Reklama

Niedziela plus

Kalisz

Idziemy do Mikołaja

Jaka postać jest żywa w świadomości mieszkańców Kalisza? Co wydarzyło się w przeszłości i ma miejsce dziś w najstarszej świątyni tego miasta?

Niedziela Plus 48/2024, str. II

[ TEMATY ]

Kalisz

w diecezjach

ks. Mateusz Puchała/ Radio Rodzina

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idziemy do św. Mikołaja, idziemy do kanoników – tak najczęściej mówią mieszkańcy Kalisza, gdy wybierają się na modlitwę czy Mszę św. do katedry św. Mikołaja w tym mieście.

Umiłowany święty

Reklama

Te wypowiedzi świadczą o tym, że w świadomości kaliszan żywa jest postać św. Mikołaja. Tak jest już od stuleci. Kościół św. Mikołaja ufundowali książę Bolesław Pobożny oraz jego małżonka – bł. Jolanta, został on wybudowany w latach 1253-57. Był wielokrotnie przebudowywany, zwłaszcza po pożarach. Początkowo posługiwali w nim księża diecezjalni. Kazimierz Wielki na podstawie przywileju kościół i parafię oddał w zarząd kanonikom laterańskim. W 1810 r. abp Ignacy Raczyński zniósł w Kaliszu Zgromadzenie Kanoników Laterańskich i do kościoła św. Mikołaja oraz parafii po 452 latach wrócili księża diecezjalni. Dziś o zakonie przypomina ulica, przy której mieści się katedra – ul. Kanonicka. Ważnym wydarzeniem było ofiarowanie w 1621 r. przez Piotra Żeromskiego, starostę bydgoskiego, obrazu Rubensa Zdjęcie Chrystusa z krzyża. W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 r. obraz ten prawdopodobnie skradziono, a w celu zatarcia śladów podpalono ołtarz. Obecnie w ołtarzu głównym znajduje się wierna kopia obrazu Rubensa. Było to jedyne dzieło tego artysty w Polsce. Na uwagę zasługuje ołtarz Pięciu Krzyży z krucyfiksem w centralnym miejscu i postaciami: Mojżesza, św. Piotra, św. Andrzeja i św. Heleny, cesarzowej. Pod krzyżem znajduje się obraz Matki Bożej Bolesnej. Kaplicę boczną – Matki Bożej Pocieszenia, zwaną kaplicą Polską lub kaplicą Pod Orłami, zdobi polichromia o tematyce patriotyczno-religijnej, wykonana przez krakowskiego artystę Włodzimierza Tetmajera, przyrodniego brata poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Należy ona do najbardziej oryginalnych dzieł artysty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po powstaniu diecezji kaliskiej, w latach 1993-97, kościół został gruntownie odnowiony. Od 2016 r. parafia pozyskuje kolejne dotacje ze środków publicznych i prowadzi prace konserwatorskie oraz restauratorskie elewacji zewnętrznej ścian i wieży kościoła. W tym roku prace zostaną zakończone.

Świadek wydarzeń

W ciągu wieków świątynia była świadkiem ważnych wydarzeń z historii Polski, a zwłaszcza Kalisza. W kościele św. Mikołaja modlili się królowie Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło, a Adam Asnyk, który urodził się w Kaliszu, został tu ochrzczony. Szkoła, do której uczęszczał, dziś nosi jego imię – to I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka. Tradycyjnie w drugą niedzielę września z racji rocznicy urodzin patrona wychowankowie gimnazjum i liceum gromadzą się w katedrze, aby uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej w ich intencji. W kościele św. Mikołaja Maria Konopnicka z d. Wasiłowska zawarła sakramentalne małżeństwo.

Reklama

W dniach 6-7 czerwca 1953 r. kard. Stefan Wyszyński przewodniczył uroczystości 700-lecia fundacji kościoła św. Mikołaja. Siedemdziesiąt lat później po raz drugi kard. Wyszyński „wszedł” do świątyni – w znaku relikwii. Ksiądz prałat Adam Modliński, proboszcz parafii katedralnej św. Mikołaja, powiedział wówczas: „Te relikwie będą przypominały nam i przyszłym pokoleniom wielkiego Prymasa Tysiąclecia, niezłomnego świadka wiary, rozmiłowanego w Bogu, kochającego Maryję, Kościół i Ojczyznę”. Z tej okazji biskup kaliski poświęcił witraż z wizerunkiem błogosławionego. Najważniejszym jednak wydarzeniem w historii katedry była wizyta Jana Pawła II, który po Mszy św. przy sanktuarium św. Józefa przyjechał do kościoła katedralnego na prywatną modlitwę.

Ku czci św. Mikołaja i świętych

Materialnymi znakami obecności św. Mikołaja w tej wspólnocie są: dzwon Mikołaj, odrestaurowany w 1912 r., a wykonany 200 lat wcześniej, ikona i figura oraz relikwie świętego, czczone szczególnie w dniu odpustu i przygotowania do niego. Od 120 lat o życiu patrona kościoła przypomina polichromia znajdująca się w prezbiterium. Uroczystość odpustowa odbywa się najczęściej w niedzielę po 6 grudnia. W tym roku 8 grudnia Sumie będzie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W ubiegłych latach uroczystości ku czci św. Mikołaja przewodniczyli biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski i przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Uczestniczą w niej parafianie, mieszkańcy Kalisza i okolic, licznie gromadzą się też dzieci, które po Eucharystii mają spotkanie ze św. Mikołajem.

Reklama

Drugim patronem kościoła jest św. Walenty, dlatego w uroczystość ku jego czci – 14 lutego przybywają tu osoby chore i starsze, aby przyjąć sakrament namaszczenia. W katedrze znajdują się także relikwie bł. Franciszka Stryjasa, świeckiego katechety, pochodzącego z okolic Kalisza, który oddał życie za nauczanie dzieci religii podczas II wojny światowej. Są tu też relikwie św. Siostry Faustyny, św. Ojca Pio i bł. Jerzego Popiełuszki. Grupy Ojca Pio uczestniczą w ogólnopolskich spotkaniach w Krakowie i diecezjalnych w Wołczynie, w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Akcja Katolicka angażuje się w życie parafii i działalność charytatywną. Przy parafii katedralnej działa duszpasterstwo akademickie.

Duchowość eucharystyczna i maryjna

Wspólnotę charakteryzują duchowość eucharystyczna i maryjna oraz kult świętych. Dlatego wspólnota Żywego Różańca w każdy wtorek przed wieczorną Mszą św. przewodniczy modlitwie różańcowej, po której odprawiane są nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza św. kończąca się Apelem Jasnogórskim. W drugi piątek każdego miesiąca o godz. 18.30 sprawowane są Msza św. wotywna do św. Jana Pawła II i nabożeństwo przy jego relikwiach. W pierwszy piątek miesiąca Msza św. o godz. 18.30 jest połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu w intencji chorych i cierpiących. W ostatni piątek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo do św. Michała Archanioła. W pierwsze soboty miesiąca o godz. 7 wspólnota Żywego Różańca uczestniczy we Mszy św. i nabożeństwie ku czci Niepokalanego Serca Maryi. Trzynastego dnia każdego miesiąca wierni biorą natomiast udział w nabożeństwie fatimskim.

Parafia jest otwarta na działalność misyjną – duchowo i materialnie wspiera dzieła misyjne. Odbywają się spotkania m.in. z przedstawicielami Fundacji Heleny Kmieć czy Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). W tym roku wspólnota wsparła akcję pomocy dla diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej. Celem akcji „Z mamą szyjemy marzenia” była zbiórka ofiar na budowę i wyposażenie szwalni w Bouar, w której kobiety będą mogły zarabiać i zapewnić lepszą przyszłość sobie i dzieciom. To była czwarta akcja organizowana przez diecezję kaliską i PKWP, w którą włączyła się parafia św. Mikołaja.

– Jest grupa wiernych oraz mieszkańców Kalisza czy rodzin mocno związanych z tym kościołem. Ta grupa poczytuje sobie za zaszczyt to, że idzie na Mszę św. „do Mikołaja” – podkreśla ksiądz proboszcz. Serce duszpasterza cieszy także liczny udział dzieci w nabożeństwach okresowych, takich jak Różaniec czy Roraty. Nie tylko najmłodsi, także dorośli czczą swojego patrona, najbardziej popularnego i umiłowanego świętego.

2024-11-26 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Niepokalaną i św. Maksymilianem – pielgrzymka biegowa w 80. rocznicę śmierci franciszkanina

[ TEMATY ]

pielgrzymka

św. Maksymilian Kolbe

Kalisz

Mat.prasowy

Za Ojczyznę, Kościół i rodziny modlą się uczestnicy Pielgrzymki Biegowej Śladami św. Maksymiliana Kolbego z Kalisza do Oświęcimia przez Jasną Górę. Jej uczestnicy chcą w ten sposób uczcić 80. rocznicę śmierci Męczennika z Auschwitz. Najmłodszy biegacz ma 13 lat. Pielgrzymkę zakończą jutro modlitwą w celi śmierci głodowej franciszkanina.

Marek Dymowski z parafii Podwyższenia Krzyża św. w Kaliszu zauważył, że intencje tych, którzy im powierzyli swoje sprawy, „niosą” do celu, mimo trudu powodowanego też kiepską pogodą. - Byśmy bieg ukończyli i byli pełni wiary, miłości, radości – podkreślił pątnik.
CZYTAJ DALEJ

650 lat temu św. Katarzyna otrzymała stygmaty

2025-03-31 13:00

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Włodzimierz Rędzioch

Ikona bizantyjska Matki Bożej z kościoła Madonna del Rosario

Ikona bizantyjska Matki Bożej z kościoła Madonna del Rosario

Często w niedzielę jeżdżę na wzgórze Monte Mario, gdzie znajduje się XVII-wieczny kościół Matki Bożej Różańcowej (Madonna del Rosario). Przylega do niego kompleks klasztorny sióstr dominikanek, które się nim opiekują od 1931 r. Dominikanki przechowują w klasztorze jeden z najpiękniejszych wizerunków Matki Bożej, bizantyjską ikonę, najprawdopodobniej z VII-VIII wieku, która według legendy została namalowana przez św. Łukasza.

Jednak w niedzielę, 30 marca, pojechałem do dominikanek również z innego powodu. Chciałem zobaczyć niezwykłą relikwię, którą przechowują – relikwię lewej dłoni św. Katarzyny Sieneńskiej, która dokładnie 650 lat temu, 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty. Na zakończenie Mszy św. oprawionej przez dominikanina z bazyliki Santa Maria Sopra Minerva (w bazylice tej, w monumentalnym grobowcu znajduje się ciało świętej) kapłan udzielił błogosławieństwa specjalnie wystawionymi z okazji rocznicy relikwiami dłoni św. Katarzyny. Była też okazja, by pomodlić się przed tą symboliczną relikwią jednej z najbardziej znanych świętych Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Góra Igliczna. Nowa inicjatywa u stóp Marii Śnieżnej

2025-03-31 22:21

[ TEMATY ]

góra Igliczna

ks. Wojciech Iwanicki

modlitwa za ojczyznę

ks. Rafał Masztalerz

Archiwum prywatne

Figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

Figurka Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej rozpoczęła się nowa, comiesięczna inicjatywa modlitwy za Ojczyznę, której patronuje św. Andrzej Bobola – jezuita, męczennik i jeden z najpotężniejszych orędowników Polski.

W ostatnią sobotę marca zainaugurowano cykl Mszy świętych sprawowanych w intencji Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Pierwszej Eucharystii 29 marca, przewodniczył ks. Rafał Masztalerz, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Różance. Homilię wygłosił kustosz sanktuarium, ks. Wojciech Iwanicki, a przy ołtarzu stanął również ks. Arkadiusz Raczyński, proboszcz z Długopola Górnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję