Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmiałowice. Koncert ku czci Maryi

Miłośnicy śpiewu i muzyki sakralnej mogli wysłuchać niecodziennego koncertu maryjnego, w wykonaniu sopranistki z Rzymu, przy akompaniamencie świdnickiego organisty.

[ TEMATY ]

koncerty organowe

Śmiałowice

archiwum parafii

Sopranistka Katerina Orzech, a w tle ks. proboszcz Marcin Gęsikowski

Sopranistka Katerina Orzech, a w tle ks. proboszcz Marcin Gęsikowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas godzinnego występu zatytułowanego „Ave Maria” śmiałowiccy parafianie wysłuchali pieśni zaczerpniętych z chorału gregoriańskiego oraz repertuaru Jana Sebastiana Bacha, Giuseppe Verdiego, Pietra Mascagni, Astora Piazzolli czy Bogusława Grabowskiego, w wykonaniu Kateriny Orzech, pochodzącej z Wałbrzycha, a mieszkającej we Włoszech śpiewaczki operowej.

Program koncertu został osobiście ułożony przez solistkę, która w ten sposób wyraża wdzięczność Bogu za opiekę nad jej drogą artystyczną. Za organami zasiadł Maciej Bator - nauczyciel gry organowej, ceniony organista liturgiczny i koncertowy, promotor dawnej świdnickiej firmy organmistrzowskiej „Schlag & Söhne”, założyciel pierwszej w Polsce szkoły organów online.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dla naszego kościoła św. Wawrzyńca nie był to pierwszy koncert muzyczny, lecz na pewno był najbardziej poruszający. Oprócz doznań artystycznych, poruszył także niejedno serce i duszę. Z pewnością wiele osób po prostu się wzruszyło – powiedziała jedna z uczestniczek wydarzenia.

Koncert poprzedził wykład proboszcza – ks. dr. Marcina Gęsikowskiego, który przybliżył historię drewnianej figury, 600-letniej śmiałowickiej Madonny, związanej z miejscową świątynią

2022-07-23 23:36

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmiałowickie opowieści

Niedziela świdnicka 34/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Śmiałowice

Hubert Gościmski

Ks. Marcin Gęsikowski po spotkaniu opowiadał o znajdujących się w świątyni zabytkach

Ks. Marcin Gęsikowski po spotkaniu opowiadał o znajdujących się w świątyni zabytkach

Niepozorne Śmiałowice kryją w sobie wiele tajemnic. Od niedawna można się o tym przekonać, sięgając po wyjątkową monografię.

Stoi za nią Lucyna Szpilakowska – nauczycielka z zawodu, a z zamiłowania badaczka lokalnej historii. Jej Śmiałowickie opowieści to ponad 500 stron, na których znajdują się liczne zdjęcia, mapy i skany dokumentów – w zdecydowanej większości nigdy wcześniej niepublikowane. Na całość składa się 10 opowieści poświęconych konkretnym obiektom lub tematom. Najdłuższy z rozdziałów opowiada o śmiałowickim kościele św. Wawrzyńca oraz znajdujących się w nim zabytkach i dlatego to właśnie w tym wnętrzu 6 sierpnia odbyło się spotkanie promujące nową publikację.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Zmarł ks. kan. Jan Mrowca

2025-09-12 17:13

[ TEMATY ]

Świebodzice

śmierć kapłana

kapłan diecezji świdnickiej

ks. Jan Mrowca

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. ka. Jan Mrowca (1946-2025)

Ks. ka. Jan Mrowca (1946-2025)

W 50. roku kapłaństwa i 79. roku życia, po długiej chorobie, zaopatrzony sakramentami świętymi, w piątek 12 września w godzinach popołudniowych odszedł do Domu Ojca ks. kan. Jan Mrowca.

O śmierci kapłana poinformowała Świdnicka Kuria Biskupia. - Powierzamy Zmarłego Kapłana Bożemu Miłosierdziu i modlitwom wiernych – napisano w komunikacie, zapowiadając, że szczegóły pogrzebu zostaną podane wkrótce.
CZYTAJ DALEJ

Śmierć polskiego turysty na wyspie Porto Santo w archipelagu Madery

2025-09-13 08:09

[ TEMATY ]

śmierć

Adobe Stock

Obywatel Polski zginął w piątek u brzegów portugalskiej wyspy Porto Santo, położonej w archipelagu Madery. Do tragicznego zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych podczas kąpieli.

Jak poinformowało PAP centrum ratownictwa morskiego (MRSC) w Funchal na Maderze, śmiertelną ofiarą jest 55-letni mężczyzna. Informację o śmierci Polaka potwierdził też portugalski Krajowy Urząd Morski (AMN). Przekazano, że jego ciało wydobyto z wody w południowo-wschodniej części wyspy, gdzie dominuje skaliste wybrzeże. AMN podkreślił, że nie ma tam strzeżonego kąpieliska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję