- Ten kościół jest po to, żebyście byli razem, żebyście tworzyli rzeczywistą wspólnotę – mówił kard. Ryś w Pabianicach.
Kardynał Grzegorz Ryś celebrował Mszę św. w parafii Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach w pierwszą rocznicę konsekracji kościoła. Parafię erygował abp senior Władysław Ziółek w 1998 roku, a konsekracja kościoła odbyła się 22 października 2023 roku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii metropolita łódzki odniósł się do liturgii słowa, rozważając najpierw pierwsze czytanie otwierające na nadzieję życia wiecznego. – Każdy, kto staje u progu kościoła, otwiera się na tę nadzieję życia wiecznego. Po to postawiliście ten kościół - ile razy tu wchodzicie, wchodzicie w przestrzeń życia wiecznego. To perspektywa, która jest dzisiaj coraz bardziej potrzebna człowiekowi, bo jak żadne pokolenie przed nami daliśmy się zamknąć, zredukować do tego co tu i teraz. Papież Franciszek mówi, że współczesnego człowieka można opisać słowem „konsumpcja”, bo całe nasze ambicje, wysiłki, czas poświęcamy temu, co można chwycić i zużytkować dla siebie, najlepiej natychmiast, a coraz bardziej obca jest dla nas perspektywa oczekiwania – powiedział kard. Ryś.
Reklama
Odnosząc się do drugiego czytania z Listu do Hebrajczyków, duchowny podkreślił wymiar tego najważniejszego pisma Nowego Testamentu o kapłaństwie Jezusa Chrystusa. – Świątynia uświadamia nam, że Jezus dzieli się kapłaństwem z każdym z nas. Wszyscy uczestniczymy w tym jedynym, najwyższym, wiecznym kapłaństwie Jezusa Chrystusa. Nie tylko ci, którzy siadają w prezbiterium. Ci, którzy stają po tej stronie ołtarza, mają w sobie kapłaństwo, które nazywamy służebnym i paradoksalnie nie oznacza ono służby Bogu, bo Pan Bóg nie da się wyprzedzić w posługiwaniu. O wiele bardziej Bóg służy nam niż my Jemu – wyjaśnił homileta i dodał: – Księża mają kapłaństwo służebne nie dlatego, że chcą służyć Bogu, tylko dlatego, że są na służbie królewskiego kapłaństwa, które ma każdy ochrzczony. Księża są na służbie waszego kapłaństwa królewskiego.
Rozważając Ewangelię, metropolita łódzki zaznaczył istotę wspólnoty podążającej tą samą drogą. – Grzech jest tym, co nas rozprasza, co wprowadza między nami podziały, w wyniku których zaczynamy się kłócić, nienawidzić, patrzymy na siebie jak na współzawodników. Ale Chrystus jest tym, który gromadzi! – powiedział kard. Ryś. - Ten kościół jest po to, żebyście byli razem, żebyście tworzyli rzeczywistą wspólnotę – podsumował duchowny.
Jak podaje parafialna kronika, parafia Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach została powołana w perspektywie obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Stanisław Wroński, a obecnie od 2000 roku jest nim ks. Jerzy Rzepkowski.