Reklama

Kościół

Życie Kościoła

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowy testament

NOWA KSIĄŻKA Kilkanaście tekstów (niektóre z nich nie były dotąd publikowane) niedawno zmarłego papieża seniora Benedykta XVI ukazało się 20 stycznia we Włoszech. Książka nosi tytuł Che cos’e il cristianesimo. Quasi un testamento spirituale (Czym jest chrześcijaństwo. Duchowy prawie-testament). Zostały w niej zebrane ostatnie refleksje teologiczne Benedykta XVI na temat dialogu z innymi religiami, nietolerancji wobec katolicyzmu czy celibatu kapłańskiego. Papież senior zdecydował, że książka może zostać wydana po jego śmierci, i to w języku włoskim. „Ze swojej strony nie chcę już nic publikować w moim życiu. Wściekłość środowisk przeciwko mnie w Niemczech jest tak silna, że pojawienie się jakichkolwiek moich słów natychmiast wywołuje z ich strony morderczy szum. Sobie i chrześcijaństwu chcę tego oszczędzić” – miał powiedzieć jeszcze za życia. Tytuł pozycji nawiązuje do jednej z najsłynniejszych książek Josepha Ratzingera, którą napisał ponad pół wieku temu Wprowadzenie w chrześcijaństwo. Ponieważ nowe dzieło zawiera ostatnie przemyślenia i studia myśliciela świadomego tego, że jest u kresu życia, jakby spina klamrą i wieńczy to pierwsze.

Rok bp. Kaczmarka

Reklama

BEZBOŻNY SYSTEM W 72. rocznicę aresztowania przez władze komunistyczne bp. Czesława Kaczmarka biskup kielecki Jan Piotrowski ogłosił dla diecezji kieleckiej Rok Biskupa Czesława Kaczmarka. Potrwa on do 28 października 2023 r. Biskup Kaczmarek został aresztowany w 1951 r. pod zarzutem „szpiegostwa na rzecz USA i Watykanu”. W więzieniu, gdzie był torturowany, spędził 7 lat. Zmarł w 1963 r. Rehabilitowano go pośmiertnie w 1990 r. Bez wątpienia potrzeba takich inicjatyw. Biskupa Kaczmarka, gorliwego chrześcijanina, kapłana i pasterza zaszczuł bezbożny system. Był on na celowniku nie dlatego, że był łatwym celem, ale dlatego, że był groźny dla systemu, który czuł wsparcie ówczesnej opinii publicznej. – Tortury, fałszywe oskarżenia, nagonka współczesnych mediów, intrygi, i haniebny wyrok skazujący uczyniły go wrakiem człowieka. Dlatego dziś, we wspomnienie męczenników świętych Fabiana i Sebastiana, ogłaszam z tego miejsca, gdzie modlił się biskup, Rok Biskupa Czesława Kaczmarka – powiedział bp Piotrowski. Historia bp. Kaczmarka (choć przecież nie tylko jego) powinna być przestrogą przed tym, co bezbożny system może zrobić z duchownym, który znajdzie się na jego celowniku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tragedia przed pielgrzymką papieża

ZAMACH Siedemnaście osób zabitych, trzydzieści siedem rannych – to smutny bilans ataku dżihadystów z Państwa Islamskiego na kościół zielonoświątkowców w Kasindi na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, tuż przy granicy z Ugandą. 15 stycznia w kościele podłożono bombę domowej roboty. Tragedia wydarzyła się tuż przed zaplanowaną na koniec stycznia i początek lutego pielgrzymką papieża do tego kraju. Oczywiście, zamach nie wystraszy Ojca Świętego. Pokazuje to tylko, jak bardzo ta wizyta w kraju rozdartym od dziesięcioleci przez konflikty jest potrzebna.

Tylko Bóg może nas uratować

WOJNA NA UKRAINIE – W tej chwili dążenia walczących stron nie pozwalają na podjęcie wielkiej inicjatywy pokojowej – stwierdził podczas wykładu wygłoszonego na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie abp Paul Richard Gallagher, odpowiednik ministra spraw zagranicznych w watykańskich strukturach zarządzania. – Być może tylko Boża pomoc wyprowadzi nas z tej sytuacji – dodał. Stolica Apostolska jest gotowa do tego, aby oddać swoje urzędy do dyspozycji wszystkich. Sytuacja jest groźna dla całego świata. A będzie tym groźniejsza, im bardziej do tej wojny się przyzwyczaimy.

Ważny dzień w kościelnym kalendarzu

Reklama

DZIEŃ JUDAIZMU Centralne obchody XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbyły się 17 stycznia w Siedlcach. Rozpoczęła je i zakończyła modlitwa. Najpierw, rano, katolicy i żydzi modlili się przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 tys. siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej, następnie debatowano na sesji naukowej, obchody zakończono wspólną modlitwą w siedleckiej katedrze. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskiej, z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz gościem specjalnym rabinem Boazem Pashem, a także przedstawiciele Kościoła w Polsce, m.in. abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, i bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki. Obchodzony od 1998 r. w Kościele Dzień Judaizmu to ważny moment w kalendarzu, bo Kościół nie może „zapomnieć o tym, że za pośrednictwem owego ludu, z którym Bóg w niewypowiedzianym miłosierdziu swoim postanowił zawrzeć Stare Przymierze, otrzymał objawienie Starego Testamentu i karmi się korzeniem dobrej oliwki, w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów” – czytamy w Nostra aetate. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim pomaga odnaleźć tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła – podkreślił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Zintensyfikowane kontakty

WSPÓŁPRACA Białoruś i Watykan potwierdziły zobowiązanie do kontynuowania aktywnej współpracy – wynika z komunikatu wydanego po spotkaniu ministra spraw zagranicznych Białorusi Siarhieja Alejnika z abp. Ante Joziciem, nuncjuszem apostolskim na Białorusi. Spotkanie odbyło się 16 stycznia. Komunikat przekazany przez oficjalną agencję nie jest specjalnie ciekawy. Ciekawe jest natomiast to, że w ostatnim czasie to już kolejne rozmowy pomiędzy przedstawicielami Białorusi i Watykanu. O czym to świadczy? Oczywiście, pewności nie ma, ale może to dowodzić prawdziwości tezy, że Alaksandr Łukaszenka za pośrednictwem Watykanu chce się po prostu wyrwać z niedźwiedzich objęć Władimira Putina, który ponoć groził mu nawet śmiercią w przypadku nieposłuszeństwa

Zmarła najstarsza kobieta

POŻEGNANIE Przeżyła aż 118 lat. Była najstarszą kobietą we Francji i w ogóle na całym świecie. Siostra André ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek) zmarła 16 stycznia w domu spokojnej starości w Tulonie. Przez ostatnie lata była niewidoma i poruszała się na wózku inwalidzkim, ale jeszcze rok temu udzieliła wywiadu dziennikarzowi AFP. „Mówią, że praca zabija, ale to właśnie praca utrzymała mnie przy życiu. Pracowałam do 108. roku życia” – zdradziła. Może to jest właśnie recepta na długowieczność?

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Zmartwienie papieża

SYTUACJA W POLSCE „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków! W waszych domach i parafiach rozbrzmiewają jeszcze tradycyjnie kolędy, trwają wizyty duszpasterskie. Niech te wydarzenia pomogą wam być Kościołem otwartym, wychodzącym do tych, którzy nie uczestniczą już w życiu parafialnym. Wielu kapłanów i wiele wspólnot parafialnych niepokoi się o tych, którzy odchodzą, a myśląc o nich, tym bardziej pamięta o nich w modlitwie. Prośmy dla wszystkich o łaskę mocnej wiary i dar pasterskiej gorliwości dla kapłanów” – tymi słowami papież Franciszek zwrócił się podczas tradycyjnej audiencji 18 stycznia do Polaków. Oczywiście, trudno te słowa odczytywać inaczej jak tylko w kontekście opublikowanego niedawno podsumowania liczenia wiernych w polskich Kościołach w 2021 r. To znak, że wyniki te zmartwiły także papieża.

2023-01-23 17:34

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 28/2024, str. 6

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Grzegorz Gałązka

SCHIZMA Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Vigano został ekskomunikowany. O fakcie poinformowała Dykasteria Nauki Wiary. Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomuniki latae sententiae jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i nauczania Soboru Watykańskiego II. 4 lipca zebrał się Kongres Dykasterii Nauki Wiary, aby zakończyć pozasądowy proces karny z kan. 1720 Kodeksu prawa kanonicznego przeciwko abp. Vigano „oskarżonemu o zastrzeżone przestępstwo schizmy”. „Znane są jego publiczne wypowiedzi, z których wynika odmowa uznania i podporządkowania się papieżowi, komunii z członkami Kościoła, którzy są mu poddani, a także prawowitości i nauczycielskiego autorytetu Soboru Watykańskiego II. W wyniku procesu karnego Vigano został uznany za winnego zastrzeżonego przestępstwa schizmy. Dykasteria ogłosiła ekskomunikę latae sententiae z kan. 1364 § 1 KPK” – czytamy w komunikacie. Decyzję przekazano arcybiskupowi 5 lipca. „To, co przypisuje mi się jako winę, jest zapisane w dokumentach, potwierdzając wiarę katolicką, którą wyznaję w całości” – napisał Vigano, a proces nazwał farsą. Niewątpliwie farsą można nazwać wcześniejsze ruchy arcybiskupa – rzucane poważne oskarżenia i ukrywanie się przed opinią publiczną. Można powiedzieć, że i tak z próbami zdyscyplinowania go zwlekano zbyt długo.
CZYTAJ DALEJ

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji częstochowskiej

2025-04-02 13:01

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek, wikariusz parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję