Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2012, str. 6

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lekcja historii w „Niedzieli”

Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami

Reklama

Długie lekcje historii odbyły się w auli redakcji „Niedzieli” 19 marca br. „Nie musimy się wstydzić historii Polski - możemy być z niej dumni” - tak brzmiał tytuł wykładu, który dr Józef Szaniawski wygłosił dwukrotnie: w godzinach odbywających się zajęć szkolnych - dla młodzieży częstochowskich szkół i wieczorem - dla dorosłych czytelników „Niedzieli”. Oba spotkania prowadził Marian Florek, który - przedstawiając życiorys prelegenta - przypomniał, że jest on historykiem, publicystą, autorem wielu książek, monografii. W latach 70. był pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej, a także konspiracyjnie współpracował z Radiem Wolna Europa. Aresztowany przez bezpiekę, został skazany na 10 lat więzienia, oficjalnie uznano go za ostatniego więźnia politycznego PRL.
Zdaniem dr. Szaniawskiego, najważniejszym więźniem politycznym PRL był kard. Stefan Wyszyński - prymas Polski. Do więźniów PRL zaliczył również tygodnik „Niedziela”, który w 1953 r. został zamknięty przez komunistów na 27 lat.
Precyzując stwierdzenie zawarte w temacie wykładu, że „możemy być dumni z naszej historii”, dr Szaniawski przypomniał, iż ta sama myśl zawarta jest w ostatniej książce Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”, którą przyjmujemy jako papieski testament. W historii Polski mamy trwający ponad 150 lat „złoty wiek” (1466 - 1620), który nie może być pojmowany jedynie jako rozkwit rodzimej kultury i sztuki. Jest to złoty wiek Polski w zakresie polityki i gospodarki. Polska, obok Hiszpanii, była wtedy najpotężniejszym państwem w Europie. Królowie Zygmunt August i Stefan Batory stworzyli podstawy pojęć, które dziś nazywamy prawami człowieka - dotyczy to wolności sumienia i wyznania. XVI- i XVII-wieczna Polska była „państwem bez stosów”, a Zygmunt August oświadczył na forum Sejmu i Senatu: „Nie jestem królem waszych sumień”. Mądrość władców i potęga gospodarcza - mówił dr Szaniawski - przyniosły wielkie zwycięstwa militarne, m.in. pod Kłuszynem i Wiedniem.
Niestety, niektóre fakty nadal nie trafiają do podręczników historii, jak np. Hołd ruski, złożony królowi polskiemu na Zamku w Warszawie 29 października 1611 r. przez wziętych do niewoli władców Rosji. A niektóre obrazy Jana Matejki ciągle spoczywają w magazynach z nałożoną przez komunistyczną cenzurę etykietką: „Nie eksponować z uwagi na niską wartość artystyczną”. W rzeczywistości chodzi o niewygodne treści zawarte w obrazach.
W drugiej części wieczornego spotkania w auli „Niedzieli” wystąpił bp Antoni Długosz, który przedstawił swoją najnowszą płytę, zatytułowaną „Europo, nie możesz żyć bez Boga”, zaczynającą się od słów: „O czym tu dumać na brukselskim bruku, kiedy rozbrzmiewa tyle fałszywych nut”. - Ta płyta jest odpowiedzią na słowa Jana Pawła II, który kazał nam szukać nowych form ewangelizacji. Traktuję tę płytę jako formę nowej ewangelizacji - powiedział bp Długosz. - Przez teksty i podkład muzyczny chcemy przypomnieć, że nie można zrozumieć życia ludzkiego, a szczególnie historii Europy, bez Boga, bez chrześcijaństwa - wyznał.
Niespodzianką dla uczestników była nagrana na płycie piosenka o niedzieli jako dniu Pańskim, którą bp Długosz zaśpiewał wraz z uczestnikami spotkania. Została ona dedykowana również naszemu tygodnikowi. Gospodarzem obu spotkań był redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś.

(akw)

Maturzyści

Częstochowa
Ponad 4 tys. maturzystów archidiecezji częstochowskiej pielgrzymowało na Jasną Górę w czterech grupach w dniach 13, 14, 15 i 20 marca. Mszy św. dla dwóch pierwszych grup przewodniczył ks. inf. Marian Mikołajczyk, a homilię wygłosił ks. prał. Marian Szczerba. Trzeciej i czwartej grupie towarzyszył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warszawa-Praga
Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Warszawsko-Praskiej zgromadziła 14 marca ok. 2 tys. osób. Z młodzieżą modlił się biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Obecni byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Sosnowiec
Maturzyści diecezji sosnowieckiej przybyli na Jasną Górę 15 marca w liczbie ponad 1,7 tys. osób wraz z biskupem diecezji Grzegorzem Kaszakiem.

Świdnica
16 marca na Jasnej Górze modliło się ponad 2 tys. maturzystów z diecezji świdnickiej. Z młodzieżą przyjechał biskup pomocniczy Adam Bałabuch.

Sandomierz
Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Sandomierskiej odbywała się 16 marca. Wzięło w niej udział ok. 3 tys. osób. Centralnym punktem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

Legnica
Ok. 3,5 tys. maturzystów diecezji legnickiej przybyło na Jasną Górę 21 marca z biskupem pomocniczym diecezji Markiem Mendykiem i 47 duszpasterzami.

Krótko

16 marca w Sali Rycerskiej miał miejsce „Koncert przy świecach. Perły muzyki jasnogórskiej”. Wystąpiła Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej z dyrygentem i jednocześnie skrzypkiem Janem Staniendą.

W nocy z 17 na 18 marca miało miejsce doroczne nocne czuwanie Ruchu Szensztackiego, stanowiące jeden z elementów duchowego przygotowania do stulecia Międzynarodowego Ruchu Szensztackiego w 2014 r.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna ku czci św. Moniki

[ TEMATY ]

św. Monika

By Fallaner - Own work/commons.wikimedia.org

Św. Monika

Św. Monika

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną za wstawiennictwem św. Moniki. Nowenna do odmawiania między 18 a 26 sierpnia lub w dowolnym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Szukamy w Maryi miłości

2025-08-26 23:47

ks. Łukasz Romańczuk

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Częstochowskiej swoje święto ma parafia na wrocławskim Zalesiu. Tego dnia na odpust przybywa pielgrzymka piesza z Wielkiej Wyspy. Eucharystii przewodniczył ks. Roman Maryński z Metropolitalnego Sądu Duchownego.

Tego dnia czytana jest Ewangelia mówiąca o weselu w Kanie Galilejskiej oraz początku działalności Jezusa. - Dziś musimy wrócić myślą do Kany Galilejskiej i do wydarzeń, kiedy to po raz pierwszy na tych ziemiach człowiek usłyszał słowa: “Ja Ciebie chrzczę: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. - To wtedy zaczęła się ta niezwykła historia. Nie po to, aby się tym chlubić, ale żeby pomimo doświadczenia i przeszłości odnajdywać elementy, które są źródłem prawdziwej nadziei. Był to początek, a później powstało tyle miejsc naznaczonych obecnością Matki Bożej. Poprzez różne wydarzenia, wiele z nich nie zostało zapisanych, a te co zostały zapisane są po to abyśmy uwierzyli, jak pisze św. Jan Apostoł - mówił ks. Maryński.
CZYTAJ DALEJ

Dziesięciodniowy chłopczyk w sosnowieckim oknie życia

2025-08-27 12:43

Diecezja Sosnowiecka


W oknie życia w Sosnowcu ktoś zostawił dziesięciodniowego chłopczyka. Niemowlę trafiło na badania do szpitala – poinformowały siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus, które opiekują się tym miejscem we współpracy z Caritas Diecezji Sosnowieckiej. To już szóste dziecko, pozostawione w tym miejscu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję