Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: my sami w Kościele potrafimy nazywać Boże dzieło szatańskim!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

My sami w Kościele potrafimy nazywać Boże dzieło szatańskim, albo przynajmniej barć je bardzo mocno pod znak zapytania. Sobór Watykański II – to wszelkie zło się z tego wzięło w Kościele. Trwający Synod – zwołany przez Papieża Franciszka – oj, to jest strasznie niebezpieczne. Ekumenizm – rozmywa tożsamość. Dialog z Judaizmem – uważajcie! – mówił kard. Ryś.

 Już od wielu lat w każdy czwartek o godz. 7:10 w Bazylice św. Piotra w Watykanie celebrowana jest Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II. W czwartek 7 marca przy grobie Papieża Polaka Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki, kardynał Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O tym, że czasem dzieła Boże nazywamy dziełami szatańskimi mówił w swojej homilii metropolita łódzki.

- My sami w Kościele potrafimy nazywać Boże dzieło szatańskim, albo przynajmniej barć je bardzo mocno pod znak zapytania. Sobór Watykański II – to wszelkie zło się z tego wzięło w Kościele. Trwający Synod – zwołany przez Papieża Franciszka – oj, to jest strasznie niebezpieczne. Ekumenizm – rozmywa tożsamość. Dialog z Judaizmem – uważajcie! Wszystko to, co Duch święty wzbudza, co czyni, co daje, my -z naszym lękiem, ze strachem, z oporem - bierzemy jako niebezpieczne. Jesteśmy mistrzami podejrzeń w stosunku do działania Ducha Świętego.- podkreślił hierarcha.

Podziel się cytatem
Duchowny zwrócił uwagę na to, że - Święty Tomasz z Akwinu tak pięknie pisał, że każda prawda przez kogokolwiek powiedziana pochodzi od Ducha Świętego. Gdyby się trzymać tego Tomaszowego zdania to trzeba by pytać: jaki jest nasz stosunek do prawdy, którą głoszą ludzie spoza Kościoła? Czasami adresując ją w stronę Kościoła zwłaszcza wtedy, kiedy ta prawda staje się trudna, kiedy jest bolesna. Wówczas znów wychodzi z nas ta natura mistrzów podejrzeń. Co się za tym kryje? Kto tego człowieka posłał? Jakie on ma motywacje? Potrafimy prześwietlić człowieka na tysiąc sposobów, żeby tylko pokazać, że ta prawda, to nie jest aż taka prawdziwa. Jezus mówi: uważajcie! Nie nazywajcie Bożego działania szatańskim! – zaznaczył kard. Ryś.

Reklama

Kończąc homilię, łódzki kardynał wskazał na dwie różnice pozwalające rozróżnić działanie Boże od działania szatańskiego - Pierwsza z tych różnic polega na tym, że Bóg zawsze szanuje wolność człowieka. To jest bardzo piękne, kiedy Jezus mówi, że jako mocniejszy wszedł do domu szatana i odebrał mu całą jego broń. ale to co jest piękne na sam koniec – co jest tylko u św. Łukasza – Jezus rozdaje jego łupy. Jezus, kiedy zwycięża szatana, to nie traktuje nas jako swój łup – zwycięstwo. Jezus nigdy nie zatrzymuje nas dla siebie. (…)Druga cecha działania Bożego brzmi – kto nie zbiera ze mną, ten rozprasza. Bóg – takiego Go znamy z całej historii Zbawienia - gromadzi ludzi, zbiera ludzi, a szatan ich rozgania, szatan rozprasza, szatan mnoży podziały - zakończył.

Publikujemy treść całej homilii:

Pan Jezus nas przestrzega, żebyśmy Bożych dzieł nie nazywali szatańskimi. To jest wbrew pozorom bardzo możliwe. Myślę o takich trzech sytuacjach, kiedy Boże dzieło jest nazywane szatańskim. Pierwsza sytuacja przypomina się ze względu na rok, który przeżywamy – 40 lat od męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Ci z nas, którzy są wystarczająco poważni wiekowo pamiętają tamten proces, który nie był procesem morderców księdza Jerzego, a był procesem księdza Jerzego. To on był oskarżonym w tym procesie. To o nim mówiono, że nie głosi wiary lecz politykę. To on nie kocha, tylko nienawidzi. Wszystko co on głosił i czynił było nazwane diabelstwem w czasie tego procesu – pseudo procesu. To jest pierwsza sytuacja i takie jest nam stosunkowo łatwo identyfikować.

Gorzej jest z pozostałymi dwoma, które mam na myśli. My sami w Kościele potrafimy nazywać Boże dzieło szatańskim, albo przynajmniej barć je bardzo mocno pod znak zapytania. Sobór Watykański II – to wszelkie zło się z tego wzięło w Kościele. Trwający Synod – zwołany przez Papieża Franciszka – oj, to jest strasznie niebezpieczne. Ekumenizm – rozmywa tożsamość. Dialog z Judaizmem – uważajcie! Wszystko to, co Duch święty wzbudza, co czyni, co daje, my -z naszym lękiem, ze strachem, z oporem - bierzemy jako niebezpieczne. Jesteśmy mistrzami podejrzeń w stosunku do działania Ducha Świętego. Trzecia możliwość działania Boga, czy działania Ducha Świętego, dotyczy Jego działania po za Kościołem. To nie jest tak, że Duch Święty jest skrępowany granicami Kościoła i nie może po za Nim działać. Święty Tomasz z Akwinu tak pięknie pisał, że każda prawda przez kogokolwiek powiedziana pochodzi od Ducha Świętego. Gdyby się trzymać tego Tomaszowego zdania to trzeba by pytać: jaki jest nasz stosunek do prawdy, którą głoszą ludzie spoza Kościoła? Czasami adresując ją w stronę Kościoła zwłaszcza wtedy, kiedy ta prawda staje się trudna, kiedy jest bolesna. Wówczas znów wychodzi z nas ta natura mistrzów podejrzeń. Co się za tym kryje? Kto tego człowieka posłał? Jakie on ma motywacje? Potrafimy prześwietlić człowieka na tysiąc sposobów, żeby tylko pokazać, że ta prawda, to nie jest aż taka prawdziwa. Jezus mówi: uważajcie! Nie nazywajcie Bożego działania szatańskim!

Na koniec - w dzisiejszej Ewangelii - Jezus pokazuje nam - czym z całą pewnością różni się Boże działanie od działania szatańskiego. Pierwsza z tych różnic polega na tym, że Bóg zawsze szanuje wolność człowieka. To jest bardzo piękne, kiedy Jezus mówi, że jako mocniejszy wszedł do domu szatana i odebrał mu całą jego broń. ale to co jest piękne na sam koniec – co jest tylko u św. Łukasza – Jezus rozdaje jego łupy. Bo szatan nas – jeśli złapie – to traktuje każdego z nas jako swój łup. Trzyma go za twarz i zniewala. Ale Jezus, kiedy zwycięża szatana, to nie traktuje nas jako swój łup – zwycięstwo. Jezus nigdy nie zatrzymuje nas dla siebie. Nigdy nas nie traktuje nas jak łup. Jezus łupy rozdaje – uwalnia . Działaniem Bożym zawsze jest wolność. Nigdy zniewolenie! Druga cecha działania Bożego brzmi – kto nie zbiera ze mną, ten rozprasza. Bóg – takiego Go znamy z całej historii Zbawienia - gromadzi ludzi, zbiera ludzi, a szatan ich rozgania, szatan rozprasza, szatan mnoży podziały. Mamy takie dwa mocne kryteria – kiedy jesteśmy wewnątrz Bożego działania. Kiedy my jesteśmy w palcu Boga? Wtedy, kiedy szanujemy wolność drugiego i wtedy, kiedy gromadzimy, a nie rozpraszamy!

2024-03-07 09:11

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: debata „Co dalej z Synodem o synodalności?”

[ TEMATY ]

debata

synodalność

Kard. Grzegorz Ryś

PAP/Albert Zawada

Metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś podczas debaty nt. "Co dalej z Synodem o synodalności?"

Metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś podczas debaty nt.

Synodalność jest dzisiaj znakiem prorockim wobec świata. Człowiek, który żyje dzisiaj w świecie albo indywidualistycznym, albo globalistycznym, albo populistycznym ma szansę dostać od Kościoła piękne doświadczenie wspólnoty, które go wyprowadzi z dramatu samotności - zauważył kard. Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej debaty „Co dalej z Synodem o synodalności?”. Poza metropolitą łódzkim w wydarzeniu zorganizowanym przez KAI uczestniczyli: prof. Aleksander Bańka, polski delegat na rzymską sesję synodu oraz prof. Kaja Kaźmierska, współautorka syntezy krajowej.

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” - to tytuł zainicjowanej przez papieża Franciszka kolejnej edycji Synodu Biskupów, która trwa już od dwóch lat. Podczas debaty, która odbyła się 8 listopada w gmachu Konferencji Episkopatu Polski podjęto refleksję, czym w istocie winien być „Kościół synodalny”, próbowano zanalizować dotychczasowe etapy procesu synodalnego oraz spróbowano odpowiedzieć na pytanie, jakie kroki związane z synodem należy podjąć w naszym lokalnym, polskim kontekście.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję