Sanktuarium w Sulistrowiczkach nosi tytuł Matki Bożej Dobrej Rady. - Kult Matki Bożej Dobrej Rady sięga XV wieku, kiedy to – według tradycji – w genueńskim kościele św. Dominika odkryto obraz Maryi z Dzieciątkiem, któremu towarzyszyły słowa: „Mądrej Radzie”. Obraz – przeniesiony następnie do miasteczka Genazzano pod Rzymem – słynął licznymi cudami i uzdrowieniami, a papież Benedykt XIV zatwierdził kult tej „Patronki wszystkich chwytających się rady Bożej w chwilach wielkiej niepewności” już w 1742 r. Już w XVIII i XIX wieku wiele zgromadzeń zakonu augustianów i dominikanów szerzyło modlitwę do Dobrej Rady, wskazując, że Maryja pomaga odnaleźć Bożą wolę zarówno w sprawach wielkich, jak i codziennych – wspomina ks. Staszak, dodając: - Pomysł budowy kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach powstał pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to po konsultacjach z biskupem Józefem Pazdurem, architektem Jerzym Wojnarowiczem, w uzgodnieniu z radą parafialną oraz przy wsparciu pana Stanisława Dobrowolskiego podjąłem starania o wzniesienie świątyni, która mogłaby stać się duchowym ośrodkiem modlitwy za rodziny.
Nawiązując do wydarzenia konsekracji ks. prałat podkreśla wyjątkowość czasu na który przypadło to wydarzenie. - Konsekracja kaplicy miała miejsce 7 maja 2000 r. - jako wotum Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego. W 2017 r. Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski ustanowił to miejsce Sanktuarium Diecezjalnym – wspomina kapłan.
W sanktuarium odbywają się rokrocznie Spotkania Rodzin. W tym roku zaplanowane jest ono na 29 czerwca. - Spotkanie Rodzin gromadzi setki małżonków, rodziców i dzieci, by przy odnowieniu przymierza małżeńskiego i wspólnej Eucharystii dziękować za Bożą opiekę i prosić o dalsze łaski – zachęca ks. Ryszard Staszak, zapraszając na uroczystą Eucharystię w intencji rodzin o godz. 12:00, celebrowaną przez abp. Józefa Kupnego. W czasie Mszy świętej będzie możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Zapraszam, zwłaszcza pary, które zawarły sakramentalny związek małżeński w naszym Sanktuarium. Po liturgii tradycyjnie odbędzie się „Spotkanie Rodzin” – czas wspólnego posiłku (pieczone jagnię i prosię, domowe ciasto, kawa) oraz serdecznych rozmów. Niech ten dzień stanie się okazją, by – razem z Maryją, „Dobrą Radą” – na nowo odkryć siłę i piękno sakramentu małżeństwa – zaprasza kustosz sanktuarium, podkreślając, że inspiracją był św. Jan Paweł II, który nazywał rodzinę małym Kościołem domowym „w którym relacje miłości, przebaczenia i poświęcenia stają się znakiem obecności Chrystusa w świecie.”
Pomóż w rozwoju naszego portalu