Reklama

Niedziela Łódzka

Uwierzyliśmy Miłości

Spotkania Szkoły Nowej Ewangelizacji, grupa dorosłych ministrantów, Ruch Sercańskiej Młodzieży, to tylko nieliczne przykłady prężnie działających inicjatyw parafialnych na terenie bełchatowskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary.

Niedziela łódzka 49/2021, str. IV

Justyna Kunikowska/Niedziela

Historia świątyni sięga lat 80., kiedy to w 1981 r. bp Józef Rozwadowski dokonał erygowania parafii. Gdy z oddali patrzymy na współczesny wizerunek Kościoła, ma on formę namiotu, co wzbudza zainteresowanie i ciekawość. W ołtarzu głównym widnieje rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Maryja stojąca pod krzyżem. W ołtarzach bocznych rzeźby z postaciami św. Barbary i Świętej Rodziny. Przy wejściu do świątyni wzrok przykuwa Kaplica Najświętszego Sakramentu. W samym centrum sercańskiego krzyża wystawiony jest Najświętszy Sakrament.

Jedność służby w różnorodności działań

W rozmowie z Marianną oraz Piotrem – parafianami czynnie zaangażowanymi w życie wspólnoty kościoła, jednoznacznie wybrzmiewa otwartość księży na inicjatywy i chęci ze strony wiernych. Bardzo charakterystyczne jest hasło, widniejące na frontowej ścianie świątyni – „Uwierzyliśmy Miłości” – to sercańskie motto przyświeca działalności i aktywności parafian.

– Ta Miłość przewija się cały czas. Widzimy po sobie, jak się zmienia nasze życie. Będąc członkami wspólnoty, posługując innym, widzę i doświadczam tej zmiany. To jest realna zmiana, jeśli jest się narzędziem w ręku Bożej Miłości – mówi pan Piotr, parafianin zaangażowany w posługę Szkoły Nowej Ewangelizacji.

– Moja posługa to m.in. prowadzenie katechez przedchrzcielnych dla rodziców i rodziców chrzestnych, służba w Szkole Nowej Ewangelizacji poprzez cotygodniowe spotkania, nauczania w domu parafialnym. Tutaj przyjeżdżają ludzie z całej Polski, i zostają z nami na długo – dodaje pani Marianna.

Kościół obfituje w różnorodność inicjatyw, którym przyświeca hasło „Uwierzyliśmy Miłości”. – Dla nas te słowa są wyjątkowe, bo to nasza parafia. Jest największa w mieście, ale to też przez dużą otwartość ze strony księży i całego duszpasterstwa – kontynuuje parafianka.

Ksiądz proboszcz wyjaśnił, że to naczelne hasło Zgromadzenia Księży Sercanów. Dodał, że kultywuje się tutaj duchowość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Miłość i wynagrodzenie. Miłość do Boga, do ludzi, a wynagrodzenie za grzechy własne i innych ludzi.

Reklama

Każdy wierny, który przyjdzie do tej świątyni, uzyska wszelką niezbędną pomoc. Od zaangażowania młodych, poprzez Ruch Sercańskiej Młodzieży dla starszego i młodszego pokolenia, do Sercańskiej Akademii Seniora. Niezwykłą inicjatywą jest także Wirtualna Róża Różańcowa, gdzie poprzez wiadomości SMS, każdy w miesiącu otrzymuje intencję, w której modli się w danym momencie. Jest ich aż 7. – Tutaj jest dany taki czas, że gdy pojawia się potrzeba, od razu jest odpowiedź w formie konkretnej inicjatywy – opowiada ksiądz proboszcz.

Wokół ołtarza także gromadzą się licznie zaangażowane grupy – m.in. dorośli ministranci, dorośli lektorzy, schola oraz chór. Prężnie działa parafialna biblioteka, która jest regularnie uzupełniania. Swoje biuro i centrum działalności ma także Caritas. Warto zauważyć, że z inicjatywy wiernych, po zbiórce surowców wtórnych, wybudowano aż 5 studni głębinowych w Czadzie. Funkcjonuje Stowarzyszenie Macierz – pomagające osobom pokrzywdzonym przestępstwem i przemocą.

Grupa Sychar gromadzi małżeństwa w kryzysie. Swoją formację przy parafii przeżywają także Wojownicy Maryi, którzy zawsze w pierwszą sobotę miesiąca uroczyście odmawiają Różaniec idąc ulicami miasta. Tutaj także odbywają się uroczyste Zawierzenia Matce Bożej, również w pierwszą sobotę miesiąca. – Liturgia w tej świątyni jest inna. Wyczuwalne jest to piękno, dostojność, brak pośpiechu, i co najistotniejsze, zawsze jest obecny kapłan w konfesjonale – dodaje pani Marianna.

Przygotowany jest także program dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych zwracający szczególną uwagę na przeżywanie Eucharystii i ważności sakramentu. Zaopiekowana jest także młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Grupy Prawda i Nadzieja pomagają osobom uzależnionym i współuzależnionym. – Budujące jest to, że są grupy, które rozumieją Kościół, dają swój czas i budują Kościół żywy. A ja jestem z nimi i to jest dobre – dodaje duszpasterz parafii.

Reklama

Szczególny patronat świętych

Od samego początku istnieje przy parafii Rycerstwo Niepokalanej, które do świątyni sprowadziło relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego, który także słynął z promowania prasy katolickiej. – Tutaj prasa katolicka jest bardzo promowana. Zawsze podczas ogłoszeń, parafianie słyszą o tym, na co warto zwrócić uwagę w dostępnych gazetach. Mam w sobie szczególną troskę o to, by rozwijać czytelnictwo, ponieważ dzięki niemu poznaje się Kościół. Jestem przekonany o wartości drukowanego słowa, bo to sporo wnosi, jeśli tylko chcemy sięgnąć po dobrą lekturę. Prasa daje argumenty do rozmowy z tym światem, na wzór św. Maksymiliana Marii Kolbego. Możemy wybudować bardzo wiele kościołów, ale będą one puste jeśli nie będziemy mieć mediów – dodaje ksiądz proboszcz.

Szczególną rolę w życiu parafian pełni także św. Barbara – patronka górników. Co roku, 4 grudnia, wierni gromadzą się na uroczystej Mszy św., która sprawowana jest rano i wieczorem – ze względu na potrzeby pracowników kopalni.

Szczególnym wyrazem kultu Matki Bożej jest fakt, że w ostatnim czasie do parafii został przywieziony obraz Matki Bożej Płaszowskiej Błogosławionego Macierzyństwa, który zawiśnie obok obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

2021-11-30 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andaś: posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się

2023-02-09 09:59

[ TEMATY ]

kapelan

kapelani

Karol Porwich/Niedziela

- Posługa kapelana jest dla mnie procesem ciągłego nawracania się – powiedział ks. Krzysztof Andaś, kapelan Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorego, który będzie obchodzony 11 lutego. Duszpasterz przyznał również, że osobiście doświadczył wielu cudów w szpitalu. Z drugiej strony z spotyka w lecznicy 12 czy 13-latków, którzy próbowali sobie odebrać życie.

Radosław Mizera: Po raz kolejny przeżywać będziemy 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II, aby uwrażliwić i zwrócić uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują. Co oznacza dla księdza bycie kapelanem?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję