„Wraz z odnowieniem budowli chcemy odnowić i ożywić wiarę wśród parafian i czcicieli św. Antoniego. Temu celowi ma posłużyć wielka nowenna” - twierdzi o. Witold Kuźma, kustosz sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. Uroczystość rekonsekracji odbędzie się 9 lat po tym, jak bp Adam Śmigielski SDB podniósł kościół do rangi sanktuarium. Będzie miała również charakter dziękczynny za 330 lat istnienia kościoła i 55 lat pracy duszpasterskiej Ojców Franciszkanów.
Parafia w Gołonogu została powołana do istnienia w lipcu 1675 r. przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. Natychmiast rozpoczęto budowę kościoła, który został konsekrowany 17 września 1678 r. pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła. Pierwsza wzmianka o kulcie św. Antoniego pochodzi z 17 stycznia 1721 r. Rozwijający się kult św. Antoniego spowodował, że w następnych latach podjęto się dzieła rozbudowy kościoła. Dobudowano dwie nawy boczne, powiększono prezbiterium i wzniesiono wieżę. Przebudowaną świątynię konsekrował powtórnie biskup kielecki Tomasz Kuliński w 1892 r., zmieniając wezwanie na Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego Padewskiego, w miejsce tytułu św. Andrzeja Apostoła. Zmiana wezwania świadczy o bardzo silnym kulcie św. Antoniego. Zwłaszcza że bp Kuliński dzień odpustu parafialnego ustanowił w dzień wspomnienia Świętego z Padwy, przypadający 13 czerwca. W każdy wtorek wierni i czciciele św. Antoniego gromadzą się w gołonoskiej parafii i zanoszą za jego wstawiennictwem prośby i podziękowania. W święto patronalne do sanktuarium pielgrzymują wierni z całego Zagłębia, by uzyskać odpust zupełny i świadczyć o łaskach otrzymanych za przyczyną Świętego.
Wiek XX był szczególny dla kościoła na wzgórzu gołonoskim. Dwie wojny światowe zniszczyły świątynię. Gdy w 1951 r. przybyli tu Franciszkanie z Krakowa, rozpoczął się kolejny etap w historii parafii. „Po 50 latach od tamtych wydarzeń widzimy kolejną potrzebę odnawiania i konserwacji zabytkowego kościoła. Zdawać by się mogło, że Chrystus znów skierował prośbę o odbudowę Kościoła. Chrystusowe zadanie podjęliśmy wraz z nowym proboszczem i gwardianem o. Witoldem Kuźmą, który stał się główną siłą sprawczą przemian na gołonoskim wzgórzu” - pisze we wprowadzeniu do nowenny o. Sławomir Zieliński. „Prace remontowo-konserwatorskie mają zakończyć się wiosną 2006 r., a 13 czerwca bp Adam Śmigielski dokona kolejnej konsekracji ” - podkreśla o. Zieliński.
Pomóż w rozwoju naszego portalu