Reklama

Wiara

Rozważania na XVIII niedzielę zwykłą

Panie, ucz mnie, że więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu!

W relacji z Bogiem wdzięczność jest cenną cnotą, bo „cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał” (1 Kor 4,7) – pytał wiernych w Koryncie św. Paweł. Wdzięczność jest też cnotą rzadką, dlatego tak cenną. Świat jej potrzebuje.

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia (J 6, 24-35)

Kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że na brzegu jeziora nie ma Jezusa ani Jego uczniów, wsiedli do łodzi, dotarli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy zaś odnaleźli Go na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: «Rabbi, kiedy tu przybyłeś?» W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, że widzieliście znaki, ale dlatego, że jedliście chleb do syta. Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec». Oni zaś rzekli do Niego: «Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boga?» Jezus, odpowiadając, rzekł do nich: «Na tym polega dzieło Boga, abyście wierzyli w Tego, którego On posłał». Rzekli do Niego: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”». Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu». Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!» Odpowiedział im Jezus: «Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie».

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Drodzy!

1. „Kiedy ludzie z tłumu zauważyli” – czytamy w Ewangelii. Łatwo dostrzec brak czegoś, co było przyjemne, miłe, mało wymagające. Rzadko zaś tęskni się za tym, co było wymagające i mało przyjemne. Ludzie z tłumu tęsknią za Jezusem, dlaczego? bo nakarmił ich do sytości, bez żadnego wysiłku z ich strony.

Zawołanie rzymskiego pospólstwa „chleba i igrzysk” (panem et circenses) powraca stale w różnej formie i przy różnych okolicznościach. Powraca także w dzisiejszej Ewangelii. Człowiek oczekuje od Jezusa darmowego „chleba” – w szerokim sensie – i „igrzysk” – przyjemności. Lubi tych, którzy dają, nie prosząc nic w zmian. W wyborach politycznych głosuje na tych, którzy obiecują, że będzie lepiej, coraz lepiej i bez wkładu ze strony wyborców, gratisowo, bez wysiłku. Przed wyborami, na różnym szczeblu, stajemy się świadkami swoistego festiwalu obietnic bez pokrycia. „Kiełbasa wyborcza” rozdawana jest w obfitości. I wielu daje się złapać. Głosują, przekonani, że ten, który obiecuje, „nakarmi” wszystkich za darmo.

Reklama

Tłum gotów jest na wysiłek, kiedy czuje, że przyniesie to korzyść, że zarobi. Tłum szuka więc Jezusa, bo otrzymał wiele za darmo. Kiedy Go znajdują, pytają: „Rabbi, kiedy tu przybyłeś?” Stali się świadkami kolejnego cudu. Oto Ten, który nakarmił ich do sytości, jest w stanie przemieszczać się z miejsca na miejsce szybko, niedostrzegalnie, wręcz cudownie. Również i to ich zaskakuje. Pytają więc, jak to robi, by móc także przemieszczać się podobnie. „To byłoby cudowne” – myślą sobie.

Reklama

Szukają więc Jezusa, bo oto wreszcie spotkali kogoś, kto załatwi wszystkie ich problemy, bez najmniejszego wkładu z ich strony.

Podziel się cytatem

Jak bliskie są pragnienia tłumu wielu współczesnym! Szukają Jezusa, chodzą do Kościoła, modlą się, są nawet pobożni, ale tylko dlatego, by otrzymać od Boga w zamian dobre i przyjemne życie, obfite, bez trudności, bez wymagań. Szukają Go, bo potrzebują (cudu) szczęśliwego życia, kiedy go brak, odwracają się, opuszczają Kościół, przestają się modlić i zaczynają szukać innych, małych „zbawicieli”. Wśród wierzących nie brak takich, którzy pytają Boga: „Jakiego więc dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz?”

Prawdziwy Bóg nie jest przysłowiową „maszynką” do robienia cudów. Jest On Nauczycielem dobrego życia, Mistrzem życia wiecznego.

2. Każdy, kto przychodzi do Jezus, słyszy podobne pytanie: Dlaczego mnie szukasz? Dlaczego idziesz za Mną? Czego oczekujesz ode Mnie? Każdego, kto wierzy, Jezus pyta o czystość wiary, o bezinteresowność jego relacji z Nim. Chce wiedzieć, czy motywem wiary jest wyłącznie miłość czy coś innego, a może szukanie osobistych korzyści?

Reklama

Uczniów, którzy odłączyli się od Jana Chrzciciela i poszli za Nim, Jezus pyta: „«Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego” (J 1,38-39). Tylko dlatego pozwolił im zostać, bo nie szukali cudotwórcy, ale pytali o mistrza i nauczyciela. Nie chcieli bogacić się w dobra materialne. Chcieli natomiast nabywać mądrości. Pragnęli żyć dobrze, podejmować mądre i odpowiedziane decyzje. Temu właśnie służy wiara, by życie dobrze przeżyć, by go nie zmarnować, wszak ono jest najcenniejsze. Posiada ono wartość wyjątkową, jedyną.

Reklama

Czego szukam w moim życiu? – takie pytanie stawia mi wiara. Czego (szukam) oczekuję, kiedy mówię drugiej osobie, że ją kocham? Czy myślę wyłącznie o osobistych korzyściach? Co chcę osiągnąć, kiedy angażuję się w politykę czy inne dzieła społeczne? Czy rzeczywiście zależy mi na dobru wspólnym? A może szukam wyłącznie osobistych korzyści lub korzyści tych, którzy mnie popierają? Czego tak naprawdę oczekuję od życia?

Podziel się cytatem

3. Bóg nie prosi, Bóg daje. Daje w obfitości zanim zostanie o coś poproszony. Mówi Jezus do tłumu: „Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba”. Bóg nie ofiaruje czegoś w zamian za coś innego. On nie licytuje się z nami. Nie stawia na wadze naszych darów ze Swoimi. Nasz Bóg jest Bogiem obfitości. Głodnych nakarmił chociaż o to nie prosili. Nie sądzili nawet, że posiada takie możliwości. Dlatego teraz Go szukają, bo odkryli, że jest wyjątkowy, że posiada wyjątkowe zdolności.

Bóg obdarza mnie darem życia wpierw, nim jestem świadom jego piękna. Ponieważ go poznałem i rozkoszuję się nim, dlatego proszę Boga, by oddalał wszelkie choroby, niedomagania, cierpienie. W rzeczywistości nie wiem jednak o co prosić, wszak nie potrafię przewidzieć dokładnie przyszłości i tego, co z sobą niesie. Przyszłość zna wyłącznie Bóg, stąd obdarza mnie łaską wpierw, nim Go o nią proszę. Ode mnie oczekuje jedynie wdzięczności.

Pewnego razu, zmierzając do Jerozolimy, uzdrowił dziesięciu trędowatych, ale tylko jeden wyraził Mu swoją wdzięczność. Pytał więc Jezus: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec” (Łk 17,17-18).

Reklama

W relacji z Bogiem wdzięczność jest cenną cnotą, bo „cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał” (1 Kor 4,7) – pytał wiernych w Koryncie św. Paweł. Wdzięczność jest też cnotą rzadką, dlatego tak cenną. Świat jej potrzebuje.

Podziel się cytatem

Ewangelia dnia dzisiejszego uczy, że nie szuka się Boga, by „coś” osiągnąć. Pragnie się Go dla Niego samego. Ważna dla Niego jest bezinteresowna miłość, nie układy handlowe. Jezus nie daje „chleba”, On sam jest Chlebem życia.

Panie, ucz mnie, że więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu!

Więcej książek, artykułów, tekstów oraz nagrania audio homilii znajdziesz na stronie internetowej ojca prof. Zdzisława Kijasa: zkijas.com

Redakcja tekstu: dr Monika Gajdecka-Majka

Homilie pochodzą z książki "U źródła Życia. Rozważania na niedziele czasu Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Rok A,B,C", wydanej przez wydawnictwo Homo Dei.

2024-08-01 15:37

Oceń: +26 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim zwycięstwie nad złem!

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Najważniejszym obowiązkiem, powołaniem i misją ucznia jest słuchać uważnie i z miłością słów Mistrza. Mówi On, że Jego królestwo już się zaczęło i jest w ciągłym stanie rozwoju. Jest ono jednak inne od królestw ziemskich, dlatego jest słabo widoczne dla naszych cielesnych oczu, a nawet zgoła zdaje się być niewidoczne. Bóg działa jednak w sercach ludzi i działanie to jest niewidoczne, ale realne.

Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?» Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?» Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?» Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd». Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?» Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».
CZYTAJ DALEJ

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

[ TEMATY ]

Giewont

Agata Kowalska

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Rozświetlenie krzyża w hołdzie papieżowi Polakowi zostało zapoczątkowane w 2005 roku, w dniu pogrzebu Jana Pawła II. Jak co roku, także tym razem poświata ze szczytu była dobrze widoczna z Zakopanego i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.
CZYTAJ DALEJ

Ze źródła do źródła

2025-04-12 11:02

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

XIX Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Jakubowa

Karolina Krasowska

W Roku Jubileuszowym, inaczej niż w poprzednich latach, pielgrzymi wyruszyli ze Źródła św. Jakuba do Kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie

W Roku Jubileuszowym, inaczej niż w poprzednich latach, pielgrzymi wyruszyli ze Źródła św. Jakuba do Kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie

Z samego rana, z sanktuarium w Jakubowie do głogowskiej kolegiaty, wyruszyła XIX Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Jakubowa zwana Papieską, której patronuje św. Jan Paweł II.

W Roku Jubileuszowym, inaczej niż w poprzednich latach, pielgrzymi wyruszyli ze Źródła św. Jakuba do Kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie, która w tym roku jest jednym z kilku kościołów jubileuszowych w naszej diecezji. O tegorocznym pielgrzymowaniu opowiadają kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie ks. Stanisław Czerwiński, ks. Zbigniew Walaszek, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Głogowie i wikariusz tejże parafii ks. Tomasz Pastuła:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję