Reklama

Niedziela Małopolska

Legnica

Ideały są nadal żywe

    - Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem – mówił prof. Wojciech Polak w czasie laudacji o abp. Marku Jędraszewskim, który został laureatem Nagrody im. Henryka Pobożnego.

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyróżnienie przyznawane przez Bractwo Henryka Pobożnego zostało wręczone metropolicie krakowskiemu w czasie uroczystości w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

– Dzisiaj w Polsce potrzebni są obrońcy cywilizacji chrześcijańskiej, także wewnątrz kraju i obrońcy naszego państwa i narodu. Potrzebni są nie tylko męczennicy i świadkowie. Potrzebni są także ludzie, którzy walczą w obronie wiary, ojczyzny i cywilizacji łacińskiej. Takim człowiekiem, walczącym w obronie wiary, ojczyzny i cywilizacji łacińskiej, jest metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski – mówił w czasie laudacji prof. Wojciech Polak, wskazując, że tegoroczny laureat nagrody jako duszpasterz zabiera głos w kwestiach, o których nie wszyscy duchowni, a czasem nawet biskupi, chcą mówić. Zaznaczył, że arcybiskup mierzy się z brutalnym, wojującym ateizmem. Przeciwstawia się ideologii gender, aborcji, eutanazji. Śmiało występuje w obronie ludzi prześladowanych za sprzeciwianie się tym ideologiom i praktykom; sprzeciwia się ideologiom totalitarnym, także niebezpiecznym tendencjom do ich odradzania; odważnie przeciwstawia się wycofywaniu nauczania religii ze szkół, co obecnie ma miejsce; szeroko wypowiada się na temat zgubnej ideologii ekologizmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Abp Marek Jędraszewski to wielki polski patriota. Daje temu wyraz nie tylko w swoich pięknych kazaniach, wzywających do ofiarności dla Polski i dla naszej wspólnoty narodowej, ale także w przypominaniu wielkich kart historii Polski, w kultywowaniu pamięci i poczucia wdzięczności dla naszych bohaterów. A dzisiejszy patriotyzm wymaga także odwagi. Abp Marek Jędraszewski jest odważnym człowiekiem prawdy i tę prawdę głosi niezależnie od pojawiających się po jego wypowiedziach falach hejtu i nienawiści – dodał prof. Polak.

– Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem. To broń potężna. Dzisiaj wyrażamy mu wdzięczność i podziw jako ojcu, który swoją opieką obejmował i obejmuje nie tylko wiernych własnych diecezji, ale wszystkich Polaków – podsumował laudator.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski podziękował za laudację i wygłosił wykład zatytułowany „Polska – nie przedmurze, ale wyspa”. Zwrócił uwagę, że za kilka dni, dokładnie 9 kwietnia, będziemy obchodzić 784. rocznicę bitwy pod Legnicą, która zakończyła się klęską wojsk dowodzonych przez księcia Henryka Pobożnego. Metropolita krakowski zauważył, że w tym kontekście w niektórych środowiskach pojawią się zapewne zwyczajowe już komentarze, że my, Polacy, „umiemy świętować tylko nasze klęski i przegrane, a trudno nam wskazać na te zwycięstwa i tryumfy, które przyniosły Polsce trwałe i owocne następstwa”. Zaznaczył, że twierdząc tak, zapomina się o perspektywie patrzenia na ludzkie zdarzenia, którą daje Kościół, głosząc misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przywołał słowa Jezusa o ziarnie pszenicy, które przynosi obfity plon po tym, jak obumrze. – Chrystus mówił to zarówno o sobie samym, jak i o wszystkich, którzy w Niego uwierzą i którzy dla Niego i Jego Ewangelii oddadzą swoje życie, począwszy od św. Szczepana, pierwszego w dziejach Kościoła męczennika. To oni byli i pozostaną na zawsze zwycięzcami, swoim życiem dając przykład i pociągając za sobą kolejne pokolenia chrześcijan – mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że mimo klęski w bitwie pod Legnicą, Polska obroniła wtedy zachodnią Europę, a zasługi te całemu światu przypomniał Jan Paweł II w ostatniej swojej książce „Pamięć i tożsamość”. Podobny charakter miały wiktorie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i Parkanami oraz Bitwa Warszawska. Ojciec Święty nazwał siebie „dłużnikiem” tych wszystkich, którzy w 1920 r. oddali swoje życie za Ojczyznę.

W dalszej części wykładu abp Marek Jędraszewski wskazał na rolę, jaką odegrali dwaj Polacy w upadku komunizmu w Europie – wskazał na płk. Ryszarda Kuklińskiego i Jana Pawła II, który uważał, że „imperium zła” musiało upaść ze względu na istniejący w samym jego akcie założycielskim „błąd antropologiczny”, którego pierwszym źródłem był ateizm.

Metropolita zwrócił uwagę na tzw. nowych barbarzyńców, których głównym celem ataków w latach dwudziestych XXI wieku stało się chrześcijaństwo i związana z nim antropologia, chociaż zdają się wcielać w życie program zaproponowany ponad sto lat temu przez twórców tzw. Szkoły frankfurckiej, który wcześniej realizowano także pod hasłem „marszu przez instytucje” Antoniego Gramsciego czy w czasie tzw. rewolucji ’68 Roku.

Reklama

Arcybiskup zaznaczył, że nowi barbarzyńcy niszczą trzy filary Europy. – W miejsce obiektywnej prawdy, do której dochodzi filozoficzny rozum, wprowadzono swoisty dyktat emocji i czucia. Rzymskie prawo, które stało na straży dóbr obywatela państwa, zastąpiono prawem do zabijania innych, całkowicie niewinnych i bezbronnych ludzi, co znalazło swój tragiczny wyraz w uchwalonej niedawno konstytucji Francji, ogłaszającej aborcję jako fundamentalne prawo każdej kobiety. Natomiast walkę z chrześcijaństwem można by symbolicznie przedstawić jako próbę odebrania Chrystusowi prawa obywatelstwa do istnienia we współczesnym świecie – mówił metropolita krakowski. Zauważył, za Janem Pawłem II, że ponieważ w procesie tworzenia tożsamości kultury Europy najważniejszym czynnikiem było chrześcijaństwo, to atak skierowany przeciwko niemu okazał się w swych tragicznych skutkach atakiem wymierzonym w samą europejskość, a szerzej – w istotę tradycyjnej cywilizacji łacińskiej Zachodu.

Metropolita zauważył, że od wieków Polska była nazywana „przedmurzem chrześcijaństwa”, ale dziś taki opis nie jest już adekwatny. – Polska nie jest już przedmurzem, ponieważ po drugiej stronie Odry nie ma żadnych murów obronnych chrześcijaństwa. Istnieją tylko jego małe wyspy, przypominające bardziej benedyktyńskie klasztory z epoki wędrówki ludów – mówił. – Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – dodawał i postawił dwa pytania: Czy Polska jako taka chrześcijańska wyspa się ostanie? i Co powinniśmy czynić, aby ta wyspa nie tylko przetrwała, ale wydała błogosławione owoce kolejnej przemiany świata? Odpowiedział, posługując się historiozoficzną wizją Macieja z Miechowa, który wyraził życzenie, że Polska będzie „sumiennie przestrzegała i zachowywała przykazania Pańskie”. Metropolita krakowski w tym kontekście wyraził nadzieję, że Polacy w swym życiu osobistym i społecznym pozostaną wierni ponad tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji narodu, z którego wyrastają.

Gratulacje abp. Markowi Jędraszewskiemu złożył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Nawiązując do wizerunku księcia Henryka Pobożnego z mieczem, nazwał metropolitę krakowskiego „wojownikiem miecza słowa”, co oznacza „umiejętność formułowania i przekazywania myśli tak, by innych zagrzewać do dobrych postaw obywatelskich, patriotycznych – takich, które będą mogły formować na naszych oczach dobrą, błogosławioną przyszłość Polski”.

Ideą Nagrody imienia Henryka Pobożnego jest promowanie i nagradzanie osób, które poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej idą we współczesnym świecie drogą ukazaną przez księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę księżną Annę; osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej. Nagroda wręczana w Legnicy to wyraz wiary w to, że ideały, które były fundamentem chrześcijańskiej Europy i Polski są nadal żywe i warte tego, by stawać w ich obronie.

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poziom cholesterolu w tzw. bilansie 6-latka - rozporządzenie weszło w życie

2025-05-05 07:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Dzieci w ramach tzw. bilansu sześciolatka będą miały wykonywany lipidogram. W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadza zmiany.

Do bilansu wykonywanego na etapie przygotowania przedszkolnego dodano badanie przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. To badania cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL, triglicerydów, cholesterolu nie-HDL. Obecnie tzw. bilans sześciolatka zakłada m.in. ocenę rozwoju fizycznego, psychomotorycznego, mowy, wykrywanie skrzywień kręgosłupa, zniekształceń nóg, zeza, badania specjalistyczne i diagnostyczne w razie potrzeby.
CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk
W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.
CZYTAJ DALEJ

Komunikator Skype definitywnie wyłączony

2025-05-05 16:10

[ TEMATY ]

Skype

Adobe Stock

Od poniedziałku definitywnie przestał działać komunikator Skype. Koncern Microsoft w lutym zapowiedział zamknięcie usługi; dane użytkowników będą dostępne do końca stycznia przyszłego roku.

Koniec stycznia 2026 roku to termin, który firma dała użytkownikom usługi na usunięcie lub zabezpieczenie danych. Od chwili podjęcia decyzji o wygaszeniu Skype’a Microsoft zachęca jego użytkowników do korzystania z platformy Teams.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję