Reklama

Kościół

Papież: Głowy państw będą osądzone przez historię, ale pokój jest sprawą wszystkich

Z okazji ekumenicznego czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, zorganizowanego przez Charis International, Franciszek w wideo-przesłaniu, nawiązał do tematu ran ludzkości spustoszonej przez choroby, głód, wygnanie i wojny. „Myślimy o inwazji na Ukrainę, ale także o cierpieniach w Jemenie, o narodzie Rohindża, o Libanie. Pokój zaczyna się od miłości do nieprzyjaciela. Sami nie damy rady. Z Duchem Świętym tak” – powiedział Franciszek. Zwrócił uwagę, że „głowy państw będą lub nie będą działać na rzecz pokoju i zostaną osądzone przez historię". Charis, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/Fabio Frustaci

Papież Franciszek przywołał fragment Dziejów Apostolskich, w którym czytamy o obiecanym darze Ducha Świętego dla chrześcijańskiego świadectwa aż po krańce ziemi. Dar, który może odmienić ludzkie życie i do którego należy się odwoływać, aby budować, każdy z osobna, pokój.

Papież wskazał na przemieniającą moc Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, zaznaczając, że obecność i działanie Ducha Świętego są ciągłe, przemierzają historię. „Pewnego wieczoru, tak jak dzisiaj, ci zalęknieni mężczyźni i kobiety, zamknięci w górnym pokoju w Jerozolimie, ponieważ wiedzieli, że są prześladowani, doświadczyli potężnej obecności Ducha Świętego, który na zawsze odmienił ich życie. A ich życie, przemienione mocą Ducha Świętego, zmieniło historię. Dziś wieczorem, na całym świecie, my, chrześcijanie, jesteśmy zjednoczeni w modlitwie, oczekując na obietnicę Ojca, na przyjście Ducha Świętego. Czy czekamy na Niego, bo nie przyszedł, bo Go nie ma? Nie, On był tam już w momencie stworzenia i jest w każdym z nas poprzez chrzest, który przyjęliśmy. Każdego roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, chcemy mieć to samo żywe i pewne doświadczenie Jego obecności w nas, w naszym życiu, w naszych wspólnotach” – powiedział Franciszek.

Papież wskazał na rzeczywistość współczesnego świata naznaczoną chorobą i przypomniał o "pandemii, która zabrała miliony ludzi na całym świecie, a wraz z nią ból, cierpienie, nieobecność". A potem wymienił inne plagi, na które cierpi ludzkość: „W wielu częściach świata panuje głód, a całe narody są zmuszane do emigracji. I wojna, wojna między braćmi, wojna między chrześcijanami, jak w przypadku inwazji na Ukrainę. Sytuacja w Jemenie, męczeństwo Rohidża i szczególna sytuacja w Libanie, to także przykłady tej wojny na całym świecie... wojny!"

Zaznaczył, że potrzebny jest nam jednak silny sprzymierzeniec. „Sami nie damy rady. Z Duchem Świętym możemy. Wygląda na to, że nienawiść opanowała świat. Jest jednak siła potężniejsza od nienawiści, to siła miłości: " ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany " (Rz 5, 5)” – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Zachęcił do przezwyciężania nienawiści poprzez codzienne działania każdego człowieka, gdyż każdy ponosi osobistą odpowiedzialność za budowanie pokoju.

„Jutro, w mocy Ducha Świętego, poszukajmy osoby, która nas zraniła, której z różnych powodów nie kochamy, być może w naszej rodzinie, i poprośmy o przebaczenie, albo przebaczmy i obejmijmy. W ten sposób zaczyna się pokój. Małymi kroczkami, jeden plus jeden. Kultura pokoju, którą musimy szerzyć, zaczyna się w ten sposób” – powiedział Franciszek i dodał: „Dobry przykład będzie przewijać się przez pokolenia, by stworzyć lepszy świat, a tym samym spełni się proroctwo, aby wszyscy otrzymali moc Ducha Świętego i byli świadkami”.

Franciszek zwrócił uwagę, że „głowy państw będą lub nie będą działać na rzecz pokoju i zostaną osądzone przez historię”. „Od każdego z nas zależy, czy będziemy szerzyć miłość i przezwyciężać nienawiść codziennymi działaniami. Nasze dzieci nauczą się żyć w ten sposób, a nasze wnuki będą się od nich uczyć i wtedy będziemy mogli zrobić coś, aby świat się zmienił. Tak, zostaliśmy powołani na tę drogę” – powiedział papież i przytoczył słowa Jezusa: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.”

Franciszka wskazał na potrzebę realizmu i nadziei, jak w kręgach koncentrycznych, rzemiosło pokoju rozszerza się z wymiaru rodzinnego na globalny. „A w obliczu tego świata rozdartego i pełnego obaw przed niepewną przyszłością pojawia się tej nocy świetlista obecność Ducha Świętego, który daje nam siłę, dodaje odwagi i determinacji, abyśmy niestrudzenie pracowali na rzecz pokoju, który tylko On może dać. Pokój zaczyna się w rodzinach, w relacjach międzyludzkich, międzyrasowych, w relacjach między chrześcijanami i członkami innych religii. Pokój zaczyna się od miłości do nieprzyjaciela, do tych, którzy nie myślą tak jak ja” – powiedział Franciszek.

Charis, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim. Służba ta została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie. Charis to także idea i perspektywa funkcjonowania grup, wspólnot i federacji wspólnot charyzmatycznych. Krajowa Służba Komunii Charis Polska powstała w listopadzie 2019 r.

2022-06-05 12:43

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Antananarywa: papież wyruszył w drogę powrotną do Rzymu

Samolot z Ojcem Świętym na pokładzie o godz. 9.13 czasu lokalnego (8.13 w Polsce) wystartował z lotniska w stolicy Madagaskaru. Antananarywie do Rzymu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

O godz. 8.15 czasu lokalnego (gdy w Polce była godzina 7.15) Ojciec Święty opuścił nuncjaturę apostolską w Antananarywie i udał się na lotnisko. Został tam powitany przez prezydenta kraju, Andry Rajoelina wraz z małżonką. Po kilkunastominutowej rozmowie z głową państwa udał się na płytę lotniska, gdzie po krótkiej ceremonii pożegnalnej wszedł na pokład samolotu Boeing 737-800 linii Air Madagascar. O godz. 9. 13 (8.13 w Polsce) samoloty wystartował ze stolicy Madagaskaru do Rzymu. Przylot na lotnisko Ciampino przewidywany jest na godz. 19.00. Samolot przeleci nad terytorium Madagaskaru, Tanzanii, Kenii, Sudanu Południowego, Etiopii, Egiptu, Grecji i Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Liturgia nie może być produktem ludzkiej wyobraźni i kreatywności

2023-02-04 23:00

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Świdnica

Św. Krzyż Świdnica

ks. Julian Nastałek

ks. Bogdan Ferdek

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Julian Nastałek podczas Mszy świętej trydenckiej w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI

Ks. Julian Nastałek podczas Mszy świętej trydenckiej w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI

O roli liturgii w życiu Kościoła, mówił ks. prof. Bogdan Ferdek, podczas Mszy Requiem w trzydziesty dzień po pogrzebie papieża emeryta Benedykta XVI.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję