Reklama
obserwator
Do przyjęcia Pana Boga oraz mocy wiary – która wyzwala ze strachu i daje nadzieję – zachęcał papież Franciszek w homilii poprzedzającej nadzwyczajne błogosławieństwo „Urbi et Orbi”. Zakończyło ono modlitwę o miłosierdzie Boże dla ludzkości pogrążonej w pandemii COVID-19.
Jest nam źle. Musimy – przynajmniej duża część z nas – siedzieć w domach, nie wychodzić. Chyba że – góra – w dwie osoby, z psem, po zakupy i do pracy, jeśli jeszcze dycha, lub do szpitala zakaźnego. Nawet wyprowadzenie kota nie stanowi dobrego alibi dla pana policjanta, bo przecież kot nie lubi wychodzić, żadna pandemia go nie rusza.
5-8
temat numeru
Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.
Mamy powszechny dostęp do mediów, w tym katolickich. W czasie trwania pandemii, korzystając z dyspensy od udziału we Mszy św. niedzielnej w kościele, warto, byśmy się zastanowili, jak uczestniczyć w Liturgii za ich pośrednictwem.
Wydarzenia ostatnich tygodni spowodowały, że bardzo wielu z nas ograniczyło swój udział w praktykach religijnych do domowych modlitw i oglądania transmisji Mszy św.
Kolejne niedziele uświadamiają nam, jak wielkim darem jest Eucharystia i jak bardzo brakuje nam jej wspólnotowego przeżywania.
10-15
przygotowanie do beatyfikacji - Maryjne drogi kardynała Wyszyńskiego (4)
Dzięki nawiedzeniu wiemy, że całe nasze życie powinniśmy poddać wszechmogącemu Bogu, tak jak je poddała Maryja, aby „uczynił w Niej wielkie rzeczy”.
Pewnie o tym nie wiedział, ale swoim duszpasterskim projektem wyruszenia jasnogórskiej Hodegetrii w pielgrzymkę po ziemi ojczystej przywrócił najstarszą tradycję związaną z pierwszą ikoną Matki Bożej Wskazującej Drogę – z przesławną Hodegetrią czczoną w stolicy Bizancjum, w Konstantynopolu. I zgodnie z tą tradycją wszedł na drogę znaczoną cudami.
17-20
wspomnienie
Ks. prof. Czesław Bartnik we wspomnieniu abp. Wacława Depo.
„Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”. Te słowa św. Pawła idealnie pasują do ks. Piotra Pawlukiewicza – powiedział na wstępie Mszy św. pogrzebowej warszawskiego kapłana bp Rafał Markowski.
21-22
dobre rady
W Święta Wielkanocne wiele czasu spędzamy z rodziną przy stole – w tym roku będzie zapewne podobnie, choć w mniejszym gronie
Przepis.
Przepis.
30
widziane z prowincji
W starciu z koronawirusem – strukturą niezaliczaną nawet do organizmów – bezsilność człowieka jest wręcz spektakularna.
41
prasa zagraniczna
42
moim zdaniem
Dzisiaj wyraźnie widać, kto jest gospodarzem świata. To nie pyszny, przemądrzały człowiek.
Więc pracuj po prostu i ufaj. A w siebie wchodź na tyle, by wiedzieć o swej pysze (to już pokora). I raczej pilnuj woli. Karol Wojtyła, Profile Cyrenejczyka.
44-45
NIEDZIELA NA PODBESKIDZIU
Kościół na Podbeskidziu w czasie epidemii włącza się w różne działania, które niosą pomoc – zarówno duchową, jak i poprzez konkretne czyny.
46
NIEDZIELA CZĘSTOCHOWSKA
Niedziela rozmawiała z księżmi proboszczami o tym, jak parafie pomagają ludziom w różnych sprawach, by w czasie epidemii zachowali łączność z Kościołem.
Jak, będąc w domu, być razem i napełniać się nadzieją? Jest na to sposób: wspólna modlitwa transmitowana na Facebooku jednej z parafii w Częstochowie.
Robią zakupy. Rozmawiają przez telefon. Chcą być jak św. Brat Albert. Jak przez małe gesty wspólnota parafialna w Częstochowie-Kiedrzynie dodaje sobie nawzajem otuchy?
47
NIEDZIELA PODLASKA
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w miarę możliwości wspiera w bardzo trudnym czasie pandemii wielu potrzebujących.
48
Kącik dla dzieci
50-51
NIEDZIELA LEGNICKA
Trwa niespotykany dotąd czas Wielkiego Postu. Stąd nie brakuje inicjatyw, które mają pomóc w jego przeżyciu.
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molli w Lubinie zmieniła sposób swojego funkcjonowania
50
NIEDZIELA ŁÓDZKA
Trwa pandemia. Dla świata koronawirus jest liczbą zarażonych, zmarłych, wyzdrowiałych. Wśród statystyk nikną ludzie. Nie widać ich twarzy, nie znamy ich historii.
52
NIEDZIELA MAŁOPOLSKA
Czterdziestu dorosłych i tyle samo dzieci. Tak wyglądają cotygodniowe spotkania pierwszej wspólnoty neokatechumenalnej przy bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie.
Prawie 300 młodych zdecydowało się podjąć ścisły post, a ponad 50 członków ruchów młodzieżowych codziennie gromadzi się przed ekranami telefonów na Koronce do Bożego Miłosierdzia
53
NIEDZIELA PRZEMYSKA
Z uwagi na stan epidemii uniemożliwiający fizyczne uczestnictwo w Niedzieli Palmowej, Metropolita Przemyski zachęca młodych do duchowego spotkania przy krzyżu, by wstać umocnionymi i pełnymi życia.
54
Niedziela z kulturą
55-61
NIEDZIELA RZESZOWSKA
Do grona lekarzy, pielęgniarek i wielu innych środowisk, które proszą pacjentów o uczciwość i odpowiedzialność, dołączają kapelani rzeszowskich szpitali, prosząc, aby pacjenci mówili prawdę o swojej sytuacji.
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie organizuje wsparcie dla osób potrzebujących, które znalazły się w trudnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.
55
NIEDZIELA SANDOMIERSKA
Wydawałoby się, że z obawy o własne zdrowie i życie zamkniemy również swoje serca na potrzeby innych, jak zamykamy się w naszych domach i mieszkaniach, słuchając zarządzeń państwowych
Kościół sandomierski pragnie otoczyć troską wszystkich, którzy potrzebują duchowego wsparcia.
56
NIEDZIELA SOSNOWIECKA
Smutny widok pustych świątyń zmusza kapłanów do szukania innych pomysłów, jak dotrzeć z Dobrą Nowiną do parafian.
Caritas Diecezji Sosnowieckiej uruchomiła centra kryzysowe w poszczególnych miastach diecezji. Chodzi o jak najszybsze docieranie z pomocą do potrzebujących wsparcia seniorów
57
NIEDZIELA - KOŚCIÓŁ NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM
Czas Wielkiego Postu 2020 r. naznaczony został specyficznym wymiarem cierpienia. Cały świat zjednoczył się, by przeciwstawić się groźnemu wirusowi, który atakuje organizm człowieka i zbiera bolesne żniwo.
58
NIEDZIELA ŚWIDNICKA
Pracownicy Caritas Diecezji Świdnickiej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej wspólnie troszczą się o osoby objęte kwarantanną.
59
NIEDZIELA - GŁOS Z TORUNIA
Okres kwarantanny i odosobnienia, dla niektórych trudny do przyjęcia, jest dla nas wszystkich sprawdzianem z miłości i posłuszeństwa.
60
NIEDZIELA WARSZAWSKA
Na epidemię koronawirusa parafie odpowiedziały „epidemią” pomocy.
Kard. Wyszyński był człowiekiem niegasnącej nadziei. Wlewał ją w serca Polaków w czasach komunizmu. I wlewa ją w nasze serca dzisiaj.
61
NIEDZIELA WROCŁAWSKA
W trudnych czasach Kościół zawsze był blisko człowieka. Obecna sytuacja pokazuje, że ta reguła sprawdza się i tym razem. Oprócz wielkiej narodowej modlitwy, Kościół podejmuje bowiem także wiele inicjatyw charytatywnych.
Dla całego Kościoła jest to wielkie wyzwanie, by nadal, we wszelki możliwy sposób towarzyszyć człowiekowi potrzebującemu naszej pomocy – zarówno tej materialnej, jak i duchowej
62
NIEDZIELA ZAMOJSKO-LUBACZOWSKA
24 marca 2020 r. w szpitalu w Puławach zmarł ks. Henryk Borzęcki. Był 9. ofiarą koronawirusa w Polsce.
63
Niedziela z kulturą
64
NIEDZIELA - ASPEKTY. KATOLICKIE PISMO DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
Kilka tygodni bez uczestniczenia w Mszy św. spowodowało, że musieliśmy poszukać nowych dróg dotarcia z Dobrą Nowiną do innych. Internet i rzeczywistość wirtualną dopiero teraz wykorzystujemy na tak dużą skalę.
64
niedziela liturgiczna
Gdy się zbliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów, mówiąc im: „Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie uwiązaną oślicę i przy niej źrebię. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam ktoś coś mówił, powiecie: «Pan ich potrzebuje i zaraz je odeśle»”.
Jezus, przybywając uroczyście do Jerozolimy, kończy swoje ostatnie „wstępowanie” do Miasta Świętego. „Wstępowanie” to biblijne określenie pielgrzymowania do świątyni jerozolimskiej.
Chciałabym zapytać o Komunię św. duchową. Nie bardzo rozumiem, na czym ona polega. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, n. 1347-1350
III-VIII