Reklama

Abdykacja

Sekretarz generalny ŚRK pożegnał papieża

[ TEMATY ]

papież

Benedykt XVI

abdykacja

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów (ŚRK) dr Olav Fykse Tveit wyraził „głęboką wdzięczność” Benedyktowi XVI za jego wkład do dzieła jedności chrześcijan i za jego świadectwo wiary. W depeszy przesłanej 27 lutego do Watykanu norweski pastor luterański przypomniał także udział ustępującego z urzędu papieża w pracach Komisji „Wiara i Ustrój”, działającej w ramach ŚRK.

„W imieniu Światowej Rady Kościołów i moim własnym pragnę wyrazić Waszej Świątobliwości głęboką wdzięczność za Waszą posługę i dawane świadectwo oraz życzyć mu pokoju w Duchu Świętym, a także doświadczenia tego [stanu], o którym pisał Apostoł Paweł, że mimo wszelkiej słabości fizycznej, która nas spotyka, «ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień» (2 Kor 4, 16)” – napisał sekretarz generalny Rady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do ustąpienia Benedykta XVI z posługi Piotrowej i z kierowania Stolicą Apostolską, podkreślił, że jest to okazja do przypomnienia licznych działań papieża na rzecz Kościoła i świata oraz do złożenia mu życzeń, aby jego „służba modlitwy i medytacji trwała nadal”.

Reklama

Pastor przypomniał też zaangażowanie przyszłego papieża w prace Komisji „Wiara i Ustrój”, której był członkiem jeszcze jako ks. prof. Joseph Ratzinger w 1971 r. „Spoglądając z perspektywy ekumenicznej na służbę Waszej Świątobliwości dla Kościoła, ŚRK jest wdzięczna za Wasze oddanie sprawie jedności chrześcijan jako wzorca jedności dla całej ludzkości” – stwierdził sekretarz generalny największej międzynarodowej organizacji ekumenicznej.

Przytoczył również kilka fragmentów wypowiedzi kard. Ratzingera, wygłoszonych na posiedzeniu plenarnym Komisji w sierpniu 1971 w Louvain (Belgia) i zaznaczył, że tamte słowa przyszłego papieża „pomogły natchnąć Komisję do skupienia uwagi na zagadnieniach «eklezjologii i etyki» w następnych dziesięcioleciach”.

Fykse Tveit wspomniał z kolei o bliskiej współpracy obecnego Biskupa Rzymu z kard. Walterem Kasperem – długoletnim przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, która także przyczyniła się do zapisania „ważnych rozdziałów w myśleniu ekumenicznym i zbieraniu owoców dialogu, który trwał nadal we współpracy z kard. Kurtem Kochem”.

Sekretarz generalny SRK podkreślił ponadto poparcie, jakiego papież udzielał przedstawicielom katolickim na ważne wydarzenia ekumeniczne, jak prace Wspólnej Grupy Roboczej, Komisji „Wiara i Ustrój”, Komisji ds. Misji Światowej i Ewangelizacji czy w takich niezależnych inicjatywach ekumenicznych jak Globalne Forum Chrześcijańskie.

Na zakończenie przypomniał swe spotkanie z Benedyktem XVI w Rzymie w 2010 i w czasie Dnia Modlitwy o Pokój na Świecie w Asyżu w 2011. „Nasze rozmowy utwierdziły mnie w przekonaniu o doniosłości umacniania coraz mocniejszych stosunków, uzdalniających chrześcijan różnych wyznań do wspólnej modlitwy, pracy i poświęcania się dziełu jedności w wierze” – podkreślił na zakończenie dr Fykse Tveit.

2013-02-28 17:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O rezygnacji Benedykta XVI i o konklawe

Od 11 lutego 2013 r., kiedy to świat dowiedział się o papieskiej decyzji, w Rzymie zjawiło się ponad 4 tys. dziennikarzy z całego świata, by komentować to historyczne wydarzenie oraz związany z tym okres „sede vacante” i konklawe

Przez wieki świeccy władcy europejscy i frakcje polityczne różnorodnymi metodami - orężem, zastraszeniem, szantażem, presjami dyplomatycznymi, odwoływaniem się do racji stanu - próbowali wpływać na wybór papieży.
CZYTAJ DALEJ

Z Helu wyruszyła 44. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

2025-07-25 07:11

[ TEMATY ]

Kaszuby

pielgrzym

Karol Porwich/Niedziela

44. Kaszubska Piesza Pielgrzymka wyruszyła w piątek z Helu na Jasną Górę. Pątnicy mają do przejścia ponad 600 kilometrów. Do Częstochowy dotrą 12 sierpnia.

Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która wyruszyła w piątek rano spod kościoła pw. Bożego Ciała w Helu, jest jedną z najdłuższych pieszych pielgrzymek w kraju. Przez 19 dni pątnicy pokonają 638 km, przechodząc przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie. Tematem rozważań są słowa: „Pielgrzymi Nadziei”.
CZYTAJ DALEJ

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie prywatności

2025-07-25 19:15

Adobe Stock

Z prośbą o uszanowanie żałoby oraz prywatności zbliżającej się ceremonii pogrzebowej zwraca się do mediów rodzina Dominika - harcerza, który utonął w nocy z 23 na 24 lipca br. - Uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter ściśle prywatny i rodzinny. Prosimy, aby swoją obecnością nie zakłócać tego wyjątkowo trudnego dla nas czasu pożegnania - czytamy w liście przekazanym KAI przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

"W związku ze zbliżającą się ceremonią pogrzebową naszego ukochanego Syna, chcielibyśmy zwrócić się z uprzejmą, lecz stanowczą prośbą do przedstawicieli mediów o uszanowanie naszej żałoby oraz prywatności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję