Reklama

Niedziela Przemyska

Sanok

Świadek prawdy o Katyniu

Na pl. Harcerskim odsłonięto popiersie ks. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich oraz honorowego obywatela miasta.

Niedziela przemyska 37/2022, str. II

[ TEMATY ]

ks. Peszkowski

Robert Puchalski

Popiersie ks. Peszkowskiego stanęło w miejscu pomnika żołnierzy radzieckich

Popiersie ks. Peszkowskiego stanęło w miejscu pomnika żołnierzy radzieckich

Uroczystość, która upamiętniła osobę ks. Zdzisława, rozpoczęła się Eucharystią w kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Roman Froń. – 104 lata temu w domu państwa Peszkowskich nastąpiła wielka radość. Narodził się syn, któremu nadano na chrzcie św. imię Zdzisław. Dzisiaj, w jego urodziny, Mszą św. rozpoczynamy uroczystość poświęcenia jego popiersia – powiedział we wstępie proboszcz sanockiej fary. I dodał: – Szczycimy się jego powołaniem do kapłaństwa, jego służbą w Kościele, w Wojsku Polskim, jako kapelana Rodzin Katyńskich, jako wiernego harcerza i honorowego obywatela naszego miasta.

Nasz wielki rodak

Okolicznościową homilię poświęconą postaci ks. Peszkowskiego wygłosił do zgromadzonych na uroczystości ks. prał. Andrzej Skiba. Kaznodzieja przypomniał niezwykle żywą działalność ks. Zdzisława na rzecz Kościoła i ojczyzny. – To harcerz i żołnierz, jeniec obozu w Kozielsku, oficer armii gen. Władysława Andersa. To opiekun dzieci tułaczych wywiezionych ze Związku Radzieckiego i umieszczonych w obozach na terenie Indii. To naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego, kapelan Rodzin Katyńskich i pomordowanych na Wschodzie. Nasz wielki rodak – powiedział ks. Skiba.

Kapłan zaznaczył, że upamiętnienie ks. Peszkowskiego ma być przypomnieniem wartości, które niósł ze sobą sanoczanin, a które wciąż są aktualne i potrzebne. – To popiersie będzie nam przypominać jego osobę i dokonania, a także przywoływać niezmienne wartości, takie jak wiara czy patriotyzm. Ksiądz Peszkowski będzie nam przypominać o bezcennej wartości pokoju, zgody, a nie bezsensownej wojny, w której giną dzieci i przelewa się krew niewinnych. To będzie przestroga i wielkie wołanie o pojednanie w rodzinach, w społeczeństwie, w ojczyźnie.

Wymowna chwila

Reklama

Następnie na pl. Harcerskim odsłonięto i poświęcono popiersie ks. Peszkowskiego. Tam też złożono wiązanki kwiatów, a burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski i prezes Stowarzyszenia Wychowawców „Eleusis” w Sanoku Krystyna Chowaniec wygłosili okolicznościowe przemówienia. – To wymowna chwila, kiedy popiersie kapelana Rodzin Katyńskich księdza harcmistrza Zdzisława Peszkowskiego stanęło w miejscu pomnika żołnierzy radzieckich. Szkoda, że już nie żyją bohaterowie tamtych dni. Dziś ich trud i przelana za ojczyznę krew w sposób szczególny zostały uczczone – powiedział Damian Biskup, członek Społecznego Komitetu Uhonorowania ks. Zdzisława Peszkowskiego w Sanoku. Uroczystość zakończyło spotkanie w Sanockim Domu Kultury, gdzie przez fragmenty filmów i opowieści zgromadzonych przybliżono postać i działalność kapelana.

Ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski był żołnierzem armii gen. Andersa, obrońcą prawdy o zbrodni katyńskiej i polskiej Golgocie Wschodu, orędownikiem przebaczenia i pojednania, oraz nauczycielem młodzieży i harcmistrzem.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm upamiętni ks. Z. Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin

[ TEMATY ]

ks. Peszkowski

ARCHIWUM PRYWATNE KS. ZDZISŁAWA PESZKOWSKIEGO

Kapelan Rodzin Katyńskich ks. Zdzisław Peszkowski zostanie upamiętniony okolicznościową uchwałą Sejmu. Zmarły w 2007 r. kapłan obchodziłby 23 sierpnia tego roku 100. rocznicę urodzin.

W projekcie uchwały zgłoszonym przez posłów PiS przypomniano, że ks. Zdzisław Peszkowski aktywnie działał na rzecz polskiej kultury. Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Był autorem podręczników do nauki języka polskiego i kultury, podręczników wychowawczych, dydaktycznych, a także modlitewników i antologii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Abp Grzegorz Ryś o św. Mikołaju

2022-12-06 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wam, drogie dzieci i wam drodzy dorośli, żeby wasze przychodzenie do Kościoła uczyniło z was dobrych ludzi tak, jak to przychodzenie Mikołaja do Kościoła uczyniło go dobrym człowiekiem, i to znacznie wcześniej niż został biskupem – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję