Reklama

Obserwator

Watykan

Wiara daje nadzieję

Do przyjęcia Pana Boga oraz mocy wiary – która wyzwala ze strachu i daje nadzieję – zachęcał papież Franciszek w homilii poprzedzającej nadzwyczajne błogosławieństwo „Urbi et Orbi”. Zakończyło ono modlitwę o miłosierdzie Boże dla ludzkości pogrążonej w pandemii COVID-19. – Boża moc polega na skierowaniu ku dobru wszystkiego, co się nam przytrafia, także rzeczy złych – przekonywał Franciszek na pustym, deszczowym Placu św. Piotra.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii o uciszeniu przez Jezusa burzy na morzu, podkreślił, że także dziś wydaje się, że zapadł wieczór, a wszystko ogarnięte jest paraliżującą pustką. Tak jak uczniowie uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w takiej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie wszyscy potrzebujący wzajemnego pocieszenia i wsparcia. Jezus natomiast spokojnie śpi, ufając Ojcu. Gdy się obudził – po uciszeniu wiatru i wody – zwrócił się do uczniów z wyrzutem: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?”.

Franciszek podkreślił, że nikomu nie zależy na nas bardziej niż Jezusowi, natomiast burza odsłania naszą bezradność i fałszywe przesłanki, na których zbudowaliśmy nasze życie. Konieczne jest dokonanie rachunku sumienia z naszego stylu życia, wzajemnych relacji. – Zaprośmy Jezusa do łodzi naszego życia. Przekażmy Mu nasze lęki, aby On je pokonał. Podobnie jak uczniowie doświadczymy, że z Nim na pokładzie nie dojdzie do katastrofy. Bo Boża moc polega na skierowaniu ku dobru wszystkiego, co się nam przytrafia, także rzeczy złych – stwierdził Ojciec Święty.

Reklama

Następnie papież zawierzył świat Panu Bogu. – Panie, pobłogosław świat, daj zdrowie ciałom i pocieszenie sercom. Chcesz, byśmy się nie lękali. Ale nasza wiara jest słaba i boimy się. Ale Ty, Panie, nie zostawiaj nas na łasce burzy. Powtórz raz jeszcze: „Wy się nie bójcie!”. A my, razem z Piotrem, „wszystkie troski przerzucamy na Ciebie, gdyż Tobie zależy na nas” – powiedział Franciszek na zakończenie swego rozważania. >>n

Wojciech Dudkiewicz

Jasna Góra

Za Ojczyznę i rodaków

Z modlitwą za Ojczyznę i rodaków rozsianych na świecie – wobec wciąż szalejącej pandemii COVID-19 – na Jasną Górę w Częstochowie przybył prezydent RP Andrzej Duda. Uczestniczył w wieczornej modlitwie Polaków – Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, podczas którego śpiewem suplikacji zanoszone jest wołanie o oddalenie wirusa, za chorych i tych, którzy z narażeniem swego życia służą innym. Jako wotum dla Matki Bożej Jasnogórskiej prezydent RP złożył różaniec z bursztynowym krzyżem. W rozważaniach w trakcie Apelu Jasnogórskiego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przywołał słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II na 50-lecie Apelu: „Jeśli wypowiadamy słowa Apelu Jasnogórskiego, to dlatego, że wierzymy w miłość Matki, która stała pod krzyżem i z Serca Syna przyjęła do swego Serca każdego człowieka”. I dodał m.in.: – Niech więc w tym straszliwym zmaganiu pomiędzy tajemnicami życia, cierpienia i śmierci, którego widownią jest nasz współczesny świat i nasza ojczyzna, jedność z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym i z Tobą, Maryjo, przeważy i zwycięży.

j.k.

Watykan

Wielki Tydzień inaczej

Na Placu św. Piotra, a nie w Koloseum odbędzie się w tym roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Nie będzie w Wielki Czwartek Mszy Krzyżma Świętego, a Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne, odprawiona zostanie w Watykanie. Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane. W zmianach, wynikających z pandemii COVID-19, uwzględnione zostały niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Reklama

j.k.

Chorwacja

Dwa dramaty

W trudnych warunkach walki z postępującą epidemią Chorwacja musi walczyć także ze skutkami trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj. Niewiele brakowało, a metropolita Zagrzebia kard. Josip Bozanić straciłby życie, bo na dach pałacu arcybiskupiego zwaliła się jedna z iglic katedry. Hierarcha stwierdził, że – paradoksalnie – epidemia koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia ocaliły życie wielu ludziom. – Do trzęsienia doszło rano, gdy sprawowane są Msze św., nasze kościoły zazwyczaj są pełne ludzi. Dzięki temu, że w tym dniu nie sprawowano Liturgii, nie było ofiar – powiedział i wskazał poważne zniszczenia, których doznały w Zagrzebiu m.in. katedra oraz kościoły Jezuitów i Franciszkanów. W historycznym centrum miasta uszkodzeniu uległo 250 budynków z przełomu XIX i XX wieku. Kilkaset osób zostało bez dachu nad głową. Kardynał Bozanić podkreślił ogromne zaangażowanie chorwackich parafii w niesienie pomocy ofiarom tego kataklizmu.

j.k.

Msza trydencka

Zmiany w liturgii

Kapłani i wierni sprawujący liturgię w przedsoborowej formie rytu rzymskiego będą mogli korzystać z siedmiu nowych prefacji i włączyć do nich wspomnienia świętych, którzy zostali kanonizowani po 1960 r. Ich włączenie do liturgii zależy od celebransa. Kwestie te regulują dwa dekrety Kongregacji Nauki Wiary. Są one wynikiem studiów podjętych w myśl zaleceń Benedykta XVI, który udostępniając Kościołowi przedsoborową liturgię, chciał, by obie formy rytu rzymskiego wzajemnie się ubogacały. Cztery prefacje: o aniołach, o św. Janie Chrzcicielu, o męczennikach i o małżonkach powstały w ramach posoborowej reformy liturgicznej z uwzględnieniem źródeł antycznych. Trzy kolejne – o wszystkich świętych i świętych patronach, o Najświętszym Sakramencie oraz o konsekracji kościoła – były już stosowane przed Soborem Watykańskim II w Kościołach we Francji i Belgii; teraz można się nimi posługiwać w Kościele powszechnym.

j.k.

Papież do Polaków

Bezcenny dar

Pozdrawiając 25 marca br. pielgrzymów z biblioteki Pałacu Apostolskiego, papież Franciszek podkreślił, że każde ludzkie życie ma bezcenną wartość i jest niepowtarzalnym darem Bożym. Uświadamiamy to sobie szczególnie w czasie pandemii, która ogarnęła cały świat. Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: – Dziś przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Przeżywamy tajemnicę Syna Bożego, który stał się człowiekiem i narodził się z Maryi Dziewicy. Ona z wielkoduszną gotowością przyjęła i chroniła Jego życie poczęte z Ducha Świętego. Każde życie ludzkie jest bezcennym darem Boga. Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę w czasie, gdy epidemia odbiera życie bardzo wielu osobom. Przez wstawiennictwo Maryi prośmy Pana życia, aby zatrzymał groźbę śmierci i napełnił serca wszystkich ludzi szacunkiem dla każdego życia. Jego błogosławieństwo niech zawsze wam towarzyszy.

j.k.

Watykan

Wsparcie od Papieża

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski odwiedził dwa domy zakonne sióstr oraz dom dla seniorów – które znajdują się w kwarantannie z powodu zarażenia wirusem. – Pojechałem do nich w imieniu Ojca Świętego. Miłosierdzie to konkretny fakt, to nie jest takie sobie gadanie. Ojciec Święty wie o tej bardzo trudnej sytuacji. W jednej z tych wspólnot, która liczy 51 sióstr kamilianek, aż 50 z nich jest zarażonych. Siostry pracują w szpitalach, więc bardzo łatwo można było tego wirusa przenieść i wszystkie są teraz w separacji – powiedział kard. Krajewski. Był też w domu dla seniorów, gdzie są zarażeni pracownicy, a więc kwarantannie podlega cały dom. W imieniu Ojca Świętego kardynał zawiózł im świeże mleko i jogurt z gospodarstwa znajdującego się przy rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. – Krowy w Castel Gandolfo nie zorientowały się, że panuje wirus i dają codziennie tyle mleka, co zwykle – żartował. – Wszystkie siostry były w maskach, wszystkie odpowiednio ubrane. Kontaktowaliśmy się przez kraty wejściowe. Na początku siostry były przerażone, ale potem radosne, kiedy otrzymały taki konkretny dar od Ojca Świętego – żeby nie zabrakło im w tym wszystkim cappuccino, dobrej kawy oraz różnych wyrobów mlecznych – powiedział papieski jałmużnik.

j.k.

UE

UE (wkrótce) większa

Przywódcy państw Unii Europejskiej podjęli decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, co słusznie oceniono jako wyraz uznania dla reform przeprowadzonych w ostatnich latach przez oba państwa. – Oba kraje muszą jednak poczynić dalsze postępy. Jesteśmy gotowi pomóc im na tej drodze, bo jest to dobre nie tylko dla nich, ale też dla UE i naszych obywateli – powiedziała Andreja Metelko-Zgombić, minister ds. europejskich sprawująca prezydencję Chorwacji. Zarówno Albania, jak i Macedonia Północna od lat starały się o zielone światło od UE, ale cały czas nie było zgody na rozpoczęcie rozmów. W ubiegłym roku decyzję zablokowały Holandia, Francja oraz Dania. – Warunki dotyczące praworządności i walki z korupcją powinny mieć zastosowanie wobec każdego kraju UE. Albania dokonała postępu, ale chcemy, żeby był on trwały – zaznaczył szef holenderskiej dyplomacji Stef Blok. W raporcie Komisji Europejskiej wskazano na postęp w działaniach obu państw i podtrzymano zalecenie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z tymi krajami. Wiele państw zwracało uwagę, że Unia powinna umożliwić negocjacje z Albanią i Macedonią Północną, bo na Bałkanach Zachodnich aktywne są Rosja i Chiny, które tylko czekają na to, żeby UE się z nich wycofała.

w.d.

USA

Tylko na chwilę

Stanowy prokurator generalny Teksasu wstrzymał działalność tamtejszych 22 klinik aborcyjnych. W obliczu restrykcji związanych z pandemią prokurator Ken Paxton uznał, że przerywanie ciąży nie jest zabiegiem „medycznie koniecznym”. Pod karą grzywny (tysiąc dolarów) i więzienia (do 180 dni) zawieszono wszelkie procedury aborcyjne, które nie mają na celu ratowania życia lub zdrowia matki. Decyzja prokuratora to efekt rozporządzenia teksańskiego gubernatora Grega Abbotta, który nakazał, by szpitale na terenie stanu były gotowe na przyjęcie chorych zarażonych koronawirusem.

w.d.

Trump a wirus

Popularny prezydent

Kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA poparcie dla Donalda Trumpa powoli rośnie. Cieszy się on najwyższymi notowaniami w swojej kadencji, co specjaliści różnie tłumaczą. Choć USA pogrążają się w kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19, prezydent Trump nie podziela strachu epidemiologów, lekarzy, władz ani mieszkańców stanów, w których wirus się rozprzestrzenia. Gdy epidemia wybuchła, powiedział, że więcej ludzi rocznie umiera z powodu grypy i nikt nie panikuje. Potem sugerował, że życie Amerykanów powinno wrócić do normy przed Wielkanocą. Powinno, bo kryzys gospodarczy więcej zaszkodzi krajowi niż wirus. – Ameryka nie jest stworzona do zastoju, lecz produkcji – stwierdził. I choć szczyt zachorowań przypadnie po świętach, a według badań, dwie trzecie Amerykanów uważa pandemię za poważne zagrożenie, to wydaje się, że twarde słowa Trumpa podtrzymują ich na duchu... Połowa dorosłych Amerykanów w badaniach różnych ośrodków twierdzi, że jest zadowolona z działalności Trumpa jako prezydenta i jego sposobu zarządzania krajem w kryzysowych czasach. Niektórzy jednak dziwią się, że dzieje się to w sytuacji, gdy w USA liczba zarażonych przekroczyła 80 tys., a zgonów – 1150.

w.d.

Z Twittera papieża Franciszka

W kontekście pandemii zagrażającej życiu ludzkiemu i światowej gospodarce ponawiamy dziś przesłanie #EvangeliumVitae, aby przekazać przyszłym pokoleniom kulturę życia: postawę solidarności, opieki, przyjęcia.

Rosja

Zakaźne głosowanie

Prezydent Władimir Władimirowicz Putin przełożył głosowanie nad poprawkami do konstytucji, która m.in. „zeruje” dotychczasowe kadencje prezydenckie i umożliwia mu dożywotnie rządy. Powód to, oczywiście, epidemia COVID-19, która szerzy się także w Rosji. Głosowanie miało się odbyć 22 kwietnia br.; nowy termin zostanie ustalony, gdy epidemia wygaśnie. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow zapowiedział, że ze względu na ciągły wzrost liczby zakażeń, a także pod wpływem wizyty na oddziale zakaźnym moskiewskiego szpitala, Putin zdecydował się wygłosić specjalne orędzie do narodu. Eksperci zwracają uwagę, że władze do koronawirusa podchodzą dość nonszalancko, jakby miały szczepionkę. Nie odwołują imprez masowych, w tym państwowych. Czy zmienią podejście? To pewnie zależy od postępów koronawirusa.

w.d.

Sondaże

Miażdżący prezydent

Gdyby wybory odbyły się 10 maja br., prezydent Andrzej Duda wygrałby je z miażdżącą przewagą już w I turze – uzyskałby aż 65% poparcia – wynika z sondażu ośrodka KANTAR. Gdyby elekcja została przełożona, potrzebna byłaby II tura, ale i z niej zwycięsko wyszedłby urzędujący prezydent. Okazuje się, że w różnych wariantach wygrywa prezydent Duda. Także w sondażu Instytutu Badań Pollster, Andrzej Duda miałby największe poparcie w pierwszej turze – 43%, następna byłaby Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 21%, a trzeci – Władysław Kosiniak-Kamysz – 13% wyborców. Prawie 42% ankietowanych przez Pollster zadeklarowało oddanie głosu w wyborach parlamentarnych na PiS.

Na drugim miejscu plasuje się partia Kidawy-Błońskiej, wskazana przez 24% respondentów. Coraz bliżej KO znajduje się Lewica (15%), a swoich przedstawicieli w Sejmie miałyby także PSL (10%) i Konfederacja (8%). Czyli bez niespodzianek, tyle że wybory raczej za trzy i pół roku.

j.k.

Film

„Pasji” ciąg dalszy

Nowy film Mela Gibsona, kontynuacja jego Pasji sprzed kilkunastu lat, będzie arcydziełem – twierdzi Jim Caviezel, aktor odtwarzający rolę Jezusa. Jego zdaniem, nowy film Gibsona będzie „największym filmem w historii świata”. Produkcja ma być kontynuacją opowieści o historii zbawienia i koncentrować się na zmartwychwstaniu Chrystusa. W filmie o roboczym tytule Męka Chrystusa: Zmartwychwstanie Caviezel ponownie zagra Jezusa, a Maia Morgenstern wcieli się w Jego Matkę.

Gibson pracuje nad... piątym projektem scenariusza. Choć trwa kryzys związany z pandemią COVID-19, premierę filmu zapowiedziano już na przyszły rok.

j.k.

Apel

W najświętsze dni

Drastyczne ograniczenie możliwości uczestnictwa wiernych w Mszach św. i nabożeństwach wywołało duże poruszenie wśród polskich katolików. Tym bardziej ograniczenia w Wielkim Poście i bliskiej perspektywie najważniejszych świąt chrześcijaństwa. „Zbliża się Wielki Tydzień, a z nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni dla katolików. Powyższe ograniczenia będą mocno utrudniać przeżycie tego czasu w sposób pełny. Co więcej, już 12 kwietnia, czyli w Wielkanoc, ograniczenia mają przestać obowiązywać. Czy zatem konieczne jest zaprowadzanie tak zdecydowanego reżimu przez czas podany w rozporządzeniu?” – czytamy w apelu Fundacji Życie i Rodzina.

j.k.

