Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Adwentowe dary

Trwa już czas Adwentu, oczekiwania na narodziny Zbawiciela świata, a zarazem okres czuwania, który przypomina nam o paruzji – ponownym przyjściu Chrystusa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

adwent

Tomsickova/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Godnemu przeżyciu tego czasu służą tradycyjne nabożeństwa oraz inicjatywy charytatywno-opiekuńcze, które są podejmowane w parafiach naszej archidiecezji.

Roraty

Najbardziej tradycyjnym duchowym wymiarem włączenia się w kontemplację adwentowych prawd są roraty. Ta piękna i bogata w symbolikę Eucharystia ukazuję tęsknotę za Odkupicielem świata, a zarazem przygotowuje serca wiernych na szlachetne przeżycie „cichej, świętej nocy” Wcielenia Syna Bożego. W wielu wspólnotach parafialnych naszej archidiecezji już o 6 rano jest odprawiana Msza św. roratnia. W dużej części przychodzą na nią szczególnie najmłodsi, którzy z wielkim przejęciem niosą w swych dłoniach lampiony, które mają rozświetlać mroki grzechu i prostą drogą prowadzić ku Betlejem. Nawet trudna sytuacja pandemiczna nie zagasi ducha tego bogatego w treści przybywania na roraty, które także powielane są dla pozostałych wiernych popołudniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas zadumy i pojednania

Z wiadomych względów w tym roku nie odbędą się w naszych parafiach rekolekcje adwentowe, zamiast których są organizowane czuwania modlitewne i kilkugodzinne adoracje. Bardzo bogata i zróżnicowana jest jednak oferta rekolekcji, które będą się odbywać za pomocą internetu, radia, czy telewizji. Warto zaznajomić się z tymi propozycjami, by bezpiecznie móc zadumać się nad ich treściami i podjąć pracę nad sobą, która sprzyja naszej wewnętrznej przemianie i udoskonaleniu.

Ważnym elementem duchowej przemiany będą liczne okazje ku pojednaniu z Bogiem i drugim człowiekiem w sakramencie pokuty. Niech tegoroczna celebracja sakramentu miłosierdzia Bożego pomoże nam w uświęceniu siebie i świata, który przeżywa czas niepokoju i także duchowego zamętu.

Duchowa adopcja

W czasie Adwentu, 8 grudnia, przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest związana z przeżywaną już od wielu lat Godziną Łaski. Idąc za orędziem z Montichiari-Fontanelle, w południe przez godzinę będziemy trwać na modlitwie i medytacji. Powierzymy wtedy Maryi wszystkie fundamentalne treści, a głównym przesłaniem będzie prośba o szerzenie kultu Matki Bożej Róży Duchownej w intencji uświęcenia dusz konsekrowanych. W niektórych parafiach w tym dniu odbędą się również ceremonie przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Poszczególne osoby zobowiążą się wówczas do wytrwałej 9-miesięcznej modlitwy w intencji konkretnego poczętego dziecka, aby mogło przyjść na świat i cieszyć się pełnią życia.

Reklama

Akcje pomocowe

Fundacja Małych Stópek do wybranych parafii prześle choinki w ramach „Paczuszki dla Malucha”. Wierni będą mogli wziąć symboliczne bombki, na których są wypisane produkty chemii dziecięcej, by w ten sposób stworzyć paczkę dla podopiecznych domów samotnych matek. Sztandarową akcją Adwentu będzie także coroczne „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, w ramach którego Caritas będzie rozprowadzać świece, które ubogacą nasze stoły podczas wieczerzy wigilijnych, a dochód z nich będzie przeznaczony na wsparcie ubogich, wielodzietnych rodzin.

Przeżywajmy więc tegoroczny, specyficzny ze względu na ograniczenia epidemiczne czas Adwentu, jako otwarcie serca na udoskonalenie siebie, ale też z nastawieniem na niesienie czynnej pomocy bliźnim. Niech godne jego przeżycie zaowocuje później błogosławionym spotkaniem z nowonarodzonym Zbawicielem.

2020-12-02 10:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2001

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner

Kościół rozpoczyna Adwentem nowy rok liturgiczny. Nazwa "adwent" wywodzi się od łacińskiego słowa "adventus" i tłumaczy się jako przybycie, zbliżanie się, nadejście. W starożytnym Rzymie słowem tym określano oczekiwanie na uroczyste wkroczenie do miasta cesarza lub dygnitarza państwowego obejmującego urząd. Zaś w sensie religijnym oznaczało ono coroczne przybywanie bóstwa do świątyni. W Kościele Adwent od samego początku był oczekiwaniem na przyjście Chrystusa, zarówno w sensie Wcielenia (Święta Narodzenia Pańskiego), jak i powtórnego przyjścia (Paruzja).

Rozwój historyczny Adwentu sięga czasów starożytnych Kościoła. Najstarsze wzmianki o okresie przygotowującym do Bożego Narodzenia odnajdujemy w Liber officiorum św. Hilarego z Poitiers ( + 376 r.). W swym dziele autor zachęca wiernych, aby zachowywali post przed Narodzeniem Pańskim. O podobnym poście wspomina także biskup Perpetuus (+ 490 r.) i Grzegorz z Tours (+ 490 r.). Z kolei synod w Saragossie (389 r.) nakazuje pobożnym chrześcijanom chodzić do kościoła już od 17 grudnia. Nie tylko na Zachodzie, ale i na Wschodzie Kościół wprowadza liturgiczne przygotowanie do lepszego przeżycia i godniejszego uczczenia tajemnicy Wcielenia. Świadczą o tym wyraźnie homilie adwentowe z V w. Teodora z Ancyry, Antypasa z Bostry czy Sewera z Antiochii.

Adwent kształtowały dwie tradycje: gallikańska (Galia, Hiszpania - IV w.) i rzymska (VI w.). Tradycja gallikańska nadała Adwentowi charakter pokutny i ascetyczny (post, abstynencja, skupienie, kolor fioletowy, brak Gloria i Te Deum w liturgii). Początkowo trwał trzy tygodnie, później na wzór Wielkiego Postu nawet czterdzieści dni. Przygotowywał do Świąt Epifanii (Objawienia - 6 stycznia), a od V w. do Świąt Narodzenia Pańskiego (25 grudnia). Tymczasem w Rzymie Adwent zawsze miał charakter liturgicznego przygotowania na radosne święta. Trwał sześć niedziel, a jego rozwój nastąpił za pontyfikatu papieża Gelazego i Symplicjusza (V w.). Od czasów św. Grzegorza Wielkiego ( + 604 r.) obejmował już 4 niedziele i był wyraźnie czasem przygotowania na przyjście Chrystusa. Dopiero liturgia galijska wprowadziła do Adwentu rzymskiego aspekt eschatologiczny. Ostatecznie też w wiekach średnich obie tradycje połączyły się, dając Adwent liturgicznie rzymski, a ascetycznie gallikański. Na przełomie XII i XIII w. tak ukształtowany, został powszechnie przyjęty w całym Kościele.

Zgodnie z odnową liturgiczną Soboru Watykańskiego II ( 1962-65), Adwent rozpoczyna się w niedzielę najbliższą święta św. Andrzeja Apostoła, tj. między 29 listopada a 3 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery niedziele. Liturgicznie dzieli się na dwa okresy. Pierwszy (do 16 grudnia) podejmuje motyw oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa w chwale (Paruzja), a drugi (od 17 grudnia) skupia uwagę wiernych na bezpośrednim przygotowaniu do obchodów Świąt Narodzenia Pańskiego. W czytaniach Kościół przybliża postać proroka Izajasza z jego mesjańskimi proroctwami, działalność Jana Chrzciciela, wypowiedzi Chrystusa o swoim powtórnym przyjściu, a także wydarzenia poprzedzające samo narodzenie w Betlejem.

Charakterystyczne dla Adwentu jest sprawowanie o świcie Mszy św. wotywnej o Najświętszej Maryi Pannie (tzw. Roraty). Podczaj tej Mszy zapalana jest dodatkowa świeca (roratka), która symbolizuje Maryję - Jutrzenkę poprzedzającą przyjście Jezusa - Wschodzącego Słońca. Razem z Maryją wierni z zapalonymi świecami i lampionami, pogrążeni w ciemności oczekują na przyjście Zbawiciela. Z dodatkową świecą w Adwencie związany jest też inny polski zwyczaj. Otóż do katedry wawelskiej, w pierwszą niedzielę Adwentu, przedstawiciele siedmiu stanów niegdyś szlacheckiej Rzeczypospolitej przynosili zapalone świece. Wypowiadając słowa: "jestem gotowy na sąd Boży", kolejno do Ołtarza podchodzili: król, prymas, senator, ziemianin, rycerz, mieszczanin i chłop, umieszczając swoją świecę na siedmioramiennym świeczniku. W kościołach w Adwencie pojawia się także wieniec z czterema świecami. Zielone gałązki jodły symbolizują życie, zaś cztery świece oznaczają cztery adwentowe niedziele. Tradycja ta pochodzi z Niemiec, a jej początki sięgają XIX w., kiedy to protestant, pastor J. H. Wichern, w 1833 r. w Hamburgu, po raz pierwszy przygotował adwentowy wieniec. Zwyczaj zawieszania wieńca adwentowego w kościołach i domach prywatnych rozprzestrzenił się nie tylko wśród protestantów, ale bardzo szybko został przyjęty także przez katolików. Czasami też możemy spotkać się z tzw. kalendarzem adwentowym. Wykonany jest w formie schodów lub drabiny, po których każdego dnia figurka Dzieciątka Jezus schodzi coraz niżej ku ziemi.

Należy podkreślić, iż zgodnie z reformą ostatniego Soboru Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na przyjście Pana. W takim też duchu powinniśmy ten okres dany nam przez Kościół przeżywać, będąc zawsze gotowymi na spotkanie z Panem, który już się zbliża.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

[ TEMATY ]

pogrzeb

Przemyśl

Damian Sobol

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem liturgii doradca prezydenta RP Dariusz Dudek przekazał na ręce matki zmarłego Damiana Sobola Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie został on odznaczony przez Andrzeja Dudę „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję