Reklama

Polska

Bp Piotrowski: Panem życia jest tylko Bóg, nikt inny

- Współczesnemu światu wydaje się, że histerycznym krzykiem, ilością marszów i kiepskiej kulturowo propagandy zmieni myślenie uczniów Jezusa. Jeśli świat naszych czasów nie kocha małżeństwa, rodziny, poczętego życia i tego, które jest już u schyłku swoich dni, to tego egoistycznego braku miłości nie można uczynić prawem. Panem życia jest tylko Bóg, nikt inny – mówił bp Jan Piotrowski, który 6 października przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Tym razem spotkanie połączono z IX Pielgrzymką Akademicką Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

[ TEMATY ]

obrońcy życia

aborcja

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Z dziękczynieniem za 1050 lat chrztu Polski i za łaskę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, który odniósł się do batalii toczącej się wokół ochrony ludzkiego życia. - Tak bardzo potrzeba gorliwej modlitwy w ostatnim czasie w naszej ojczyźnie. Z jednej strony pojawiła się szansa ochrony każdego poczętego życia, a z drugiej strony niezrozumienie wielu środowisk, krzyk o liberalizację prawa i aborcję „na żądanie”. Manipulacja ludzkimi emocjami, umysłami i sumieniami – powiedział kustosz Sanktuarium św. Józefa. Przytoczył też słowa św. Matki Teresy z Kalkuty wypowiedziane w 1994 r. w Kairze „wiele razy powtarzam - i jestem tego pewna – że największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali? Jedynym, który ma prawo odebrać życie jest Ten, kto je stworzył”.

Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: studenci WSKSiM w Toruniu wraz ze swoimi duszpasterzami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konferencję pt. „Religia w ludzkiej kulturze” wygłosił prof. dr hab. Henryk Kiereś, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; członek Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Towarzystwa Naukowego KUL i Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu. Współredaguje „Powszechną Encyklopedię Filozofii” i „Encyklopedię Białych Plam”. Jest członkiem rady naukowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i wykłada na tej uczelni. Prowadzi badania i publikuje w następujących dziedzinach filozoficznych: historia filozofii, filozofia sztuki, filozofia kultury, teoria poznania, estetyka. Prelegent podkreślał, że religia jest źródłem miłości społecznej i solidarności. Zaznaczył, że wolność jest wyborem dobra. Mocno akcentował, że prawo do życia to nie kwestia światopoglądu. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej, członek Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans wskazał, że wolność jaką cieszy się człowiek została mu zadana w jego ludzkiej naturze przez samego Boga, a jej istotnym wyrazem jest możliwość wyboru. - Człowiek może wybierać między szczęściem i nieszczęściem, między życiem albo śmiercią, między błogosławieństwem i przekleństwem. Tylko świadomy i dobry wybór warunkuje życiowe powodzenie, szczęście i Boże błogosławieństwo. Przed takim wyborem stanął kiedyś św. Józef, który poślubił Maryję. Jego osobista tajemnica zaufania Bogu była odpowiedzią na Boży scenariusz jego dalszego życia – mówił bp Piotrowski.

Reklama

Przekonywał, że człowiek tylko z Bogiem może pokonywać trudności życiowe. - Lęki i obawy nie są obce człowiekowi, a zwłaszcza wtedy, kiedy wyrastają z nieoczekiwanych racjonalnie sytuacji. Jednak chrześcijanin, którego życie całkowicie wpisuje się w relację z Bogiem pokonuje trudności, a jego siłą jest Boża łaska, która płynie z obfitego źródła odkupieńczej miłości, jaką jest Jezus Chrystus – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślił, że każdy, kto wierzy Bogu i ufa Jego odwiecznej miłości nie pisze swojego egoistycznego scenariusza na życie i nie zamyka się nigdy w komforcie swojego życiowego skarbca. – Zgromadzeni dzisiaj w Sanktuarium św. Józefa prosimy o wstawiennictwo przemożnego patrona, abyśmy jako uczniowie i świadkowie Jezusa, naszego Pana i Odkupiciela, umieli iść przez życie bez lęku, odważnie, z poczuciem własnej godności i chrześcijańskiej tożsamości – powiedział biskup kielecki.

Zaznaczył, że współczesny świat lubi straszyć, wręcz terroryzować ludzi przez różne zagrożenia natury fizycznej, psychologicznej czy obyczajowej. - Wydaje mu się, że histerycznym krzykiem, ilością marszów i kiepskiej kulturowo propagandy zmieni myślenie uczniów Jezusa. Jeśli świat naszych czasów nie kocha małżeństwa, rodziny, poczętego życia i tego, które jest już u schyłku swoich dni, to tego egoistycznego braku miłości nie można uczynić prawem. Panem życia jest tylko Bóg, nikt inny. Obrzydliwym i wręcz bałamutnym jest dawanie dzieciom i młodzieży obyczajowych wężów i skorpionów, które pokąsają delikatną naturę i uczynią na zawsze stertą społecznego popiołu – wskazywał hierarcha.

Reklama

Dodał, że tylko prawda czyni człowieka wolnym. - Zgodnie z duchem Ewangelii, z miłością i w miłości należy odważnie bronić prawdy jak uczył św. Jan Paweł II, bowiem tylko ona czyni człowieka prawdziwie wolnym w każdej przestrzeni jego ziemskiego życia – zaakcentował celebrans.

Zachęcał do modlitwy w intencji ojczyzny, rodziny i poczętego życia. - Nieustannie musimy prosić dobrego Boga, aby błądzącym i pogardzającym Boże prawo pomagał otwierać księgę ich własnego sumienia. Jak nigdy w Świętym Roku Miłosierdzia i Jubileuszowym Roku 1050-lecia Chrztu Polski mamy wyjątkowy czas łaski, aby kształtować naszą chrześcijańską tożsamość, która kocha małżeństwo, rodzinę i życie, a tym samym jest ona otwarta na wszelkie Boże dary i dary ludzkie, które wspaniałomyślnie możemy między sobą dzielić – mówił bp Piotrowski.

Stwierdził, że świat potrzebuje ludzi o ukształtowanych sumieniach. - Prosząc wraz ze św. Józefem miejmy pewność, że Bóg dając cokolwiek człowiekowi nigdy nie czyni go swoim dłużnikiem, ale potwierdza tylko swoją odwieczną i wierną miłość, a taka miłość zawsze buduje lepszego człowieka i lepszy świat. Takiego człowieka potrzebuje nasza ojczyzna, rodziny, małżeństwa, parafie, seminaria. Takiego człowieka, który żyje Chrystusem chce spotkać każdy z nas – przekonywał ordynariusz diecezji kieleckiej.

Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

Reklama

W swoim przemówieniu biskup kaliski wyraził radość z obecności młodzieży akademickiej, która przybyła zawierzyć swoje życie św. Józefowi. - Jesteście radością Kościoła. Dużo młodzieży jest bardzo dobrej. Jest tyle powodów do radości, a nie zawsze to dostrzegamy. Kochana młodzieży bardzo dziękuję za ten trud pielgrzymki. Św. Józef na pewno odwdzięczy się, jestem przekonany. – mówił bp Janiak. Prosił też o modlitwę w intencji chorych. - Wszystkich, którzy dźwigają ten krzyż z tego miejsca pozdrawiam – powiedział.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń imieninowych biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi i bp. seniorowi Stanisławowi Napierale obchodzącemu 36. rocznicę sakry biskupiej.

Uroczystość uświetnił Chór Akademicki WSKSiM w Toruniu pod dyrekcją Szymona Cieślara.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

2016-10-06 23:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel o modlitwę o prawe sumienia

[ TEMATY ]

modlitwa

sejm

obrońcy życia

Ruggiero Scardigno / Fotolia.com

Zapraszamy wiernych do wzięcia udziału w modlitwie o prawe sumienia i światło Ducha Świętego dla wszystkich decydujących w Polsce o prawnej ochronie życia ludzkiego, od poczęcia do naturalnej śmierci. W poniedziałek, 3 października o godz. 12.00, w polskich kościołach zostaną odprawione Msze św. w tej intencji.

- Zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w tej modlitwie. Zachęcamy do przybycia w białych strojach - apelują inicjatorzy.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Czuwanie w sercu codzienności

2025-11-29 15:50

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

mk

• Iz 2, 1-5 • Ps 122 • Rz 13, 11-14 • Mt 24, 37-44
CZYTAJ DALEJ

Polacy o wizycie Papieża w Turcji

2025-11-30 16:33

[ TEMATY ]

Polacy

Turcja

podróż apostolska

podróż

Leon XIV

Podróż Papieża

Leon XIV w Turcji i Libanie

Vatican Media

Tłumy już od rana czekały na Papieża przy katedrze Ducha Świętego

Tłumy już od rana czekały na Papieża przy katedrze Ducha Świętego

Wizyta Papieża Leona XIV w Turcji to test wiary i nadziei dla tamtejszej wspólnoty chrześcijan.

Podróż elektryzuje Kościół powszechny, a obecność polskich pielgrzymów na trasie jest żywym świadectwem przywiązania do Piotra. Dla Polaków, spotkanie z Papieżem na ziemi starożytnych korzeni chrześcijaństwa, gdzie stanowi ono dziś mniejszość, jest doświadczeniem formującym tożsamość. Pokazuje też, że Kościół nie ma granic.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję