujące do miejscowych tradycji. Ich pasjonaci przyjeżdżają nawet z daleka, żeby odnaleźć je wszystkie. Przedstawiamy niektóre miejsca, gdzie można zobaczyć takie stworki. Miejcie oczy szeroko otwarte, żeby żadnego nie przeoczyć.
66-79
Niedziela Plus
...najwyższe wzniesienie w masywie Chełma?
Zależy nam na rozwijaniu i umacnianiu postaw nastawionych na troskę o rodzicielstwo – mówi w rozmowie z "Niedzielą" Katarzyna Kaczmarzyk ze Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Na Niedzielę Palmową wszyscy bardzo czekamy – zapewnia dyr. Agnieszka Żołna-Zdunek.
Po 6 latach przerwy w Niedzielę Palmową Przecław w diecezji tarnowskiej zamieni się w biblijną Jerozolimę.
Do 5 maja można nadsyłać prace na konkurs plastyczny pt. „Co robić, aby zostać świętym?”
Odwiedziny tak wyjątkowego gościa uświadomiły młodym głęboką łączność Ojca Świętego Franciszka z Kościołem w Polsce – powiedział ks. Paweł Krasiński.
Pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei” w Świdwinie odbyły się tegoroczne obchody Dnia Modlitw za ruch skautowy.
Jeśli natrafiamy na problemy, nie rezygnujmy, służmy małżeństwu i rodzinie – zachęcał bp Krzysztof Włodarczyk.
Warmińskie Duszpasterstwo Młodzieży po raz pierwszy zorganizowało Młodzieżową Drogę Krzyżową ulicami Olsztyna.
Niedziela bielsko-żywiecka
Jesteśmy zaproszeni do włączenia się w wielkie dzieło obrony życia, które może być realizowane w Polsce na niemal 150 sposobów – mówił bp Roman Pindel podczas diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia w Bielsku-Białej-Komorowicach.
O pracy z młodzieżą, nowych elementach „Pasji Beskidzkiej” i teatralnych przedsięwzięciach z Eugeniuszem Jachymem rozmawia Mariusz Rzymek.
Ekstremalna Droga Krzyżowa 11 kwietnia po raz pierwszy wyruszy spod kościoła Opatrzności Bożej w Ligocie.
Niedziela częstochowska
Czas na Ekstremalną Drogę Krzyżową. W piątek 11 kwietnia wyruszą na nią, na ponad 1700 tras w blisko 700 rejonach w Polsce i za granicą, pielgrzymi nadziei. W tym roku przewodniczką jest św. Matka Teresa z Kalkuty.
Maryja inspiruje mnie tym, że jest bez grzechu, żyje w zgodzie z Bogiem, jest czysta i miłosierna. Jest prawdziwą Matką oraz wzorem matki – podkreśliła Monika Kaleta z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie.
Mimo moich błędów, mimo tego, że nigdy aniołem nie byłem i nie będę, mam poczucie, że Bóg zawsze był przy mnie – przyznał Michał Koterski.
Niedziela podlaska
Na zaproszenie bp. Piotra Sawczuka, w niedzielę 23 marca do Drohiczyna przyjechali nowo powołani członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz powstałych przy niej Zespołów tematycznych.
„Potrzebna jest modlitwa i potrzebne jest nieustanne przypominanie, że do życia, czyli do wielkiego daru Pana Boga, trzeba podchodzić z wielką wdzięcznością, a każde działanie przeciwko życiu, traktować jako groźne zło, na które człowiek prawy nie może sobie pozwolić” – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas Mszy św. celebrowanej 25 marca w Domanowie w ramach jubileuszowego nabożeństwa w intencji poszanowania i świętości życia.
Licznie zgromadzeni kapłani, siostry zakonne, rodzina, bliscy, przyjaciele i wierni z wielu parafii podczas uroczystości pogrzebowych żegnali śp. ks. prał. Henryka Nowaka.
Niedziela kielecka
Dlaczego życie bł. Rodziny Ulmów zachwyca i robi rachunek sumienia?
Patron parafii taki jak św. Brat Albert zobowiązuje i inspiruje do dzieł miłosierdzia, czego znakomitym przykładem jest buskie sanktuarium św. Brata Alberta. Dynamika inicjatyw wielkopostnych jest w parafii widoczna, choć dobre rzeczy dzieją się tam przez cały rok.
Dlaczego bohaterem Dnia Harcerskiego był św. Maksymilian Kolbe i jakie są jego związki z kielecką parafią św. Wojciecha?
Niedziela małopolska
Otwórzmy nasze oczy i serca na misteria – zachęcał Krzysztof Piotrowski.
Wspólnota parafialna zależy i od księdza, i od parafian – mówi ks. Edward Antolak.
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach działa Apostolat Modlitwy i Postu za Kapłanów „Złota Róża”.
Do 4 maja w Muzeum Archidiecezjalnym im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie można zwiedzać wystawę Ciemność nadmiarem światła – inspiracje ikoną.
Niedziela lubelska
11 kwietnia na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku, odbędzie się Droga Krzyżowa.
Bądźmy pielgrzymami nadziei, która zawieść nie może – powiedział abp Stanisław Budzik do uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Nie żyje wyjątkowy artysta, profesor Leszek Mądzik.
Niedziela legnicka
21 marca 900 uczniów ostatnich klas liceum i technikum w narodowym sanktuarium prosiło o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości, dostanie się na wymarzony kierunek studiów oraz o Boże błogosławieństwo na dorosłe życie.
Z okazji uroczystości św. Józefa w Krzeszowie odbyły się dwie pielgrzymki.
23. Śląski Pułk Artylerii im. gen. broni Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego w Bolesławcu obchodził swoje święto. Trzydniowe obchody rozpoczęły się 19 marca.
Niedziela łódzka
Jeżów zawdzięcza swój początek i rozwój benedyktynom. Gdyby ich tutaj nie było, nie wiadomo, jaka byłaby historia tego miejsca – podkreśla ks. kan. Krzysztof Nalepa w rozmowie z Niedzielą.
Cieszę się, że Skauci Europy to osoby, które inwestują w siebie nawzajem – powiedział bp Piotr Kleszcz.
Hojność jest wewnętrzną postawą. Polega na tym, że kiedy dajesz, to błogosławisz Boga za to, że możesz dać – mówił kard. Grzegorz Ryś do przedsiębiorców.
Niedziela przemyska
To hołd dla tych, którzy wykazali się odwagą bycia chrześcijaninem i człowiekiem.
W sanktuarium św. Józefa w Przemyślu odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia.
Kosina, to wieś położona w powiecie łańcuckim, w gminie Łańcut, na terenie której znajduje się niezwykle cenny zabytek sakralny – drewniany kościółek św. Sebastiana – świadek historii tej miejscowości.
Niedziela rzeszowska
W sanktuarium na Staromieściu w Rzeszowie 19 marca obchodzona była uroczystość ku czci św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W tym roku związana była z poświęceniem i przyjęciem Szkaplerza Świętego Józefa.
Święty Jan Paweł II przez swój długi 27-letni pontyfikat wywarł ogromny wpływ na życie katolików, ale także ludzi innych wyznań i niewierzących.
W tym numerze wspominamy śp. ks. Stanisława Jezierskiego, kapłana oddanego Bogu i ludziom.
Niedziela sandomierska
W kolegiacie św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach Diecezjalnego Dnia Świętości Życia biskup sandomierski przyznał tytuł „Protector Vitae” małżonkom, którzy angażują się w pomoc dzieciom oraz promują wartości pro-life.
W kolegiacie św. Marcina Biskupa odbyła się uroczysta ceremonia poświęcenia nowo odrestaurowanych pomieszczeń, której dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz.
Magdalena Urlich, związana z Kręgiem Rodzin Domowego Kościoła przy saletyńskim sanktuarium w Ostrowcu Świętokrzyskim, wydała wyjątkową książkę.
Niedziela sosnowiecka
Oaza Modlitwy w Krościenku połączyła członków Ruchu Światło-Życie dwóch diecezji – sosnowieckiej i tarnowskiej, pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego.
W cyklu prezentującym kościoły roku jubileuszowego w diecezji sosnowieckiej zaglądamy do najmniejszego z diecezjalnych sanktuariów, któremu patronuje Matka Boża Skałkowa. Niewielka kaplica znajduje się w Podzamczu, przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy.
Sporo się mówi o chorobach wieku starczego, wpływających na samopoczucie i życie osób starszych. Znacznie mniej słychać o dotkliwym problemie samotności seniorów, który dręczy coraz większą ich liczbę.
Niedziela świdnicka
Reprezentant diecezji świdnickiej odniósł historyczny sukces w ogólnopolskim finale XXXV Olimpiady Teologii Katolickiej, który zorganizowano w Sandomierzu.
W dniu, gdy Kościół rozważał „fiat” Maryi i tajemnicę Wcielenia, wspólnota parafii Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie wypowiedziała swoje „tak” – przyjmując relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów.
Po raz pierwszy w historii gmach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej stał się areną sportowych zmagań ministrantów i lektorów w szachach oraz tenisie stołowym.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to oprócz mistyki życia poczętego także uroczystość „Bożej szansy”, po prostu nadzieja – powiedział w homili ks. Tomasz Kancelarczyk.
Dostrzegamy w przeszłości myśl, która wpływa na dziś i pozwala projektować przyszłość.
Istotnym elementem procesu duchowej formacji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. są dni skupienia.
Niedziela toruńska
W świecie, w którym coraz częściej kwestionuje się wartość ludzkiego życia, są osoby, które przypominają o jego świętości od momentu poczęcia. Niezłomnie stają po stronie najsłabszych, troszcząc się o ich prawo do życia.
Jednym z jubileuszowych kościołów stacyjnych jest sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim, od lat nazywane przez pielgrzymów miejscem wyciszenia i nadziei. Przybliżymy naszym czytelnikom postać tej szczególnej przewodniczki.
Każda rocznica skłania do refleksji nad tym, co było i tym, co przed nami. Czy potrafimy czerpać z wiary, która przez pokolenia budowała naszą diecezję? W świecie pełnym niepewności Boża miłość i nadzieja wciąż są obecne – wystarczy je zauważyć.
Niedziela warszawska
O tym, jak wygląda posługa jałmużnika arcybiskupa, jakie ma zadania i w jaki sposób pomagać potrzebującym, z ks. dr. Marcinem Szczerbińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Jedność chrześcijan była pragnieniem Jezusa. Choć przez wieki pogłębiały się podziały i mnożyły różnice w wyznawanej wierze, ekumenizm pozostaje imperatywem chrześcijańskiego sumienia.
„Tak ściśle związały się dzieje Świętojańskiej świątyni z dziejami narodu, że nie sposób ich rozdzielić” – pisał w 1960 r. prymas Stefan Wyszyński. W tej świątyni katedralnej i królewskiej, modlitwom zanoszonym przez kolejnych polskich władców, od 1525 r., przysłuchiwał się milczący, bolesny Chrystus z Kaplicy Baryczków.
Niedziela wrocławska
Uczyńmy wszystko, abyśmy byli ludźmi życia, tego duchowego i fizycznego – prosi bp Jacek Kiciński.
Niezwykły fragment krucyfiksu wrócił do kościoła parafialnego Ducha Świętego we Wrocławiu. Stanowi go popiersie Pana Jezusa z głową w koronie cierniowej, bez rąk i nóg, ze śladami kul z czasów II wojny światowej.
Kaplica na Dworcu Głównym PKP jest miejscem, gdzie odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu. W Roku Jubileuszowym jest to miejsce, które otrzymało miano kaplicy jubileuszowej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie 19 marca odbyła się uroczystość wręczenia Medali Reipublicae Memoriae Meritum, przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917-90 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej i naukowej.
W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Józefowie miały miejsce uroczystości, które przypomniały o ważnym rozdziale w historii Polski – o bohaterstwie rodziny Bartoszewskich i Żołnierzy Niezłomnych. To wydarzenie było hołdem dla ludzi, którzy oddali życie za wolność i niepodległość, ale także stało się symbolem duchowego i patriotycznego odrodzenia, które wciąż trwa w sercach mieszkańców tej miejscowości.
W Polsce istnieje tylko jedna pustynia, Pustynia Błędowska. Chociaż uczymy się o niej na lekcjach geografii, to raczej niezbyt wiele osób odwiedziło tamto miejsce, ponieważ wydaje się ono zbyt mało atrakcyjna.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Do trzeciego etapu diecezjalnego konkursu wiedzy biblijnej „Biblista Junior” zakwalifikowało się 75 uczniów.
Biskup Paweł Socha dokonał intronizacji relikwii św. Joanny Beretty Molli i św. Antoniego Padewskiego w sanktuarium św. Jakuba.
Zaskakującą przeszłość ma parafia Wniebowzięcia NMP w Nowogrodzie Bobrzańskim, która początkami sięga XIII wieku. Duży wpływ na kształt dzisiejszego duszpasterstwa wywarły zarówno czasy powojenne oraz posługa Księży Misjonarzy, jak i położenie geograficzne.