2020-03-31 14:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia

2020-05-30 13:54

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

archikatedra

święcenia kapłańskie

Marian Sztajner/Niedziela

Archidiecezja częstochowska ma siedmiu nowych kapłanów

– Wchodzicie na drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 30 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich siedmiu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. z abp. Wacławem Depo koncelebrowali m. in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów. Uroczystość transmitowana była przez Niedzielę TV oraz Radio Fiat.

Zobacz zdjęcia: Archidiecezja Częstochowska ma nowych kapłanów

Abp Depo w homilii nawiązał do trwającej epidemii. – To był i wciąż jest czas pandemii koronawirusa i sanitarnych obostrzeń, które przyniosły nam opustoszałe kościoły i swoiste rekolekcje egzystencjalne jedynie poprzez transmisje telewizyjne Wielkiego Tygodnia i czasu Wielkiej Nocy – mówił abp Depo i dodał: „Przyznajmy, że jest to zarazem czas oczyszczający dla przeżyć wiary i stawiający pytania na ile powrócimy do naszych praktyk i życia sakramentalnego po ustaniu, trudnym do określenia czasie stanu zagrożenia”.

– Stawiamy sobie bardzo otwarte pytania o głębokie poczucie wdzięczności za stulecie urodzin św. Jana Pawła II i nie spełnioną pielgrzymkę narodową do Rzymu, jak również o uroczystość daru beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „ w tym szczególnym czasie pełnym wyzwań społeczno-politycznych i kościelnych przeżywamy czas nabrzmiały modlitwą o dary Ducha Świętego dla nas wszystkich, a dzisiaj zwłaszcza dla siedmiu diakonów, którzy pragną głębiej związać się na czas i na wieczność z Jezusem Chrystusem, Jedynym i Wiecznym Kapłanem i Jedynym Pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi”.

– On nie wybiera nas według naszych kryteriów, ale jak sam mówi: „To ja was wybrałem”. Bardzo mocne i zobowiązujące słowa, bo miłość Jezusa nie zna granic i jest darem, na który nie zasłużyliśmy – podkreślił arcybiskup i zacytował słowa papieża Franciszka, który powiedział 8 marca 2020 r. : „Jezus wybiera niektórych, aby byli blisko Niego, aby mogli dawać świadectwo. Bycie świadkiem Jezusa to dar, na który nie zasłużyliśmy: czujemy się niegodni, ale nie możemy się wycofać pod pretekstem naszej niegodności”.

– Nam zostało przekazane Słowo Zbawienia i została nam dana wiara i radość spotkania z Jezusem, który mówi: „Odwagi. Nie lękajcie się!”. Słowo Boże zawiera w sobie nie tylko mądrość, ale ma w sobie moc Boga –dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa Benedykta XVI wypowiedziane 26 maja 2006 r. na Jasnej Górze: „Jak ważne jest byśmy uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żywym Bogiem! Maryja czuwając z apostołami na modlitwie, uczyła ich wytrwałości w wierze. Jej wiara przekonywała, że Duch Święty w swojej mądrości zna dobrze drogę, którą ich prowadzi, że można zaufać Bogu, oddając Mu całkowicie do dyspozycji siebie, swoje talenty i ograniczenia oraz swoją przyszłość” – mówił wówczas Benedykt XVI.

– Potwierdzamy dzisiaj tę maryjną szkołę wiary i zjednoczenia z Chrystusem, choć zdajemy sobie sprawę z faktu, że nosimy ten skarb w naczyniach glinianych, aby to z Boga była przeogromna moc, a nie z nas. Jezus stając się naszym Bratem w człowieczeństwie, nie przystaje być naszym Panem i Zbawicielem. Cała tajemnica łaski wybrania i posłania spoczywa w Jego ręku – zaznaczył abp Depo.

Metropolita częstochowski wskazując na patrona rocznika neoprezbiterów św. Jana Bosko przypomniał, że był on „ewangelicznym świadkiem miłości bezinteresownej dla dzieci i młodzieży”. – To dziś bardzo trudny i nadzwyczaj delikatny temat współodpowiedzialności przed Bogiem za nasze rodziny, dzieci i młodzież. I to jest dzisiaj włożone w wasze ręce – mówił do neoprezbiterów abp Depo.

Arcybiskup przypomniał również, że dzisiaj w kalendarzu liturgicznym w Polsce jest wspomnienie św. Jana Sarkandra, którego św. Jan Paweł II kanonizował 21 maja 1995 r. Metropolita częstochowski zacytował słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w Skoczowie 22 maja 1995 r. : „Czas próby polskich sumień trwa! Wbrew pozorom, praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji, w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencje do spychania ich na margines życia społecznego, ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz największą świętość. Te formy powracającej dyskryminacji budzą niepokój i muszą dawać wiele do myślenia” – mówił św. Jan Paweł II.

– To, co wówczas mówił papież z rodu Polaków każe nam dzisiaj zrobić dogłębny rachunek sumienia. Dokąd podążają polskie sumienia skoro na ziemi polskiej bezkarnie dziś wyszydza się świętości wiary i osobę św. Jana Pawła II. A my mamy stanowić margines życia społecznego. Wchodzicie na tę drogę zmagań o polskie sumienia poprzez wierność łasce, którą otrzymaliście – zwrócił się do nowych kapłanów abp Depo.

Na zakończenie arcybiskup zacytował słowa, które sługa Boży kard. Stefan Wyszyński powiedział na Skałce w Krakowie 11 maja 1975 r.: „ Obowiązkiem pasterza jest być mocnym w wierze. Nie wolno mu się wdziać ani na prawo ani na lewo. Nie może on ulegać najrozmaitszym pokusom świata. Nie może poddawać się mdłym doktrynom, opiniom, pogłoskom, hipotezom. Musi nauczać z mocą, tak jak Chrystus, który zapewnił swoich słuchaczy: „Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą” – cytował abp Depo.

– Przez ich przykład zawierzenia Bogu na wzór Maryi miejcie wiarę odważną, że w Maryi mamy najlepszą obronę i moc przeciwko wszelkiemu złu i zagrożeniom, które dotykają świat. Odwagi. Nie lękajcie się nikogo i niczego. Chrystus jest z nami – zakończył abp Depo.

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. Łukasz Dyktyński. Nowi kapłani archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Jana Bosko. Jako motto swoje posługi kapłańskiej przyjęli słowa: „Niechaj Maryja trzyma nas wszystkich w wytrwałości i prowadzi nas w drodze do nieba” (św. Jan Bosko).

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Remigiusz Lech powiedział, że w takiej chwili trzeba wypowiedzieć słowo „dziękuję”. – Przede wszystkim dobremu Bogu i rodzicom, ale również wszystkim, którzy towarzyszyli mi na drodze do kapłaństwa – każdemu z osobna i wszystkim razem. Ks. Lech przywołał również słowa przyjaciela, które usłyszał od niego z okazji Wielkiego Czwartku. – Kończę jeden bieg, by rozpocząć drugi, ale ten bieg, tak jak dzisiaj myślałem o tym jeszcze przed święceniami, będzie trwał aż do śmierci – podkreślił.

Natomiast ks. Mateusz Golis powiedział: „Czuję, że nie dorastam do łaski, którą otrzymałem. To jest zadanie na całe życie, ale z drugiej strony czuję wielką wdzięczność za wszystkich, których spotkałem i będę spotykać”. Podkreślił, że dzień święceń kapłańskich to początek nowej drogi. – Dlatego wierzę, że nigdy nie zabraknie mi łaski Bożej i orędownictwa Najświętszej Maryi Panny i że będę mógł cieszyć się pięknym życiem, które jest darem Boga.

Święcenia prezbiteratu otrzymali: ks. Szymon Całus (parafia św. Antoniego z Padwy w Częstochowie), ks. Mateusz Golis (parafia archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie), ks. Sebastian Kosecki (parafia św. Jacka w Częstochowie), ks. Dominik Kozłowski (parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu), ks. Remigiusz Lech (parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie), ks. Piotr Sinkiewicz ( parafia św. Aleksego w Przedborzu – diecezja radomska) oraz ks. Zbigniew Wojtysek (parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łobodnie).

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję