Ta oddolna, radosna i apolityczna impreza kulturalna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Aż trudno uwierzyć, że inicjatywa zorganizowania imprezy, zakrojonej na tak szeroką skalę, angażującej dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą, narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.
Tegoroczny przemarsz będzie odbywać się pod hasłem: „Bóg jest dla wszystkich”. – Chcemy podkreślić wymiar ekumeniczny i zaprosić wszystkich wierzących, a także niewierzących ze wszystkich opcji politycznych, żeby do nas dołączyli – mówi Barbara Trzeciak, koordynatorka Orszaku w Warszawie, podkreślając, że przygotowania do niego idą pełną parą. – Wróciliśmy do koncepcji sprzed paru lat, czyli do typowych jasełek – do dworu Heroda, gospody, pokazania kuszenia z długim wężem, który będzie biegał po scenie. Będzie też oczywiście brama anielska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mędrcy w tegorocznym Orszaku będą przedstawicielami trzech różnych pokoleń. Będzie przedstawiciel ludzi młodych, którzy już na początku swej drogi w dorosłość odnajdują Boga. Będzie również monarcha w średnim wieku jako przedstawiciel ojców – głów rodziny, który prowadzi do Boga nie tylko siebie, ale całą rodzinę. Ostatni z królów będzie starcem, który dopiero u schyłku swojego życia odnajduje drogę do Boga.
Najbliższy Orszak będzie także jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czego wyrazem będzie wyjątkowy orszakowy śpiewnik. Będzie zawierał opisy historii kolęd, które powstały w wyjątkowych dla naszej ojczyzny czasach. Specjalny list do śpiewnika napisał prezydent Andrzej Duda. Przed rozpoczęciem Orszaku na pl. Zamkowym odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu na dopisanie ostatniej zwrotki do kolędy „Bóg się rodzi”.
Orszak tradycyjnie rozpocznie się o godz. 12.00 na pl. Zamkowym modlitwą „Anioł Pański”. Już wcześniej będą tam tańczyły anioły z kolorowymi szarfami, nie zabraknie też smoka chińskiego oraz występu chórów. Barwny korowód, w którym będą brały udział także osiołek, owieczki, kozioł, trzy alpaki i wielbłąd, przejdzie następnie Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego, gdzie królowie oddadzą pokłon Dzieciątku.