Reklama

Historia

Ostatni taki przywódca

„Kochajcie tę Świętą Ziemię, która Was wychowała i wykarmiła. Miłujcie Waszych współrodaków, wszystkich, bez różnicy stanu, którzy na tej ziemi wyrośli” – wzywał Romuald Traugutt, ostatni dyktator powstania styczniowego, aresztowany 160 lat temu, w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 r.

2024-04-09 14:22

Niedziela Ogólnopolska 15/2024, str. 38-39

[ TEMATY ]

Romuald Traugutt

pl.wikipedia.org

Romuald Traugutt

Romuald Traugutt

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To był największy z polskich zrywów niepodległościowych XIX wieku. Wymierzone przeciw Rosji powstanie styczniowe, wobec znacznej przewagi nieprzyjaciela, od początku przyjęło formę działań partyzanckich. Władze powstańcze działały konspiracyjnie, koordynując działania w różnych częściach kraju przez sieć emisariuszy. Gdy pojawił się on, początkowo niechętny walce zbrojnej z zaborcą, wprowadził silną, scentralizowaną władzę nad powstaniem.

A jednak saper

Urodził się 16 stycznia 1826 r. w Szostakowie, na terenie dzisiejszej Białorusi, był synem Ludwika i Alojzy z Błockich. Największy wpływ na jego wychowanie, zarówno patriotyczne, jak i religijne, wywarła babka – Justyna Błocka, która od najmłodszych lat wpajała chłopcu najcenniejsze wartości. Był niezwykle inteligentny i bardzo dobrze się uczył. Odznaczał się także zamiłowaniem artystycznym. Miał celujące oceny, a szczególnie wyróżniał się w językach obcych, których pod koniec życia znał kilka. Po ukończeniu gimnazjum zamierzał podjąć studia w Instytucie Inżynierów Dróg Komunikacyjnych w Petersburgu. Na skutek reorganizacji uczelni, młodego wieku (miał 17 lat) i pochodzenia nie udało mu się jednak zrealizować młodzieńczych marzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W grudniu 1844 r. zdał egzamin na junkra do saperów i rozpoczął swą karierę wojskową. Brał udział w Wiośnie Ludów na Węgrzech, w walkach z Turkami, walczył na Krymie, uczestniczył w obronie Sewastopola. Na rok przed wybuchem powstania styczniowego w stopniu podpułkownika przeszedł do rezerwy.

Na ziemie polskie powrócił w 1849 r. Trzy lata później wziął ślub z Anną Emilią Pikiel, córką warszawskiego jubilera. Małżeństwo było bardzo udane i szczęśliwe, urodziły się dwie córki oraz bliźnięta: chłopiec i dziewczynka. Poród bliźniaków był jednak bardzo ciężki i nowo narodzona córeczka wkrótce umarła. Tej straty nie przeżyła Anna, która zmarła zaledwie 2 miesiące później. Krótko po matce odszedł także słabowity i chorowity chłopiec.

Reklama

Po tej serii nieszczęść Traugutt się załamał. Myślał o samobójstwie lub wstąpieniu do klasztoru. Powstrzymała go jednak troska o dwie starsze córki, które musiał teraz samotnie wychowywać. Za jakiś czas ponownie się ożenił, aby zapewnić córkom kobiecą opiekę. Drugą żoną została Antonina Kościuszko, wnuczka brata Tadeusza Kościuszki.

„Powstania nikomu nie doradzałem”

Początkowo Traugutt w ogóle nie zamierzał brać udziału w powstaniu, ponieważ nie widział szans na jego zwycięstwo. Na udział w nim został namówiony przez sąsiadów, którzy wprawdzie nie pałali do niego sympatią, ale wiedzieli, że był doskonałym oficerem i miał doświadczenie w dowodzeniu. „Powstania nikomu nie doradzałem. Przeciwnie – jako były wojskowy widziałem całą trudność walczenia bez armji i potrzeb wojennych z państwem słynącem z militarnej potęgi. Gdy zbrojne powstanie wybuchło w okolicy mego mieszkania... udano się do mnie, błagając, abym objął dowództwo. Okazało się, że odwołać nie było już czasu, zgodziłem się...” – powiedział ostatni dyktator powstania styczniowego.

W kwietniu 1863 r. podjął ostateczną decyzję o przyłączeniu się do walki. Znając bardzo dobrze armię rosyjską, znacznie łatwiej mógł podejmować działania podczas powstania. Prowadzony przez siebie oddział najpierw samodzielnie przeszkolił, dzięki czemu przemienił ok. 200 kompletnych nowicjuszy we w miarę sprawnie operującą jednostkę. Przeprowadził reformę struktur administracyjnych i reorganizację polskich wojsk. Ukrócił wśród działaczy powstańczych polityczną walkę o kierownictwo nad powstaniem. Podkreślał: „władza jest u nas aktem poświęcenia, a nie ambicji”. Wpływał na realizację dekretu uwłaszczeniowego na prowincji. Podjął także wysiłek dyplomatyczny na zachodzie Europy celem uzyskania pomocy militarnej Francji i Wielkiej Brytanii, zaznaczając, że ,,Polska istnieć będzie, bo istnienie jej do postępu ludzkości nie tylko jest potrzebnem, ale koniecznem”.

Reklama

Dzięki tym działaniom w krótkim czasie Polacy zaczęli odnosić sukcesy. Tymczasem władze rosyjskie, pragnąc rozbić polską konspirację, do walki z powstaniem zaangażowały potężną sieć szpiegów, donosicieli i tajną policję. Jesienią 1863 r. zdawało się, że powstanie dogorywa. Spory między białymi i czerwonymi oraz akcje wojsk rosyjskich doprowadziły do niemal całkowitego zaniechania walk w znacznej części Królestwa Polskiego. Właśnie w takiej sytuacji w połowie października 1863 r. na dyktatora powstania wybrano Romualda Traugutta. Działał jednak w ścisłej konspiracji, oficjalnie podając się za galicyjskiego kupca. Mieszkał w sekretnym mieszkaniu przy ul. Smolnej w Warszawie pod konspiracyjnym nazwiskiem Michał Czarniecki. Dał się poznać jako nie tylko utalentowany taktyk i organizator, ale także odważny i konsekwentny przywódca.

Zachwytu nad postawą Traugutta nie kryła Eliza Orzeszkowa, która wiele lat później upamiętniła go w utworze Gloria victis. Wyjątkową sławę przyniosła Trauguttowi skuteczna zasadzka na nieprzyjaciela w lasach horeckich. Nie straciwszy ani jednego żołnierza, odniósł zwycięstwo nad kilku rotami Moskali. Polacy dali odpór kolejnym tysiącom rosyjskich żołdaków. Przyszły dyktator stoczył jeszcze kilka bardzo udanych starć, aż do przegranej w lipcowej bitwie pod Kołodnem, która była jego ostatnim dowodzonym bezpośrednio starciem.

Służył ojczyźnie po Bożemu

Romuald Traugutt został wydany w kwietniu 1864 r. przez Artura Goldmana, skarbnika Rządu Narodowego, który załamał się psychicznie podczas śledztwa i w wyniku brutalnych przesłuchań przez Rosjan. Kiedy przyszła policja, Traugutt był już w łóżku. Ze spokojem powiedział: „To już”.

Został aresztowany w nocy z 10 na 11 kwietnia i osadzony na Pawiaku, a później w cytadeli warszawskiej. Był torturowany, ale nie zdradził nikogo ze swoich współpracowników. Na krótko przed złapaniem napisał pożegnalne słowa do Polaków, których wezwał: „Kochajcie tę Świętą Ziemię, która Was wychowała i wykarmiła”.

Reklama

5 sierpnia 1864 r. zostali straceni przywódcy powstania styczniowego: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Józef Toczyski, Roman Żuliński i Jan Jeziorański. Egzekucję obserwował 30-tysięczny tłum. Ludzie śpiewali pieśń Święty Boże.

W 1933 r. Romuald Traugutt został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Ponad 100 lat później, 1 kwietnia 1968 r., kard. Stefan Wyszyński powiedział: „Będziemy się modlili o jego uczczenie publiczne – jeśli taka jest wola Boża – jako patrona narodu polskiego, gdyż nauczył nas wiązać miłość ojczyzny z miłością Boga i służyć ojczyźnie po Bożemu”. Prymas, przychylny idei beatyfikacji Traugutta, która pojawiła się już po odzyskaniu niepodległości, podkreślał, że wyjątkową cechą była umiejętność łączenia polityki ze świętością. Zdaniem kard. Wyszyńskiego, Traugutt to stale aktualny wzór zdrowego chrześcijańskiego patriotyzmu i przykład, jak należy rozumieć obowiązek miłowania ojczyzny.

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Treść projektu opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Truskawki to ulubione owoce Polaków

2024-04-30 11:45

[ TEMATY ]

Truskawki

Adobe Stock

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Truskawki to ulubiony owoc Polaków. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności. Dowiedz się dlaczego pierwsze owoce nie są droższe niż w ubiegłym roku? Dlaczego truskawki to polskie superowoce? I dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników?

Przed nami wyjątkowo truskawkowy maj. W sieciach dostępne są owoce ze szklarni. Przed majówką pojawiły się truskawki z upraw tunelowych. W tym roku już w maju dostępne będą już owoce zbierane na polach. Na Dzień Matki truskawki będą w każdym najmniejszym nawet sklepie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję