Reklama

Kościół

Bydgoszcz: młodzi przyszli na spotkanie, by poznać bliżej biskupa

„Marzyłem o karierze sportowca, ale spotkałem na drodze księdza, który zafascynował mnie swoją postawą. Pomyślałem wówczas, że chciałbym być do niego podobny” - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z uczniami szóstej i siódmej klasy.

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Bp Krzysztof Włodarczyk

diecezja.bydgoszcz.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele SP nr 18 w Bydgoszczy w ramach diecezjalnego projektu katechetycznego „Od lat 20 diecezję bydgoską mamy i na 5+ wszyscy ją znamy”, nawiedzili Katedrę św. Marcina i Mikołaja. -To nasze ostatnie zadanie, które dotyczy osoby księdza biskupa, jego pracy duszpasterskiej. Chcielibyśmy bliżej go poznać i zadać kilka pytań - powiedziała katechetka Izabela Cedro-Ciborska.

Projekt powstał w oparciu o przewodnik propozycji duszpasterskich na czas nowenny i przygotowań na 20-lecie diecezji. Do udziału zostali zaproszeni nauczyciele religii wraz z uczniami. - Dziękuję za możliwość spotkania. Mury tej świątyni były świadkami wielu wydarzeń duchowych i historycznych. Zwłaszcza cudów za przyczyną Matki Pięknej Miłości, patronki miejsca i diecezji. Chciałbym was poznać - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, witając się z młodzieżą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ordynariusz został zapytany m.in. o zawołanie biskupie, znaczenie herbu, czy powołanie. - Na pewno to niezasłużony dar. Z inicjatywą wychodzi Pan Jezus, a ja staram się na nią jak najlepiej odpowiadać. Zgodziłem się i powiedziałem amen - mówił, odpowiadając dalej, jakim autem jeździ oraz co lubi robić w wolnym czasie. - Jeśli jest, to najchętniej lubię spacerować lub sięgać do lektury, muzyki, czy telewizji - mówił. - Jakie wyzwania stoją przed Kościołem Bydgoskim? - pytała katechetka Izabela Cedro-Ciborska. - Wciąż zastanawiam się, jak dotrzeć do młodych, jak rozmawiać z tymi, którzy wypisują się z katechezy. To problem złożony, ale kluczem jest spotkanie. To także interesowanie się sprawami wiary, słuchanie i nieustanna ewangelizacja - dodał bp Włodarczyk.

Przed spotkaniem z biskupem, proboszcz katedry - ks. infułat Stanisław Kotowski - oprowadził obecnych po świątyni, kreśląc historię miejsca oraz osób, zwracając przy tym uwagę na najważniejsze wydarzenia w jej historii.

Autorkami projektu są: katechetka Katarzyna Dobosz i wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas Maja Dobosz z SP nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią; opiekunami merytorycznymi dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik i doradca metodyczny Aleksandra Cieszyńska.

Wśród jego celów pomysłodawcy wymienili: przygotowanie dzieci i młodzieży do obchodów 20-lecia diecezji bydgoskiej, integrację z lokalnym Kościołem, poznanie parafii oraz działających na jej terenie instytucji chrześcijańskich, kształtowanie w uczniach poczucia przynależności do swojej diecezji oraz parafii, a także zaproszenie i zachęcenie uczestników projektu do wspólnego przygotowywania się do obchodów 20-lecia i przeżywania czasu nowenny.

2024-01-30 14:21

Oceń: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: przykazanie miłości nieprzyjaciół nie jest ponad nasze siły

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ruch Światło‑Życie

kongregacja

Bp Krzysztof Włodarczyk

JasnaGoraNews

50. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze

50. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze

„Przykazanie miłości nieprzyjaciół, to wielkie wyzwanie, które musimy podjąć jako uczniowie Jezusa. Musimy pamiętać, że nie jest ponad nasze siły, bo przecież Bóg nigdy nie nakłada na nas zadań, które by przekraczały nasze możliwości” - mówił na Jasnej Górze bp Krzysztof Włodarczyk. Duchowny przewodniczył dziś Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, która zwieńczyła 50. Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie.

- Zbyt często oddalamy się od innych ludzi i krzyczymy do siebie i na siebie. Nie chodzi o odległości w metrach czy kilometrach. Chodzi o to, że oddalamy się od innych, uważając że są naszymi największymi przeciwnikami, z którymi się nigdy nie dogadamy. I w ten sposób tworzymy wokół siebie atmosferę dystansu - mówił biskup.
CZYTAJ DALEJ

Toruń/ Zawalił się podwieszany sufit w galerii handlowej

2025-09-15 21:38

[ TEMATY ]

Toruń

stock.adobe

Podwieszany sufit zawalił się w poniedziałek w galerii handlowej Toruń Plaza, w części zajmowanej przez kino Cinema City, ale nikomu nic się nie stało. Po wyjściu klientów i personelu obiekt zamknięto – poinformowała rzeczniczka KW PSP w Toruniu st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

Straż pożarna o zdarzeniu została poinformowana krótko przed godz. 18.00. Na miejsce skierowano cztery zastępy straży pożarnej. Okazało się, że oberwał się podwieszany sufit o powierzchni około 100 mkw. nad otwartą przestrzenią będącą holem kina z kasami. Spadający system uszkodził instalację zraszającą będącą częścią systemu przeciwpożarowego, polała się woda i uruchomił się alarm.
CZYTAJ DALEJ

Światowa inicjatywa zachęca dzieci do modlitwy różańcowej w intencji pokoju

2025-09-16 11:36

[ TEMATY ]

dzieci

modlitwa

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) zaapelowało do dzieci, młodzieży i rodziny o udziału w kampanii modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu”. Celem inicjatywy 7 października, w liturgiczne święto Matki Bożej Różańcowej, jest modlitwa o jedność i pokój. W tym roku kampania odbędzie się po raz pierwszy.

Według organizatorów istnieją różne sposoby organizacji akcji modlitewnej: „Niektórzy uczestnicy odmawiają cały różaniec, inni tylko jego część. Inni łączą modlitwę z katechezą różańcową, krótkimi czytaniami i piosenkami dla dzieci. Jeszcze inni zachęcają dzieci do kolorowania tajemnic różańca w trakcie modlitwy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję