Reklama

Kościół

Papież: Głowy państw będą osądzone przez historię, ale pokój jest sprawą wszystkich

Z okazji ekumenicznego czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, zorganizowanego przez Charis International, Franciszek w wideo-przesłaniu, nawiązał do tematu ran ludzkości spustoszonej przez choroby, głód, wygnanie i wojny. „Myślimy o inwazji na Ukrainę, ale także o cierpieniach w Jemenie, o narodzie Rohindża, o Libanie. Pokój zaczyna się od miłości do nieprzyjaciela. Sami nie damy rady. Z Duchem Świętym tak” – powiedział Franciszek. Zwrócił uwagę, że „głowy państw będą lub nie będą działać na rzecz pokoju i zostaną osądzone przez historię". Charis, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/Fabio Frustaci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek przywołał fragment Dziejów Apostolskich, w którym czytamy o obiecanym darze Ducha Świętego dla chrześcijańskiego świadectwa aż po krańce ziemi. Dar, który może odmienić ludzkie życie i do którego należy się odwoływać, aby budować, każdy z osobna, pokój.

Papież wskazał na przemieniającą moc Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, zaznaczając, że obecność i działanie Ducha Świętego są ciągłe, przemierzają historię. „Pewnego wieczoru, tak jak dzisiaj, ci zalęknieni mężczyźni i kobiety, zamknięci w górnym pokoju w Jerozolimie, ponieważ wiedzieli, że są prześladowani, doświadczyli potężnej obecności Ducha Świętego, który na zawsze odmienił ich życie. A ich życie, przemienione mocą Ducha Świętego, zmieniło historię. Dziś wieczorem, na całym świecie, my, chrześcijanie, jesteśmy zjednoczeni w modlitwie, oczekując na obietnicę Ojca, na przyjście Ducha Świętego. Czy czekamy na Niego, bo nie przyszedł, bo Go nie ma? Nie, On był tam już w momencie stworzenia i jest w każdym z nas poprzez chrzest, który przyjęliśmy. Każdego roku, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, chcemy mieć to samo żywe i pewne doświadczenie Jego obecności w nas, w naszym życiu, w naszych wspólnotach” – powiedział Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież wskazał na rzeczywistość współczesnego świata naznaczoną chorobą i przypomniał o "pandemii, która zabrała miliony ludzi na całym świecie, a wraz z nią ból, cierpienie, nieobecność". A potem wymienił inne plagi, na które cierpi ludzkość: „W wielu częściach świata panuje głód, a całe narody są zmuszane do emigracji. I wojna, wojna między braćmi, wojna między chrześcijanami, jak w przypadku inwazji na Ukrainę. Sytuacja w Jemenie, męczeństwo Rohidża i szczególna sytuacja w Libanie, to także przykłady tej wojny na całym świecie... wojny!"

Zaznaczył, że potrzebny jest nam jednak silny sprzymierzeniec. „Sami nie damy rady. Z Duchem Świętym możemy. Wygląda na to, że nienawiść opanowała świat. Jest jednak siła potężniejsza od nienawiści, to siła miłości: " ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany " (Rz 5, 5)” – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Zachęcił do przezwyciężania nienawiści poprzez codzienne działania każdego człowieka, gdyż każdy ponosi osobistą odpowiedzialność za budowanie pokoju.

„Jutro, w mocy Ducha Świętego, poszukajmy osoby, która nas zraniła, której z różnych powodów nie kochamy, być może w naszej rodzinie, i poprośmy o przebaczenie, albo przebaczmy i obejmijmy. W ten sposób zaczyna się pokój. Małymi kroczkami, jeden plus jeden. Kultura pokoju, którą musimy szerzyć, zaczyna się w ten sposób” – powiedział Franciszek i dodał: „Dobry przykład będzie przewijać się przez pokolenia, by stworzyć lepszy świat, a tym samym spełni się proroctwo, aby wszyscy otrzymali moc Ducha Świętego i byli świadkami”.

Franciszek zwrócił uwagę, że „głowy państw będą lub nie będą działać na rzecz pokoju i zostaną osądzone przez historię”. „Od każdego z nas zależy, czy będziemy szerzyć miłość i przezwyciężać nienawiść codziennymi działaniami. Nasze dzieci nauczą się żyć w ten sposób, a nasze wnuki będą się od nich uczyć i wtedy będziemy mogli zrobić coś, aby świat się zmienił. Tak, zostaliśmy powołani na tę drogę” – powiedział papież i przytoczył słowa Jezusa: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi.”

Franciszka wskazał na potrzebę realizmu i nadziei, jak w kręgach koncentrycznych, rzemiosło pokoju rozszerza się z wymiaru rodzinnego na globalny. „A w obliczu tego świata rozdartego i pełnego obaw przed niepewną przyszłością pojawia się tej nocy świetlista obecność Ducha Świętego, który daje nam siłę, dodaje odwagi i determinacji, abyśmy niestrudzenie pracowali na rzecz pokoju, który tylko On może dać. Pokój zaczyna się w rodzinach, w relacjach międzyludzkich, międzyrasowych, w relacjach między chrześcijanami i członkami innych religii. Pokój zaczyna się od miłości do nieprzyjaciela, do tych, którzy nie myślą tak jak ja” – powiedział Franciszek.

Charis, czyli łaska lub „strumień łaski” – to nowa służba koordynująca wszystkie grupy i wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele katolickim. Służba ta została powołana przez papieża Franciszka i oficjalnie weszła w życie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r. Zastąpiła dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie. Charis to także idea i perspektywa funkcjonowania grup, wspólnot i federacji wspólnot charyzmatycznych. Krajowa Służba Komunii Charis Polska powstała w listopadzie 2019 r.

2022-06-05 12:43

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie Papieża do Rady Konferencji Episkopatów Europy

[ TEMATY ]

episkopat

Europa

przesłanie

papież Franciszek

Papież zwrócił się z przesłaniem do uczestników zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Spotkanie zostało zaplanowane pod hasłem: „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzeń i wspólnot”. Franciszek zwrócił uwagę, że doświadczenie pandemii naznaczyło wszystkich bardzo głęboko, ponieważ dotknęło w dramatyczny sposób jednego z podstawowych wymiarów egzystencji: relacyjności pomiędzy osobami i społeczeństwem. Naruszyło zwyczaje oraz wzajemne odniesienia zmieniając także warunki życia społecznego i ekonomicznego.

Ojciec Święty zauważył, że znacznemu przeobrażeniu uległo także życie wspólnoty kościelnej, która musiała zdecydowanie przeformułować swoje praktyki religijne: wiele działań duszpasterskich oczekuje jeszcze na wznowienie. Papież zaznaczył, że byliśmy w tym czasie świadkami śmierci wielu starszych osób, tragedii rodzin niespodziewanie dotkniętych dotkliwym i groźnym cierpieniem, dramatów dzieci i młodzieży zamkniętych w domu, wstrzymania rytów sakralnych oraz kursów formacji chrześcijańskiej, które zmusiły wielu kapłanów do podjęcia zindywidualizowanych i odważnych dróg posługi duszpasterskiej. W obliczu powstania nowych przestrzeni ubóstwa ważne jest uruchomienie wielkiej fantazji miłosierdzia wyrażającej się w uważnej i hojnej bliskości wobec najsłabszych. „Wspólnoty chrześcijańskie są wezwane do duchowego odczytania tego, czego wspólnie doświadczyliśmy, aby przyjąć tę życiową lekcję i rozeznać perspektywy na przyszłość” – podkreślił Franciszek. Życzył ponadto wszystkim, aby zostali utwierdzeni w wierze, że nic nie może nas odłączyć od miłości Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie..." - napisał Franciszek we wstępie do książki pt. "Omaggio a Pio X. Ritratti coevi" (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję