Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Mering do członków KIK: głosić prawdę to znaczy być wolnym

Służba prawdzie jest służbą Chrystusowi, służbą wolności. To zawsze pozostaje pierwszym zadaniem katolickiego intelektualisty – przypomniał członkom Klubów Inteligencji Katolickiej bp Wiesław Mering. Biskup senior diecezji włocławskiej przewodniczył 20 listopada Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze z okazji 41. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

KIK

bp Wiesław Mering

Twitter.com/JasnaGoraNews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Nasza pielgrzymka ma ten cel, żebyśmy uczynili wszystko, czego chce od nas Chrystus. A Jezus mówi zwykle za pośrednictwem znaków czasu. A one są do odczytania i są zadane Kościołowi jako przedmiot refleksji – mówił w homilii bp Mering.

– Praca i formacja w Klubach Inteligencji Katolickiej jest bardzo ważna, bo skupia się na tym, żeby pogłębić refleksję nad Bożym słowem, nad przekazem Jezusowym. Ta refleksja jest dzisiaj tym bardziej konieczna, że dostrzegamy wiele znaków, które budzą w naszych sercach niepokój – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup zauważył, że „młodzi ludzie odchodzą od chrześcijaństwa. Wielu dorosłych wątpi w prawdy wiary, przyjmując je bardzo często w sposób wybiórczy. Walka z chrześcijaństwem trwa od wielu lat. Jesteśmy religią najbardziej prześladowaną w świecie”.

– Świat stał się inny. Świat ludzi młodych to jest świat sieci. Mniej potrzebują kontaktów z sobą nawzajem, nie mogą się natomiast obyć bez internetu. W tym kontekście Kościół potrzebuje pogłębionej refleksji nad wiarą w Jezusa Chrystusa – zaznaczył bp Mering.

– Każda epoka, każde pokolenie w tych warunkach, przez które przechodzi musi na nowo przyjmować przekaz Ewangelii. To jest jedno z bardzo ważnych zadań katolickich intelektualistów – kontynuował i wskazał na konieczność pogłębionej refleksji na historią chrześcijaństwa i nad jego dniem dzisiejszym.

– Już dawno nie byliśmy świadkami takiego lekceważenia rodziny, życia, starości, życia poczętego – wskazał i podkreślił konieczność służby prawdzie.

– Mówią nam dzisiaj, że nie ma prawdy lub to, że każdy ma swoją prawdę – powiedział i przypomniał pytanie Piłata: „Cóż to jest prawda?”.

– Sam Chrystus wskazał mówiąc: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. A szatan pewnemu mistykowi z XIX wieku powiedział: „Ja jestem kłamstwem, bezdrożem i śmiercią” – dodał biskup senior.

Reklama

Twitter.com/JasnaGoraNews

Bp Mering przypomniał, że św. Jan Paweł II w swojej encyklice „Veritatis splendor” wprowadził rozróżnienie: kreator i lektor prawdy. – Kreator to ten, który sam ją sobie stwarza, a lektor to ten, który próbuje pokornie ja odczytać – cytował św. Jana Pawła II.

– Chrześcijaństwo ze swoją prawdą o Bogu i człowieku przeszkadza dzisiaj światu. Ten świat nie chce przyjąć wizji, którą proponuje mu chrześcijaństwo. Odrzuca Boga, a bez Boga odrzuca i neguje także człowieka. Tyle razy tego doświadczyliśmy w historii Europy i świata. Różne rewolucje obiecywały zbudowanie nowego świata, ładu i nowego człowieka. Dzisiaj istnieje dokładnie taka sama pokusa – zauważył bp Mering.

– Dlatego tak znienawidzony jest Kościół, bo on mówi, że nie da się zbudować nowego świata,ładu i nowego człowieka tutaj na ziemi – kontynuował i zacytował słowa św. Jana Pawła II: «Wy wszyscy, którzy głosicie „śmierć Boga”, którzy szukacie sposobu, by usunąć Boga z ludzkiego świata, wstrzymajcie się i pomyślcie, czy „śmierć Boga” nie niesie w sobie nieuchronnej „śmierci człowieka”!».

Bp Mering wyjaśnił, że głosić prawdę to znaczy być wolnym. – Służba prawdzie jest służbą Chrystusowi, służbą wolności. I to zawsze pozostaje pierwszym zadaniem katolickiego intelektualisty. Głosić prawdę, a nie szukać popularności w świecie – podkreślił.

– W dzisiejszej Ewangelii Chrystus głosił prawdę nie licząc na to, czy będzie się to podobało saduceuszom czy nie. Wielki jest sens głoszenia prawdy, która zakiełkuje i przyniesie owoc. Nie idźmy za pozorami, nie bójmy się głosić Ewangelii. Nie miejmy obaw o poprawność polityczną i nie zasłaniajmy prawdy – wskazał bp Mering.

Twitter.com/JasnaGoraNews

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie modlitwę poprowadził bp Wiesław Mering, a grupy KIK-ów złożyły kwiaty.

Reklama

Następnie w kaplicy różańcowej odbyły się wykłady. Siostra Radosława Podgórska FSK podjęła refleksję nt. „Bł. Matka Elżbieta Róża Czacka: aktualność duchowości w Kościele współczesnym. Rola laikatu w Dziele Lasek” – Matki Elżbiety Czackiej nie możemy oddzielić od ks. Władysława Korniłowicza – podkreślił s. Podgórska i wskazał, że „Laski zanim stały się centrum musiały przejść przez swój krzyż”.

– Cierpliwość w dochodzeniu do pewnych rozwiązań to jest wymiar duchowości przekazany przez matkę Czacką. W tej duchowości widzimy połączenie rzeczywistości świeckiej i kościelnej. Matka Czacka pokazuje, że trzeba wychowywać przez przykład i wymagać od siebie – mówiła s. Podgórska.

Przypomniała, że z dziełem Lasek związane były taki osoby jak m.in.: Antoni Marylski, Jan Lechoń, Leopold Staff, Jarosław Iwaszkiewicz, Zofia Kossak. – Antoni Marylski był w Laskach 50 lat i na 3 lata przed śmiercią przyjął świecenia kapłańskie, do których był przygotowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego – mówiła s. Podgórska.

Natomiast dr hab. Marek Wójtowicz, prof. UŚ przedstawił temat: „Problematyka sensu życia w ujęciu V. E. Frankla” – Sens życia to jedno z najważniejszych zagadnień na dzisiaj. Dlaczego warto żyć? Jakie jest najgłębsze znaczenie naszego życia? Z tymi pytaniami Victor Frankl zmierzył się w obozie koncentracyjnym. Tam także spotkał oblicze człowieka podłego i człowieka wielkiego – mówił prelegent.

– Victor Frankl podkreślał, że jako ludzie mamy różne potrzeby życiowe: biologiczne, psychiczne i duchowe. Do potrzeb duchowych należy potrzeba sensu życia. Ona musi być zaspokojona, żeby człowiek żył normalnie i był człowiekiem – kontynuował i zauważył, że „dzisiaj potrzeba sensu szwankuje i pojawiają się: uzależnienia, agresja i depresja”.

– Wydobycie sensu dokonuje się przez twórczość, pracę, przeżywanie rzeczywistości. Frankl podkreślał, że życie staje się sensowne przez cierpienie, bo to jest prawda o ludzkim życiu. Frankl dodawał, że sens życia ludzkiego nie jest z tego świata – mówił dr hab. Marek Wójtowicz.

Reklama

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Rozważania w oparciu o księgę psalmów i nauczanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego prszygotowali członkowie częstochowskiego KIK-u.

Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK), to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Dla zapewnienia współpracy między nimi, powołały w 1989 "Porozumienie Klubów". Pierwsze Kluby (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu) powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność.

Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce. Wśród zadań KIK jest również promowanie Nauczania i Społecznego Kościoła. KIK w swojej działalności organizuje spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym, kulturalnym.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę odbyła się 14 czerwca 1981 r. z inicjatywy ks. dr. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz członka – założyciela i pierwszego kapelana częstochowskiego KIK i Ireny Makowicz pierwszego prezesa częstochowskiego KIK. Mszy św. przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła.

2021-11-20 17:39

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: światowy kapelan skautingu na ogólnopolskiej pielgrzymce ZHP

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa 22. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego. Główną intencją spotkania jest rozbudzenie w młodych ducha patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Po raz drugi w pielgrzymce uczestniczą także seniorzy harcerstwa. Spotkanie przebiega pod hasłem: „Zaufaj Panu już dziś”. Uczestniczy w nim światowy kapelan skautingu, ks. Jacques Gagey.

- Jasna Góra to takie miejsce, gdzie bije serca narodu, a ponieważ kładziemy dość duży nacisk na wychowanie patriotyczne to tutaj uczymy się, czym jest Polska – powiedział ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP. Dodał, że „Polska to nasza matka, która ma serce i tutaj ono bije pod sercem Matki Bożej”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

[ TEMATY ]

Unia Europejska

projekt

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego abp Crepaldi podkreśla ich wyjątkową ważność. „Unia Europejska nie sprawdziła się w ostatnim czasie. Wiele osób wskazywało na poważne wady Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie zostały wysłuchane. Polityka klimatyczna i transformacji energetycznej była centralistyczna, kosztowna, nieskuteczna i iluzoryczna, wywołując reakcje odrzucenia. Niedawne głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji jako prawa człowieka podkreśliło przejęcie kontroli nad parlamentem przez destrukcyjną i beznadziejną ideologię. Wtrącanie się instytucji UE w wybory parlamentarne w Polsce i forsowanie decyzji przez rząd Węgier, narodu często traktowanego jako «obcy» dla Unii, to tylko niektóre aspekty sytuacji wyraźnego kryzysu. Dodajmy do tego znaczącą porażkę w polityce zagranicznej” - stwierdził emerytowany biskup Triestu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję