Uroczystej Eucharystii, sprawowanej przy ołtarzu polowym, przewodniczył arcybiskup koszycki Bernard Bober, przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji. W pielgrzymce wzięło udział ponad 11,5 tysiąca Słowaków. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Pielgrzymi nadziei w świetle Bożego Miłosierdzia".
Reklama
Pielgrzymów powitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mówił: „Miłosierdzie źródłem nadziei” – te słowa wybraliśmy jako hasło tegorocznego Święta Miłosierdzia. Te słowa towarzyszą nam również dzisiaj – widzimy je na ołtarzu polowym. Nawiązują one do Roku Jubileuszowego, który papież Franciszek ogłosił dla całego Kościoła i poświęcił tematowi nadziei. Dziś, gdy papież Franciszek odszedł do domu Ojca, traktujemy je jako testament, który nam pozostawił. W naszej bazylice każdego dnia podczas każdej Mszy świętej i w Godzinie Miłosierdzia odmawiamy papieski Akt zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu. I wypowiadamy słowa: „pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei”. A na tablicy obok Bramy Miłosierdzia przed wejściem głównym do bazyliki umieściliśmy fragment z bulli Spes non confundit: „Niech w tym Roku Jubileuszowym sanktuaria będą świętymi miejscami gościnności i uprzywilejowanymi przestrzeniami budzenia nadziei”. Niech dziś Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie dla was, drodzy pielgrzymi, miejscem gościnności i przestrzenią budzenia nadziei".
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W swojej homilii arcybiskup Bernard Bober wezwał pielgrzymów, aby rozpalali świat ogniem miłosierdzia, który jego zdaniem jest ważny także w życiu codziennym. - Nie tylko przyjmować miłosierdzie, ale je dawać. I uczymy się, że w naszym codziennym życiu, w komunikacji z tymi, z którymi żyjemy i pracujemy, czasami dzielimy radości, zmartwienia, a czasem nawet zniewagi lub bóle i tu trzeba sprawdzić, czy to miłosierdzie Boże pochodzi tylko z góry, czy też jest to miłosierdzie także między nami – powiedział abp Bober. Arcybiskup wspomniał zmarłego papieża Franciszka i podkreślił, że w jego pontyfikacie ważne było miłosierdzie Boże, zwłaszcza w wymiarze praktycznym. - Nie tylko mówił o miłosierdziu, o pierwszym Aniele Pańskim, który zabrzmiał po jego wyborze, ale był pełen miłosierdzia. Można było wyczuć, że będzie to osoba, która będzie blisko ludzi, która będzie słuchać - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji.
Na zakończenie Mszy świętej miała miejsce adoracja i błogosławieństwo zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. W dalszej części programu odbył się koncert i konferencja "Nie trać nadziei. Twoim ratunkiem jest Boże miłosierdzie”. W Godzinie Miłosierdzia pielgrzymi odmówili w bazylice Koronkę i Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu w języku polskim i słowackim. Na zakończenie pielgrzymki abp Bernard Bober i bp Jan Zając udzielili pielgrzymom pasterskiego błogosławieństwa.
Radio Lumen podało, że kolejna, już XIX pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie zaplanowana jest na 1 maja 2026 roku.