Reklama

Niedziela Lubelska

Konopnica. Świadectwo żywej wiary

Wiara, tradycja i wspólnota to wartości, które są fundamentem życia parafii w Konopnicy – powiedział proboszcz ks. Grzegorz Bogdański.

2025-09-03 19:45

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Konopnicy świętuje w tym roku jubileusz 650-lecia powstania. Uroczystości rozpoczęły się sierpniowym odpustem ku czci Matki Bożej, a zakończą listopadowym odpustem ku czci drugiej patronki.

Początki podlubelskiej parafii sięgają XIV wieku. W jej historię wpisane są trzy świątynie, w których wierni gromadzili się na Eucharystii i modlitwie. Obecny kościół, zbudowany na początku XX wieku, zastąpił poprzednie z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Jana Kureczko. Dzięki zaangażowaniu dziedziców i włościan, okazała świątynia powstała w latach 1904-1905. W niej duszpasterze i parafianie pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla 15 sierpnia dziękowali za świadectwo żywej wiary, która trwa w Konopnicy już od 650 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Od ponad sześciu wieków nasi przodkowie budowali i kształtowali tę parafię, abyśmy dzisiaj mogli z dziękczynieniem i miłością na wzór naszych świętych patronek oddawać w tym miejscu cześć Bogu w Trójcy Jedynemu. Nasz kościół, nasz duchowy dom rodzinny, to miejsce, w którym otrzymaliśmy, pielęgnujemy i rozwijamy przekazywaną nam od pokoleń wiarę – powiedzieli w powitaniu przedstawiciele parafii. – Jesteśmy wdzięczni Bogu za wielką wiarę naszych ojców, która wyrażała się w budowaniu kościołów, a nade wszystko w przekazywanej z pokolenia na pokolenie wierze, tradycji i tożsamości chrześcijańskiej, aż po dzień dzisiejszy. Wdzięczni jesteśmy za dar budowniczego kościoła, którego setną rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy. Prosimy o modlitwę w intencji tej wspólnoty parafialnej, aby rozwijała wiarę, nadzieję i miłość do Boga i Matki Najświętszej – dopowiedział proboszcz ks. Grzegorz Bogdański, witając księdza biskupa, kapłanów oraz licznie zgromadzonych parafian i gości.

W pasterskiej refleksji bp Józef Wróbel pochylił się nad znaczeniem świątyni parafialnej, która jest miejscem modlitwy i szczególnej obecności Boga. Jak podkreślił, chrześcijańskie kościoły, w których sprawowana jest Eucharystia, są miejscem realnej obecności Chrystusa, który na ołtarzach ofiarowuje się za nas i udziela pod postacią Chleba. Nawiązując do Matki Bożej Wniebowziętej, zwrócił uwagę, że w tej świątyni od wieków przodkowie doświadczali Matczynego serca oraz pomocy i opieki. – Wniebowzięta to nie znaczy zabrana od nas. Maryja jest blisko Chrystusa po to, aby nasze serca i nasze sprawy Jemu przedstawiać – podkreślił bp Wróbel, zachęcając zgromadzonych do ufnego powierzenia się Matce Bożej.

Nim po zakończonej Liturgii wyruszyła procesja eucharystyczna wokół kościoła, ks. Grzegorz Bogdański wyraził wdzięczność Bogu za wielki jubileusz. Podkreślił, że zobowiązuje on parafian do pracy nad duchowym pięknem wspólnoty, które zachwyci i pociągnie innych do Chrystusa i do Kościoła. – Mamy świadomość, że niesiemy dar wiary w kruchych naczyniach; chcemy go odważnie przekazać kolejnym pokoleniom – zapewnił ksiądz proboszcz.

Przedłużeniem uroczystości odpustowych był festyn parafialny. Na uczestników czekały liczne atrakcje: występy artystyczne, zabawy dla dzieci, konkursy, pokazy strażackie oraz smaczny poczęstunek. Popołudniowe godziny, spędzone w rodzinnej atmosferze, zwieńczył koncert Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej „Eleftheria”.

Oceń: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy etap wizyty prezydenta Nawrockiego w Watykanie

2025-09-04 16:07

[ TEMATY ]

Watykan

Prezydent Karol Nawrocki

@Mikołaj Bujak/KPRP

Para Prezydencka przy grobie Jana Pawła II

Para Prezydencka przy grobie Jana Pawła II

Dziś pierwszy etap wizyty nowego prezydenta Polski w Watykanie. Etap o charakterze duchowym: przejście przez Drzwi Święte i modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II. Z Leonem XIV Karol Nawrocki spotka się jutro o godz. 11. Następnie prezydent złoży też wizytę w watykańskim Sekretariacie Stanu.

Wizyta polskiej głowy państwa w Watykanie niemal zawsze miała też charakter duchowy, zwłaszcza po śmierci Jana Pawła II, który został pochowany nieopodal grobu św. Piotra. Poprzedni prezydent Andrzej Duda dwukrotnie przechodził w tym roku przez Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej, otwarte z okazji trwającego Jubileuszu. Warto zauważyć, że, jak domniemają historycy, już w czasie pierwszego Roku Świętego, ogłoszonego przez Bonifacego VIII w 1300 r., wśród pielgrzymów, którzy przybyli do Rzymu, znajdował się również Władysław Łokietek, przebywający wówczas na wygnaniu. Dzisiejsza wizyta Karola Nawrockiego w Bazylice św. Piotra wpisuje się więc w długą polską historię, której prezydent historyk jest na pewno świadomy.
CZYTAJ DALEJ

Człowiek ośmiu błogosławieństw

2025-09-04 21:38

[ TEMATY ]

książka

bł. Pier Giorgio Frassati

"Kwiatki i modlitwy"

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Bł. Pier Giorgio Frassati

Karol Wojtyła 22 marca 1977 r. w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie po raz pierwszy nazwał Piera Giorgia Frassatiego „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”. Tego dnia odbywała się Msza św. inaugurująca wystawę przybliżającą krakowianom życiorys tercjarza dominikańskiego, o którym robiło się coraz głośniej już nie tylko we Włoszech.

Podczas kazania kardynał wyjaśnił, że usłyszał o Frassatim, kiedy sam był studentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Postać młodego turyńczyka od razu bardzo mu się spodobała, a życiorys Piera Giorgia wielokrotnie był inspiracją do działania. Stało się tak chociażby w przypadku słynnych spływów kajakowych ze studentami. Pomysł Karola Wojtyły bazował dokładnie na koncepcji Towarzystwa Ciemnych Typów.
CZYTAJ DALEJ

Kanoniści w Licheniu: o relacjach państwo–Kościół i potrzebie życia w prawdzie

2025-09-05 20:26

[ TEMATY ]

prawo

Licheń

kanoniści

Adobe Stock

Pod koniec lata Licheń znów stał się miejscem ważnych debat i refleksji. To właśnie tutaj, w cieniu bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa i Walne Zebranie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Wydarzenie zgromadziło naukowców, prawników, duchownych i praktyków życia publicznego, a jego tematem były „Aktualne problemy relacji między Państwem a Kościołem w Polsce. Aspekt prawny”.

Konferencja nie była jedynie forum wymiany poglądów, lecz miejscem, w którym rodzi się odpowiedzialność - zarówno za naukę prawa kanonicznego, jak i jego praktyczne zastosowanie w życiu społecznym. Program obejmował wykłady, panele i dyskusje poświęcone m.in. konstytucyjnym zasadom współpracy państwa i Kościoła, wolności religijnej, prawom i obowiązkom rodziców oraz dzieci w procesie edukacyjnym, a także finansom i sprawom majątkowym instytucji kościelnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję