Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 22/2023, str. 14-15

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PROCESJE
Świat takich nie widział

Takich procesji eucharystycznych świat jeszcze nie widział. 19 maja z czterech symbolicznych miejsc Stanów Zjednoczonych wyruszyły jednocześnie procesje eucharystyczne, które przed 17 lipca dotrą do Indianapolis w stanie Indiana, gdzie w dniach 17-21 lipca odbędzie się 10. Krajowy Kongres Eucharystyczny. Najdłuższą drogę do pokonania – 3,5 tys. km – mają pielgrzymi, którzy wyruszyli z Kalifornii. Najkrótsza trasa liczy 1,5 tys. km. Najświętszy Sakrament będzie przez cały czas niesiony przez duchownych. Organizatorzy przygotowali się również na okoliczność złej pogody. W takiej sytuacji Pan Jezus będzie przewożony w specjalnie do tego przystosowanych białych samochodach. Skąd taki pomysł? To element programu „odnowy eucharystycznej”, ułożonego przez amerykański episkopat, który jest zaniepokojony słabnącą wśród amerykańskich katolików wiarą w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina; z badań socjologicznych wynika, że dwie trzecie uważa, iż są to tylko symbole. Można powiedzieć, że pomysł nowy nie jest, bo uroczystość Bożego Ciała wzięła się właśnie z potrzeby przezwyciężenia niewiary w rzeczywistość Eucharystii. Zadziwia natomiast rozmach tej akcji ewangelizacyjnej, uzasadniony tym, że chodzi o sprawę kluczową, a w takiej sprawie nie stać nas na półśrodki.

MEDIA
Ciąg dalszy nastąpi

Reklama

„Jeszcze raz pragnę za to przeprosić” – napisał abp Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, w oświadczeniu po publikacji przez dziennik Rzeczpospolita tekstu Kościół tysięcy skrzywdzonych. „(...) myślę przede wszystkim o osobach skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie. Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia. (...) Byliśmy też często naiwni w postępowaniu wobec sprawców tych przestępstw. Równocześnie wstrząsające jest to, jak często dobro dzieci było lekceważone przez służby totalitarnego państwa, a ich krzywdy służyły również do wciągnięcia sprawców we współpracę z bezpieką” – czytamy w oświadczeniu. Arcybiskup Polak zapowiedział, że na najbliższym zebraniu plenarnym KEP w czerwcu wraz ze współpracownikami przedstawi koncepcję prac niezależnego zespołu specjalistów, „którego przedmiotem badań będzie praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MŁODE POKOLENIE
Megakonkurs biblijny

„Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa” – to temat zakończonego konkursu biblijnego dla uczniów szkół podstawowych w archidiecezji przemyskiej. Na etapie szkolnym wzięło w nim udział 4 tys. uczniów z 261 szkół. Do finału zakwalifikowało się 119 osób, spośród których wyróżniono trzynastu laureatów. Organizatorzy podkreślają wysoki poziom, o którym świadczy „tłok w czołówce”. Z prostej analizy danych wynika, że w każdej szkole znalazło się piętnastu uczniów, którzy stanęli w konkursowe szranki, co oznacza, iż musieli się lepiej lub gorzej przygotować – wziąć do ręki Pismo Święte i poczytać. Dowodzi to, że generalizowanie przekazu, iż całe młode pokolenie odchodzi od Kościoła, jest nie tyle niewinnym uproszczeniem, ile celową manipulacją.

IKONA
Nagroda za wierność

Reklama

Prezydent Rosji Władimir Putin „w odpowiedzi na liczne prośby wiernych prawosławnych” zwrócił Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu cudowną ikonę Trójcy Świętej autorstwa św. Andrzeja Rublowa. Od 1929 r. jest ona przechowywana w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Z kolei patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl postanowił, że odzyskana przez Kościół ikona przez rok będzie wystawiona do publicznego kultu w katedrze Chrystusa Zbawiciela na placu Czerwonym w Moskwie, a następnie powróci do swego historycznego miejsca w katedrze Trójcy Świętej (soborze Troickim) w mieście Siergijew Posad. Cerkiew od dawna starała się o odzyskanie ikony. Do tej pory powtarzano: „nie nada”. Teraz się dało. Z czego wynika zmiana stanowiska? To nagroda „za” i zachęta „do” wierności dla samodzierżcy.

WATYKAN
Niebezpieczny incydent

Do niespotykanego i niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie Watykanu. Oddano nawet jeden strzał z broni palnej. Na szczęście celując nie do człowieka, ale w oponę samochodu, który próbował wjechać na teren Państwa Watykańskiego. Rzecz miała miejsce 18 maja w godzinach wieczornych. Kierowca próbował wjechać przez Bramę św. Anny. Zatrzymany przez gwardzistów ruszył nagle, wyminął posterunek żandarmerii i wjechał na teren Watykanu. Wtedy oddano strzał, który jednak trafił w błotnik. Ostatecznie samochód się zatrzymał. Kierowca trafił do aresztu watykańskiego. U około 40-letniego mężczyzny lekarze stwierdzili poważne zaburzenia psychomotoryczne. To rzadki tak poważny incydent zagrażający bezpieczeństwu papieża i Stolicy Apostolskiej w ostatnim czasie, pomijając ataki cybernetyczne sprzed kilku miesięcy. Być może o udaremnionych w zarodku zagrożeniach nie wiemy, bo służby rzadko o nich informują. To tylko potwierdza, że „utrudnienia”, na które narzekają pielgrzymi i turyści odwiedzający Watykan, nie są niepotrzebne, bo być może w tym przypadku nie chodziło o atak stricte terrorystyczny, ale osoba chora także może doprowadzić do tragedii.

OSKARŻENIA
Prawdziwe proporcje

Reklama

Osoby duchowne lub świeccy pracujący w instytucjach prowadzonych w Hiszpanii przez Kościół katolicki stanowią zaledwie 0,45% oskarżonych rocznie o czyny pedofilskie – wynika z raportu hiszpańskiej prokuratury. Autorzy dokumentu obejmującego zgłoszenia związane z nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich, zebrane w 2022 r., sprecyzowali, że w statystyce tej uwzględniono profil autorów przestępstw seksualnych wobec dzieci i nieletnich. Wskazano, że popełnienie tych czynów zostało zgłoszone 15 tys. razy. 0,45% z 15 tys. to 67,5. Czyli ułamek, niewiele – mówiąc bardziej ogólnie. Oczywiście, nawet jeden przypadek to o jeden za dużo. Zresztą w informacji nie chodzi o przestępstwa już udowodnione, ale o oskarżenia. 0,45% dotyczy nie tylko osób duchownych, ale również świeckich. Czy te dane są wiarygodne? Biorąc pod uwagę, że w Hiszpanii rządzą niechętni Kościołowi socjaliści – bez dwóch zdań.

WYBITNA OSOBOWOŚĆ
Jubileusz abp. Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski obchodził 20 maja 50. rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystą Eucharystię celebrowano na Wawelu. Obecni byli najważniejsi ludzie w państwie. Były listy gratulacyjne od papieża Franciszka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Były laudacje i koncert. Arcybiskup Jędraszewski jest bez wątpienia wybitną osobowością Kościoła w Polsce początków trzeciego tysiąclecia. O tej ocenie decyduje jego charyzmat, na który mają wpływ przede wszystkim wiedza i pasterska odwaga. Ad multos annos, Księże Arcybiskupie!

MISJA POKOJOWA
Dyplomacja na nowo działa

Rosja i Ukraina zgodziły się na rozmowy z wysłannikiem papieża Franciszka. Taką sensacyjną wiadomość podał najpierw zwykle dobrze zorientowany w sprawach watykańskich specjalistyczny portal Il Sismografo. Informacja była wiązana z niedawną wypowiedzią Ojca Świętego, który w drodze powrotnej z Budapesztu mówił o inicjatywie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny na Ukrainie. Dwa dni później, 20 maja, Watykan potwierdził, że wysłannikiem papieża do misji pokojowej będzie kard. Matteo Zuppi (na zdjęciu), zaufany człowiek papieża i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Bliższych szczegółów nie podano, ale to, co ujawniono, to i tak dużo. Jest szansa na rozmowę między stronami. Pierwszą od kilkunastu miesięcy. Dyplomacja może być jeszcze przydatna w zakończeniu tego konfliktu i uzyskaniu, co podkreśla Watykan, sprawiedliwego pokoju, bo to konieczne, by nie cierpiał i nie umierał naród, który, jak się zdaje, w ostatnim czasie zszedł na dalszy plan w tym krwawym przedstawieniu.

2023-05-23 14:24

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 4/2024, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

„W przypadku, kiedy osoby żyjące w związkach nieregularnych proszą o błogosławieństwo, kapłan udziela takiego błogosławieństwa poszczególnym osobom, aby uniknąć choćby cienia wrażenia, że jest to kwestia zatwierdzenia, zalegalizowania lub umieszczenia związku nieregularnego na poziomie małżeństwa sakramentalnego” – czytamy w wytycznych duszpasterskich opublikowanych przez Konferencję Biskupów Słowacji. Odnoszą się one do stosowania deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Fiducia supplicans. Już dawno żaden dokument watykański tak nie rezonował w Kościele. Biskupi z globalnego Południa, w szczególności z Afryki, mocno go krytykowali. Słowaccy hierarchowie poszli inną drogą. Próbują – jak to tylko możliwe – przeciwstawić się rozszerzającym się interpretacjom tego tekstu, w czym celują przede wszystkim liberalne środki przekazu. Biskupi zastrzegają, że „kapłan może go [błogosławieństwa] udzielić jedynie po szczerym poinformowaniu proszących o faktycznym znaczeniu i celu tego błogosławieństwa, którym jest prośba o pokój, zdrowie i inne dobre rzeczy, a zarazem o uwolnienie od wszystkiego, co w życiu danej osoby jest sprzeczne z Ewangelią, jak również o umocnienie do życia zgodnego z wolą Bożą”.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję