Policjanci na Jasnej Górze
Spojrzenie na służbę przez pryzmat powołania
Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego miały miejsce 30 września po raz 11. Przybyło ok. 3 tys. osób. Obecni byli: Michał Deskur - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, wiceminister odpowiedzialny za policję; nadinspektor Marek Działoszyński - komendant główny policji; nadinspektor Dariusz Działo - śląski komendant wojewódzki policji; Antoni Duda - przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, szef komitetu społecznego przygotowującego pielgrzymkę.
Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim w intencji środowiska policyjnego przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa policji. W homilii bp Guzdek powiedział: - Każdy z nas szuka tutaj, na Jasnej Górze, wsparcia w pełnieniu niełatwych zadań, pragnie duchowo się umocnić, aby wiernie stać na staży prawa, poszanowania zdrowia i życia każdego człowieka oraz jego mienia. Potrzebujemy chwili zatrzymania, modlitwy, refleksji, próby spojrzenia na swoje życie i pracę zawodową przez pryzmat powołania.
Tradycyjnym punktem programu pielgrzymki była modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” (Chwała Zwyciężonym) w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tablica została wmurowana podczas 1. Pielgrzymki Policji, 29 września 2002 r. Jest ona poświęcona pamięci ponad 12 tys. policjantów pomordowanych na Wschodzie, zgładzonych przez sowieckich komunistów po 17 września 1939 r.
Ludzie po przeszczepach
Modlitwa o zdrowie
Reklama
Kolejna pielgrzymka Stowarzyszenia Transplantacji Serca przybyła na Jasną Górę 27 września. Na spotkanie od 7 lat przyjeżdżają osoby po przeszczepie serca, płuc, wątroby, ich rodziny oraz rodziny zmarłych dawców, a także lekarze i pielęgniarki. Pielgrzymkę zorganizowało Stowarzyszenie Transplantacji Serca - Koło Zabrze. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej tradycyjnie przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. - Ten pobyt na Jasnej Górze to przede wszystkim dziękczynienie za dar nowego życia, za dar zdrowia oraz modlitwa o dar życia wiecznego dla osoby, która umarła i podarowała mi cząstkę siebie - powiedział Michał, jeden z uczestników pielgrzymki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska
Noc czuwania
Około tysiąca wiernych przybyło 28 września na Jasną Górę na całonocną pielgrzymkę archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Obecny był abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Była to 41. pielgrzymka diecezjalna. Na czuwanie przybyli kapłani, osoby życia konsekrowanego, klerycy WSD, przedstawiciele grup, wspólnot i stowarzyszeń, a także maturzyści. - Przychodzimy tutaj z modlitwą - mówił abp Andrzej Dzięga. - Tyle intencji każdy z was niesie w sercu. Proszono was: „pamiętaj, poproś, pomódl się, podziękuj, zawierz”. Niech te wszystkie intencje ożywają. Za organizację odpowiadał ks. Piotr Skiba, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
300. Pielgrzymka
Dzieci niepełnosprawne z ośrodka w Rusinowicach
Podopieczni Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach odbyli 28 września 300. pielgrzymkę na Jasną Górę. Tradycją ośrodka od początku powstania jest pielgrzymowanie do Częstochowy. Każdy z turnusów rehabilitacyjnych w programie oferuje pensjonariuszom i ich rodzicom wyjazd do Sanktuarium Jasnogórskiego. - Od pierwszego turnusu, który się rozpoczął na początku kwietnia 1994 r., postanowiliśmy, że z każdym turnusem będziemy pielgrzymowali na Jasną Górę. I jesteśmy wierni temu pielgrzymowaniu, bo wiemy, że Matka Boża tutaj nas wspiera, wysłuchuje i pomaga w tych wszystkich trudnych sprawach ośrodka, ale przede wszystkim pomaga naszym dzieciom niepełnosprawnym, które tutaj przybywają, aby powiedzieć Matce, razem ze swoimi bliskimi: „pomóż nam, Matko” - powiedział ks. prał. Franciszek Balion, dyrektor ośrodka. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach jest własnością Caritas Diecezji Gliwickiej. Jednorazowo może przyjąć 150 osób (75 niepełnosprawnych + 75 opiekunów). Do Rusinowic przyjeżdżają dzieci z całej Polski. Rocznie jest organizowanych 17 turnusów trzytygodniowych. Ośrodek działa 19. rok.
Jasnogórska Muzyka Dawna
Wspaniała seria płytowa „Jasnogórska Muzyka Dawna” liczy już 50 płyt. Najnowszy krążek zawiera utwory: o. Amanda Ivanschiza oraz o. Cyryla Floriana Gieczyńskiego. Seria jest owocem zapoczątkowanej w 2003 r. inicjatywy ojców paulinów - szerokiego udostępniania jasnogórskich zbiorów muzycznych. W ramach tego unikatowego w skali światowej programu są organizowane koncerty i konferencje naukowe, wydawane płyty i zapisy nutowe utworów zachowanych w klasztornym archiwum. Seria „Jasnogórska Muzyka Dawna” spotkała się z zainteresowaniem melomanów, a jej wysoki poziom sprawił, że kilka płyt wyróżniono „Fryderykiem” - prestiżową nagrodą na polskim rynku muzycznym.
Kompozytorzy, których dzieła znajdziemy na jubileuszowej płycie, byli paulinami. O. Amando Ivanschiz żył w XVIII wieku i jest zaliczany do grona najzdolniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów zakonników tamtych czasów. Na płycie nagrano jego utwory: „Missa Solemnis in D”, „Lytaniae Lauretanae ex C”, „Sub Tuum Praesidium I”, „Sub Tuum Praesidium II”. Płytę zamyka kompozycja „Veni Creator” autorstwa o. Cyryla Floriana Gieczyńskiego, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku i przez pewien czas piastował stanowisko dyrygenta kapeli jasnogórskiej.
Utwory wykonują: Polska Orkiestra XVIII wieku oraz „Cantores Minores Wratislavienses” pod dyrekcją Paula Esswooda. Nad serią płytową „Jasnogórska Muzyka Dawna” prezentującą muzyczne skarby Jasnej Góry czuwa o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska. Płyty można nabyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej:
(akw)
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz