- Bóg zwycięża zło, uniżając się i biorąc je na siebie. Jest to także sposób, w jaki i my możemy podnosić innych, być blisko innych - nie osądzając, nie kierując się pragnieniem zemsty, odwetu, ale dzieląc się z nimi miłością, która jest cierpliwa, nie zazdrości, nie szuka poklasku. Taką miłość miłosierną budujmy w relacjach z Bogiem, ale i z drugim człowiekiem – mówił bp Pękalski.
W kolejnym dniu jubileuszowych rorat akademickich w DA5 Mszy św. dla łódzkich żaków przewodniczył i homilię wygłosił bp Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Duchowny, wskazując na Boże Miłosierdzie, zauważył, że – to jeden z najważniejszych przymiotów Boga, świadczący o tym, że chce być blisko każdego z nas! – tłumaczył. - Syn Boży stał się człowiek nie po to, by nam powiedzieć, że Bóg Ojciec jest przeciwko nam, że jest na nas zagniewany, że ma nas dość, że nie chce mieć z nami nic do czynienia, bo jesteśmy grzeszni. Wręcz przeciwnie, przychodzi i mówi nam, że Bóg Ojciec jest przeciwko naszym grzechom tak, jak lekarz jest przeciwko wirusowi i bakteriom, które chcą opanować i zniszczyć organizm człowieka. Bóg jest przeciwko naszym grzechom, ponieważ nas kocha i pragnie, aby każdy z nas był z nim na zawsze po przekroczeniu bramy wieczności, a nasze trwanie w grzechu, brak chęci nawrócenia utrudnia Jego ojcowski zamysł – podkreślił hierarcha.
Kończąc, duchowny powiedział – bliskość Boga jest znakiem miłości względem każdego z nas. Miłość Boga do nas przyzywa naszą miłość względem bliźnich, bowiem w każdym geście, w każdym dziele miłosierdzia jakie wypełniamy względem drugiego człowieka objawiamy naszą bliskość wobec Boga zgodnie ze słowami Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili. Bóg zwycięża zło, uniżając się i biorąc je na siebie. Jest to także sposób, w jaki i my możemy podnosić innych, być blisko innych - nie osądzając, nie kierując się pragnieniem zemsty, odwetu, ale dzieląc się z nimi miłością, która jest cierpliwa, nie zazdrości, nie szuka poklasku. Taką miłość miłosierną budujmy w relacjach z Bogiem, ale i z drugim człowiekiem – zakończył duchowny.
Po roratach duszpasterze zapraszają na studenckie śniadania, a idących bezpośrednio po modlitwie na uczelnie, obdarowują gorąca kawą na wynos.
W Łodzi działają cztery duże duszpasterstwa akademickie, które sprawują duchową opiekę nad
studentami, zdobywającymi wiedzę na wyższych uczelniach: diecezjalne duszpasterstwo akademickie
„DA5”, jezuickie duszpasterstwo akademickie „JDA”, dominikańskie duszpasterstwo akademickie
„Kamienica” oraz salezjańskie duszpasterstwo akademickie „Węzeł”.