Czy i jak ostrzegać przed sektami i destrukcyjnymi ruchami? Edukacja – profilaktyka – terapia” to tytuł konferencji, która odbyła się 9 listopada w Centrum Dialogu w Toruniu. Podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć interesujące i wartościowe prelekcje, co potwierdził ks. prof. dr hab. Wojciech Cichosz, dziekan Wydziału Teologicznego UMK. – Ufam, że naukowy namysł specjalistów od apologii i zapobiegania destrukcyjnym ideom i ruchom będzie owocny dla uczestników konferencji, a w szerszym sensie całego społeczeństwa – mówił.
Wejść w cyberprzestrzeń
Podczas spotkania skupiono się na przestrzeni cybernetycznej. Coraz częściej dostrzegamy młodych ludzi, którzy żyją w wirtualnej rzeczywistości, zatracając przy tym relacje z Bogiem i bliskimi. Podczas sympozjum mówił o tym ks. prof. dr hab. Jan Perszon. – Ogromna liczba młodych ludzi jest cyfrowymi tubylcami. Nie jest niczym dziwnym, że nie spotkamy ich na niedzielnej Mszy św., ponieważ Eucharystia nie jest sprawowana w świecie, w którym oni przebywają. Nie znają Pana Jezusa, nie mają relacji z Chrystusem. Cokolwiek słyszą o Kościele, a często jest to coś krytycznego i prześmiewczego, dzieje się przez przypadek. Ksiądz Perszon zauważył, że ważne jest formowanie młodych ludzi, którzy będą w stanie podjąć wyzwanie mówienia o swojej wierze w formie nie naukowej, ale tej, która jest najchętniej konsumowana przez osoby wciągnięte do świata wirtualnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Apologia, o której mówiono podczas konferencji, jest utożsamiana z obroną wiary chrześcijańskiej. Musimy jednak pamiętać, że musi iść ona razem z prezentacją i zachętą pokazania wiary. Podkreślał to ks. prof. dr hab. Przemysław Arteniuk. – Ten, kto jest apologetą, kto broni chrześcijaństwa, powinien tak dokonywać apologii, aby swoich adwersarzy nie skarcić, aby zmagając się z nimi na argumenty, mieć w głowie cały czas, że apologetyka to pewna sztuka perswazji, która ma pozyskać przeciwnika. Musimy pamiętać o tym, że współcześnie apologia ma wymiar ewangelizacyjny. Nie chodzi tutaj, aby pokonać, ale aby ocalić duszę, wnętrze i przyprowadzić do Chrystusa – mówił. Prelegent zwrócił uwagę na to, w jaki sposób docierać do drugiego człowieka oraz jaka powinna być apologia wobec współczesnych ruchów religijnych i zjawiska sekt. – Apologia przede wszystkim powinna być dialogiczna. Ten, kto przystępuje do obrony chrześcijaństwa przed nowymi ruchami bądź sektami, powinien najpierw je poznać, wiedzieć, co mają do powiedzenia, z jakim przesłaniem przychodzą. Jeśli chcemy dać właściwą argumentację, najpierw musimy wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia inni. Ważne jest także, aby wiedzieć, gdzie dana grupa się zrodziła, skąd pochodzi – zaznaczył ks. Arteniuk.
Wielowymiarowość konferencji
Podczas konferencji wysłuchaliśmy także wykładów z zakresu rozwoju technologicznego i profilaktyki w rodzinach. Dowiedzieliśmy się, jakich argumentów użyć w dialogu z osobami, które negują prawdziwość zmartwychwstania Jezusa.
Organizatorami sympozjum byli: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Pracownia Dokumentacji i Badań Alternatywnych Ruchów Religijnych i Parareligijnych.