Reklama

Nowinki i tradycja. SacroExpo 2011

Zorganizowane w Kielcach po raz dwunasty, największe w tej części Europy targi branży sakralnej trwały od 13 do 15 czerwca, a na ponad 300 stoiskach z 15 krajów można było dostać i obejrzeć wszystko to, co jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania starych i nowych obiektów sakralnych i dla nowoczesnego duszpasterstwa. Gościem specjalnym tegorocznej wystawy był nuncjusz apostolski w Polsce - abp Celestino Migliore

Niedziela kielecka 27/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Oczekuję wrażeń estetycznych”

Reklama

- Dziękuję za włączenie mnie do grona uczestników tej prestiżowej imprezy, oczekuję mnóstwa wrażeń estetycznych - mówił abp Migliore, otwierając Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo. - Jako młody student filozofii przekonałem się, że byt, prawda, dobro i piękno są zamienne. Dzisiaj mamy przyjemność przekonać się o mądrości tej łacińskiej sentencji - zauważył.
Bp Kazimierz Ryczan zwrócił z kolei uwagę na to, że „świętość jest tam, gdzie są wielcy artyści” oraz na stały związek Episkopatu i Kościoła z imprezą. Andrzej Mochoń - prezes Targów Kielce podkreślił, że na ekspozycji znajduje się „pełne spectrum” potrzebne do wyposażenia kościołów i funkcjonowania parafii. Hierarchowie Kościoła z przedstawicielami władz wojewódzkich i miejskich, rektorzy wyższych uczelni, przełożeni zakonów i zgromadzeń oraz księża i goście świeccy uważnie zwiedzali stoiska, a było co oglądać: od szeroko prezentowanych różnych dziedzin sztuki (sporo rzeźby, ikon, witraży, prawie wcale - malarstwa), po oświetlenia, szaty liturgiczne, nowoczesne technologie. Wśród nowości targowych znalazły się m.in. urządzenia firmy Activtek, likwidujące pleśnie, grzyby i inne ustroje, znajdujące zastosowanie także w obiektach sakralnych czy przeróżne elementy podgrzewane do kościołów. Były to nie tylko ławki i konfesjonały, ale dywaniki grzewcze, płytki grzejne, podgrzewane … korporały i in. Firmy proponujące te towary reklamowały je jako super energooszczędne (były one chętnie nabywane m.in. przez księży z Litwy, wprowadzone je już także np. w Gdańsku).
Ogromną popularnością cieszą się niezmiennie szaty liturgiczne, choć księża narzekają, że można je na SacroExpo raczej zamówić, trudniej bezpośrednio zakupić. Poszukiwane były „przewiewne” alby i - rzadziej - wyszukane, ręcznie haftowane ornaty.
Sporo zwiedzających zatrzymywało się przy punktach biur pielgrzymkowych. Szeroko prezentowały się firmy architektoniczne, pracownie artystyczne i organowe, były oferty dotyczące aranżacji przestrzeni wokół kościoła czy zakładania i ochrony współczesnych cmentarzy. Prezentowały się wydawnictwa katolickie oraz projekty ewangelizacyjne i duszpasterskie, np. „Chrześcijańska szkoła pod żaglami”.

„Per Artem ad Deum” - tylko na SacroExpo

Kielecka impreza ma wyłączność na przyznawanie tej prestiżowej nagrody Papieskiej Rady ds. Kultury, której inicjatorem był w 1982 r. Jan Paweł II. W tym roku - po raz siódmy z kolei - nagroda powędrowała do wybitnego architekta obiektów sakralnych - Stanisława Niemczyka, związanego głównie z Tychami i Górnym Śląskiem. Targom SacroExpo towarzyszyła wizualizacja prac nagrodzonego architekta.
Ośmioosobowa Komisja konkursowa przyznała także medale honorowe i wyróżnienia imprezy. Medal Honorowy JE Prymasa Seniora Ks. Józefa Kardynała Glempa otrzymała Firma Usługi Architektoniczne Teresa Firlej, medal Targów Kielce przyznano pracowni rzeźby Zygfryda Grossa, zaś Nagrodę Honorową JE Biskupa Kieleckiego Ks. Kazimierza Ryczana otrzymał Zakład Produkcji Urządzeń Grzejnych „Izoterma”, którego właścicielem jest Zbigniew Bereżański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Imprezy towarzyszące

W ramach targów odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja poświęcona architekturze i sztuce sakralnej „Kościoły naszych czasów” pod hasłem „Przestrzenie sacrum”, z udziałem muzealników z Politechniki Lubelskiej, Warszawskiej, Krakowskiej, Gliwickiej, Opolskiej, z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Prelekcje naukowców dotyczyły głównie obszaru kształtowania współczesnej przestrzeni sacrum. Odbyła się także specjalistyczna konferencja „Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym”. Ks. Andrzej Rusak prezentował atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, goście zwiedzali także wystawę fotograficzną kieleckiego fotografika Antoniego Myśliwca „Tajemnice cerkwi”. To wykonane w oryginalnym oświetleniu 42 fotografie wybrane spośród tysięcy, dokumentujących 3 lata funkcjonowania cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Kielcach. Odbyła się także prezentacja Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) na stoisku Narodowego Archiwum Cyfrowego G-15. Program jest reklamowany jako kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich instytucji posiadających zbiory archiwalne, a więc również muzeów, w tym diecezjalnych i prowadzonych przez Kościół. Pozwala opracowywać informacje o zbiorach znajdujących się w archiwach oraz udostępniać je w internecie. Jest to projekt niekomercyjny, opracowany w całości przez NAC.
Przed wejściem do głównej hali można było obejrzeć wystawę Europejskiego Kalendarza o charakterze ekumenicznym. Projekt, autorstwa Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, wykorzystując reprodukcje najważniejszych europejskich dzieł sztuki, zwraca także uwagę na ekumenizm i wspólnotę korzeni wyznań chrześcijańskich.
Wśród atrakcji i tegorocznych hitów: oferowane przez włoską firmę elektroniczne różańce (dla osób z problemami wzroku, ale nie tylko), podgrzewane ławki i konfesjonały do kościołów, nowoczesne chłodnie - katafalki czy szeroka oferta rękodzieła afrykańskiego, wykonanego przez podopiecznych misjonarzy, a także oryginalne srebrne sztabki numizmatyczne z podobizną papieża, które powstały w szwajcarskiej firmie. Zainteresowanie - choć nie tak duże, jak można było oczekiwać, wzbudzał zrekonstruowany w Kiecach 18-metrowy papieski papamobile z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Finał XI Festiwalu Piosenki Religijnej w KCK i koncert organowy z fragmentami „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II w Ekumenicznej Świątyni Pokoju dopełniły obrazu tegorocznych targów branży sakralnej.
Jak mówi Robert Frąk, menadżer SacroExpo, konieczne jest uważne wsłuchiwanie się w opinię uczestników SacroExpo, dialog z ekonomami diecezji, zakonów. - Reagujemy na bieżąco, dopasowując ofertę do aktualnych potrzeb Kościoła - uważa Frąk. Podkreśla, że w tym roku organizatorzy położyli nacisk na współczesne technologie, szczególnie w zakresie ocieplania świątyń i multimedia ewangelizacyjne.
Znacznie mniej kiczowatej pseudosztuki sakralnej (np. prawie zniknęły cukierkowate figurki bożonarodzeniowe), więcej technicznych rozwiązań, nowinek, innowacji, architektury - to chyba dobry kierunek.
Imprezę odwiedziło w tym roku 4251 osób.

* * *

STANISŁAW NIEMCZYK - urodzony w 1943 r., wyróżniony Honorową nagrodą SARP 1998, a w2000 r. uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice, zasłynął jako twórca kościołów budowanych latami przy dużym współudziale parafian, z charakterystycznymi detalami, powstającymi często spontanicznie na placu budowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Tychach w Miastoprojekcie, gdzie zasłynął z projektowania obiektów nietypowych, prekursorskich. Autor budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, ale przede wszystkim niezwykłych kościołów. Bank w Czechowicach-Dziedzicach, czy osiedla w Mikołowie - to jego bardziej znane projekty usługowe. Najsłynniejsze zaś sakralne - to kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach czy kościół Ducha Świętego w Tychach oraz zespół klasztoru i kościoła franciszkanów.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Iwo - mniej znany święty

Iwo Hélory żył w latach 1253 -1303 we Francji, w Bretanii. Urodził się w Kermartin, w pobliżu Tréguier. Po ukończeniu 14. roku życia studiował w Paryżu na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, później na Wydziale Prawa Kanonicznego i Teologii, a w Orleanie na Wydziale Prawa Cywilnego.

Po trwających 10 lat studiach powrócił do rodzinnej Bretanii. Do 30. roku życia pozostawał - jako człowiek świecki - na stanowisku oficjała diecezjalnego w Rennes, sprawując w imieniu biskupa funkcje sędziowskie. Zasłynął jako człowiek sprawiedliwy i nieprzekupny, obrońca interesów biedaków, za których nieraz sam opłacał koszty postępowania, a także - jako doskonały mediator w sporach. Później poszedł za głosem powołania i po przyjęciu święceń kapłańskich skupił się na pracy w przydzielonej mu parafii. Biskup powierzył mu niewielką parafię Trédrez, a po roku 1293 nieco większą - Louannec. Iwo od razu zjednał sobie parafian, dając przykład ubóstwa i modlitwy. W czasach, kiedy kapłani obowiązani byli odprawiać Mszę św. tylko w niedziele i święta, Iwo czynił to codziennie, niezależnie od tego, gdzie się znajdował. Często, chcąc pogodzić zwaśnionych, zanim zajął się sprawą jako sędzia, odprawiał w ich intencji Mszę św. - po niej serca skłóconych w jakiś cudowny sposób ulegały przemianie i jednali się bez rozprawy. Nadal chętnie służył wiedzą prawniczą wszystkim potrzebującym, sam żyjąc bardzo skromnie. Był doskonałym kaznodzieją. Iwo Hélory zmarł 19 maja 1303 r. W 1347 r. papież Klemens VI ogłosił go świętym. Jego kult rozpoczął się zaraz po jego śmierci i bardzo szybko rozprzestrzenił się poza granice Bretanii. Kościoły i kaplice jemu dedykowane zbudowano m.in. w Paryżu i w Rzymie. Wiele wydziałów prawa i uniwersytetów obrało go za patrona, m.in. w Nantes, Bazylei, Fryburgu, Wittenberdze, Salamance i Louvain. Został pochowany w Treguier we Francji, które jest odtąd miejscem corocznych pielgrzymek adwokatów w dniu 19 maja. Warto też dodać, że do Polski kult św. Iwona dotarł stosunkowo wcześnie. Już 25 lat po jego kanonizacji, w 1372 r. jeden z kanoników wrocławskiej kolegiaty św. Idziego, Bertold, ze swej pielgrzymki do Tréguier przywiózł relikwie świętego. Umieszczono je w jednym z bocznych ołtarzy kościoła św. Idziego. Również po relikwie św. Iwona pojechał opat Kanoników Regularnych Henricus Gallici. Na jego koszt do budującego się wówczas kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku dobudowano kaplicę św. Iwona, w której umieszczono ołtarzyk szafkowy z relikwiami. Niestety, nie dotrwały one do naszych czasów, w przeciwieństwie do kultu, który, przerwany na początku XIX wieku, ożył w 1981 r. Od tego czasu w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kaplicy św. Iwona zbierają się prawnicy wrocławscy na Mszy św. specjalnie dla nich sprawowanej. Drugim ważnym miejscem kultu św. Iwona w Polsce jest Iwonicz Zdrój, gdzie znajduje się jedyny w Polsce, jak się wydaje, kościół pw. św. Iwona, z przepiękną rzeźbioną w drewnie lipowym statuą Świętego. Warto też wspomnieć o zakładanych w XVII i XVIII wieku bractwach św. Iwona, gromadzących w swych szeregach środowiska prawnicze, a mających przyczynić się do ich odnowy moralnej. Bractwa te istniały przede wszystkim w miastach, gdzie zbierał się Trybunał Koronny: w Piotrkowie Trybunalskim (zał. w 1726 r.) i w Lublinie (1743 r.). W obydwu do dziś zachowały się obrazy przedstawiające Świętego: w Piotrkowie - w kościele Ojców Jezuitów, w Lublinie - w kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła. Istniały też bractwa w Przemyślu (XVII w.), prawdopodobnie w Krakowie (zachował się XVIII-wieczny obraz św. Iwona w zakrystii kościoła Ojców Pijarów), w Warszawie i we Lwowie. W diecezji krakowskiej czczono św. Iwona w Nowym Korczynie (w 1715 r. w kościele Ojców Franciszkanów konsekrowano ołtarz św. Iwona) oraz w Nowym Sączu, w kręgach związanych z Bractwem Przemienienia Pańskiego. Natomiast we Wrocławiu, w kaplicy kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, znajduje się witraż wyobrażający św. Iwo. Został on ufundowany w 1996 r. przez adwokatów dolnośląskich z okazji 50-lecia tamtejszej adwokatury.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

[ TEMATY ]

komunikacja

Archidiecezja Warszawska

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Duchowny Archidiecezji Warszawskiej został zatrzymany w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała prokuratura, usłyszał zarzuty dotyczące posiadania oraz nieodpłatnego udzielenia mefedronu. Po zatrzymaniu, zgodnie z decyzją władz kościelnych, został zawieszony we wszystkich czynnościach duszpasterskich, w tym w sprawowaniu sakramentów, do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy.
CZYTAJ DALEJ

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV?

2025-05-19 10:18

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

kobiety w bieli

inauguracja pontyfikatu

Hello Fotografia

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

18 maja, w piękne wiosenne przedpołudnie Leon XIV odprawił Mszę św. inaugurującą jego pontyfikat. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w liturgii na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 150 delegacji państwowych z całego świata. A wśród nich kilka "niestandardowo" - jak na tę okoliczność - ubranych kobiet. Jakie znaczenie miał ich biały strój?

Sektor po lewej stronie ołtarza zajęli kardynałowie i biskupi, natomiast sektor po prawej stronie był zarezerwowany dla delegacji państwowych. Szczególnie liczne były delegacje państw związanych z Leonem XIV: Włochy – Papież jest Biskupem Rzymu; Stany Zjednoczone, gdyż Papież Prevost jest obywatelem amerykańskim; Peru - Robert Prevost przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był biskupem diecezji Chiclayo. W zdecydowanej większości osoby, które wypełniły sektor delegacji państwowych były ubrane na czarno, dlatego tym bardziej rzucały się w oczy białe suknie kilku kobiet zasiadających w pierwszym rzędzie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję