Święto Świętych Młodzianków staje się okazją do włączenia się rzeszowian w ogólnopolski „Marsz za życiem”, będący protestem przeciw ustawie O świadomym rodzicielstwie, której projekt narusza podstawowe prawa zapewnione w Konstytucji RP: prawo każdego człowieka do życia, do ochrony macierzyństwa i rodziny, do wychowywania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
Jest ciepły, grudniowy wieczór. Na starym cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie przy niedawno powstałym, symbolicznym grobie dziecka nienarodzonego, poświęconym 3 maja ub. r., przez bp. Kazimierza Górnego gromadzą się ludzie. Przychodzą ci, którym sprawa obrony życia nie jest obojętna - kapłani, alumni, siostry zakonne, parlamentarzyści, harcerze z ZHP „Chorągiew Podkarpacka”, licealiści, członkowie wielu ruchów działających na rzecz obrony życia. Harcerze trzymają wartę przy grobie, telewizja „Trwam” ustawia sprzęt. Wierni zaopatrują się w świece. „Ty masz prawo do życia, poczęte dziecko też” to wymowny napis na transparencie. „Gromadzimy się, aby powstrzymać rękę tych, którzy podstępnie wydają fałszywe prawa nakazujące zabijać niewinnych.” - przypomina ks. Adam Dzióba, diecezjalny duszpasterz rodzin. Oprawę muzyczną zapewnia zespół rodzinny z Krasnego. Na nagrobku czerwoną różę - symbol miłości - składają najpierw dzieci, potem starsi. Uczestnicy sięgają po różańce, by rozważać tajemnicę narodzenia Syna Bożego. Z kolędą „Bóg się rodzi” na ustach, świecami i różami w dłoniach, pozdrawiani przez przechodniów, wyruszają ul. Mickiewicza, Rynkiem, ul. Kościuszki, Pl. Farnym i Bernardyńską do sanktuarium Pani Rzeszowa. Tam najpierw wysłuchują będącego „głosem nienarodzonych” programu słowno-muzycznego w wykonaniu młodzieży.
Podczas uroczystej Eucharystii w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którym opiekują się Ojcowie Bernardyni, przy ołtarzu gromadzi się 13 kapłanów. W homilii bp Edward Białogłowski zestawia radosne Betlejem, w którym rodzi się Zbawiciel z tym tragicznie smutnym, w którym Herod każe uśmiercić niewinnych, małych chłopców. Mówi też o raporcie ONZ informującym, iż w XX w. zabito poprzez aborcję 1 mld istnień ludzkich. Na tym tle ukazuje współczesne motywy nienawiści wobec nowego życia: lęk przed życiem, przed utratą swobody czy pracy i przed dzieleniem się tym, co się posiada: „Dzisiejsi Herodowie wykluczają człowieka spod serca matki mocą prawa”. Uświadamia wiernym również fakt, iż podeptanie w swoim umyśle i sercu szacunku dla poczętego życia prowadzi także do zakwestionowania sensu życia ludzi starszych i chorych, a co za tym idzie do eutanazji. Biskup wykazuje solidarność z rodzinami wielodzietnymi, mówiąc o porannych jasielskich uroczystościach z ich udziałem. Podkreśla, iż zasługują one na ogromny szacunek za ich poświęcenie i przyjęcie każdego życia, nawet w najliczniejszych rodzinach, szczególnie wówczas, gdy nawet bliscy potępiają taką postawę.
Uroczystości kończy ucałowanie sprowadzonych z kościoła koptyjskiego relikwii św. Młodzianków - pierwszych niewinnych świadków Chrystusa, którzy oddali za Niego swoje życie. Dziś służą Mu również podkarpaccy harcerze, którzy ogromnie dużo zapału i pracy włożyli w przygotowanie marszu i oprawy liturgicznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu