Reklama

Wiadomości

Kościół świadków – piesze pielgrzymki na Jasną Górę w 2023 roku

- Kościół potrzebuje świadków. Bądźcie źródłem światła w świecie, który odrzuca Boga - zachęcali paulini przybywających na Jasną Górę pątników. Letnie pielgrzymowanie wciąż postrzegane jest jako fenomen: w grupach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło w sumie ok. 87 tys. osób. To więcej niż rok temu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pątnicy swój trud ofiarowali w intencji pokoju, Ojczyzny, o jedność i ducha wspólnoty między Polakami, prosili o nowe powołania kapłańskie i zakonne, przynosili pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II. Piesze pielgrzymowanie było w tym roku także wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano pogram roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, wiele grup wybierało także temat korespondujący z tematem sierpniowych Światowych Dni Młodzieży w Portugalii. Tegoroczne pielgrzymowanie ze względu na fale upałów, ulewnych deszczy i nawałnic nie było łatwe.

- Szukamy żywego Kościoła, który cały czas tętni jak taka pompa - serce. Ja byłam też na Światowych Dniach Młodzieży. Więc takiego Kościoła szukamy. A pielgrzymka to jest żywy Kościół. Dziękuję Mamie, że mogłam być w Lizbonie, że jestem tu teraz u Niej - opowiadali Julia i Paweł. Julia jest harcerką, a Paweł był głównym porządkowym gdyńskiej grupy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cudzoziemcy na pielgrzymim szlaku

W pielgrzymkach nie zabrakło też młodych cudzoziemców, którzy chcieli zasmakować polskiego ducha. - Piękne doświadczenie - podsumowała jedna z Węgierek z pielgrzymki bielsko-żywieckiej, która za rok chce tu wrócić. A w Pielgrzymce Góralskiej przyszedł także Paragwajczyk. Lucas Saracio był zafascynowany polskim pielgrzymowaniem do Matki Bożej Częstochowskiej i polskimi góralami, dlatego wybrał się z nimi na Jasną Górę. - Piękne duchowe doświadczenie, którego się nawet nie spodziewałem - mówił Paragwajczyk, uśmiechając się, że będzie kontynuował „góralski styl pielgrzymowania”.

Miłosierdzie w praktyce

Piesze pielgrzymowanie było też jak zawsze cenną lekcją „miłosierdzia w praktyce” a w tym roku także okazją duchowego przygotowania do wrześniowej beatyfikacji „Samarytan z Markowej” Rodziny Ulmów. Wielu młodych zauważało, że rodzina Ulmów staje się dla nich inspiracją. Uczestniczka Pielgrzymki Rzeszowskiej nastoletnia Ola, która mieszka niedaleko Markowej, zauważyła, że w rodzinie potrzeba miłości, życzliwości, współczucia i szacunku. - Ulmowie to wzorowa rodzina, są dla nas dużym przykładem i autorytetem - podkreśliła dziewczyna.

Reklama

Wobec grozy wciąż toczącej się wojny w Ukrainie pielgrzymi zanosili modlitwę o pokój. - Tej modlitwy i naszej solidarności z cierpiącymi z powodu rosyjskiej agresji nie może zabraknąć - podkreślali jasnogórscy pątnicy.

- Żeby wszystkie nasze chłopaki wróciły z powrotem, żeby więcej było tego dobrego - mówiła Halina Kalynovich z Bełza, która wędrowała w ramach Pieszej Pielgrzymki z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

- Dopóki trwa pielgrzymowanie na Jasną Górę, duch i serce narodu polskiego będzie biło w rytmie serca Maryi, Ono kształtuje naszą narodową empatię - uważa przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Podkreśla, że jest nie tylko wyrazem miłości do Boga i Kościoła, ale uczy również odpowiedzialności za wspólnotę. - Myślę, że mamy pewnego rodzaju narodową empatię, to było widać, kiedy przyjmowaliśmy Ukraińców, gdy wybuchła wojna w ich kraju. I niewątpliwie jest to coś, co wypływa też z tej naszej maryjnej religijności, wrażliwości na sytuację drugiego człowieka - powiedział przeor Jasnej Góry.

Pielgrzymuj, ile możesz

Rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie na Jasną Górę, zwłaszcza to piesze, przeobraża się. Grupom ujętym w statystykach towarzyszyło w tym roku w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki. Jednym z doświadczeń okresu pandemii, które zostało przeniesione, było pielgrzymowanie przez określony odcinek trasy. Wiele osób wybrało się np. tylko na jeden dzień w drogę, dla niektórych było to pierwsze w życiu doświadczenie pielgrzymki. Ten nowy trend np. w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce nazwano „pielgrzymuj, ile możesz”.

Reklama

Kolejne setki Polaków, poprzez swą gościnność, włączyły się w pielgrzymowanie.

Pielgrzymki młodnieją

Jak twierdzili przewodnicy wielu grup - „pielgrzymki młodnieją”. Na szlak wyszło wiele rodzin nawet z małymi dziećmi. - To napawa nadzieją na przyszłość. Obserwujemy wspólnotę Kościoła, która jest młoda oraz bardzo twórcza w budowaniu odpowiedzialności za siebie nawzajem - podkreślali organizatorzy. Zauważali też, że dla wielu młodych ludzi wyruszenie na pielgrzymkę to wielkie wyzwanie, ale siła wspólnoty jest na tyle „przekonująca”, że pozwala przezwyciężyć wszelkie słabości i kryzysy.

Np. w jednej z najliczniejszych - pielgrzymce radomskiej, szacowano, że co piąty uczestnik, to dziecko, które nie ukończyło 13-14. roku życia, także w paulińskiej pielgrzymce z krakowskiej Skałki jedną piątą stanowiły dzieci w wieku od 3 miesięcy do 15 lat.

M.in. także w pielgrzymce wrocławskiej wzięło udział 50 procent więcej młodzieży niż rok temu. Także w Pielgrzymce Poznańskiej największą popularnością cieszyła się grupa młodzieżowa. W niej przyszło ponad 150 osób, jedna trzecia z nich na pielgrzymkę wybrała się po raz pierwszy.

Najliczniejsze i najdłuższe

Najliczniejsze pielgrzymki to: 41. Pielgrzymka Tarnowska - 5 tys. 497 osób; 44. Radomska Pielgrzymka Piesza - 5 tys. 215; 42. Krakowska Pielgrzymka Piesza - 4,5 tys.; i 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza - 4,3 tys. pątników.

„Rekordzistką w kilometrach” była grupa kaszubska, która pokonała z Helu 638 kilometrów. Spośród innych zdążających na Jasną Górę wyróżnia ją także język, w jakim prowadzone są: liturgia, modlitwy i śpiewany hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”. Modlitwę za Ojczyznę wraz z podtrzymywaniem polskich tradycji ludowych wyrażonych w regionalnych strojach przyniosły też pielgrzymki z południa: jak góralska, krakowska czy bielsko-żywiecka.

Reklama

Pielgrzymowanie ciągle ma sens

Jak podkreślają duszpasterze i paulini w pielgrzymkach na Jasną Górę jest miejsce dla wszystkich pokoleń i stanów. Do Częstochowy wyruszają rodziny, młodzież, emeryci, biskupi, obcokrajowcy. Przybywają zarówno diecezjalne pielgrzymki, jak i inne grupy: strażaków, żołnierzy, rodzin, osób z niepełnosprawnością czy studentów. W letnim pieszym pielgrzymowaniu zwraca uwagę coraz większa liczba pielgrzymujących rodzin z dziećmi a także tych, którzy po raz pierwszy wybierają taką formę modlitwy.

- To pielgrzymowanie ciągle ma sens, skoro tak wiele i tak różnych osób się w nim odnajduje -zauważa rzecznik Jasnej Góry.

2023-12-30 13:14

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: IV Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pod hasłem „Odwagi! Nie bójcie się!” na Jasnej Górze odbyła się IV Pielgrzymka Kobiet. Była wołaniem za niewiastami o łaskę odwagi i bycia świadkiem Jezusa za przykładem niezwykłej kobiety - Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, która odważnie stawiała granice złu ratując nowe życie w obozie w Auschwitz. - Swoją niezłomną postawą przypomina nam, że życie ludzkie jest święte i trzeba go bronić zawsze - mówił bp W. Szlachetka, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet.

Stanisława Leszczyńska, żona, matka 4 dzieci, w latach dwudziestych ukończyła szkołę położnych. Położną była przez 40 lat. W czasie II wojny światowej przydzielono ją do służby medycznej podległej zbrodniarzowi, Josefowi Mengele, lekarzowi, który dokonywał pseudomedycznych brutalnych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych. Leszczyńska potrafiła mu się przeciwstawić. W miejscu, gdzie królowała śmierć, z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień. W Oświęcimiu odebrała ok.3 tys. porodów.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę papież powiedział: "Proszę, módlmy się dalej za umęczoną Ukrainę; bardzo cierpi, a także za Palestynę i Izrael".

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję