Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: bp Tadeusz Szwagrzyk był w Chrystusie z sobą samym

– Chrystus jest zawsze aktualny – mówił w homilii abp Wacław Depo. W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus, na cmentarzu Kule, z racji setnej rocznicy urodzin biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Tadeusza Szwagrzyka (1923-92).

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bp Tadeusz Szwagrzyk

stulecie urodzin

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Mszy św. obecni byli członkowie rodziny bp. Tadeusza Szwagrzyka i kapłani, świadkowie życia biskupa, m.in. ks. prał. Marian Duda, ks. prał. Marek Kundzicz i ks. kan. Kazimierz Zalewski.

Na początku Mszy św. ks. prał. Marian Duda przybliżył życie i dzieło bp. Szwagrzyka. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przed kościołem św. Zygmunta w czerwcu 1979 r.: „Miałem też sposobność przekonać się, co to znaczy mieć we wspólnocie kolegialnej biskupów metropolii krakowskiej biskupa Tadeusza, takiego kanonistę i liturgistę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Został w naszej pamięci i zapisał się w naszym sercu jako „Pasterz cichy”, „skromny pracownik w Winnicy Pańskiej”, trwający wciąż w zadziwieniu nad swoim wyniesieniem do godności biskupiej i pokornie bez cienia wyniosłości służący kapłanom i wiernym – prawdziwy Stóż i Świadek tajemnic Kościoła częstochowskiego – mówił ks. Duda.

W homilii abp Depo przypomniał, że ostatnia niedziela roku liturgicznego „odsłania przed nami perspektywę wiary, jaką jest ostateczne spotkanie ze Zbawicielem”. W tym kontekście zacytował słowa św. Jana Pawła II z jego encykliki „Redemptor hominis”: „Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca – nie wedle jakichś tylko doraźnych, częściowych, czasem powierzchownych, a nawet pozornych kryteriów i miar swojej własnej istoty – musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym, musi sobie «przyswoić», zasymilować całą rzeczywistość Wcielenia i Odkupienia, aby siebie odnaleźć”.

– Zdumiewające, ale te słowa zapisane w 1979 r. przez Jana Pawła II oddają rzeczywistość wejścia w tajemnicę życia, posługiwania i śmierci bp. Tadeusza Szwagrzyka – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Każdy z nas musi wejść w Chrystusa, co oznacza zgodzić się na twórczą radość, ale i trudną twórczość wiary, która nie pozwala nam zatrzymać się jedynie w wymiarze doczesności, ale ukazuje perspektywę wiecznego życia w Bogu – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „św. Paweł w sposób wyraźny ukazuje nam Chrystusa. On jest pierwszym spośród umarłych, On jest pierwociną spośród tych, którzy pomarli, a potem zmartwychwstaną wszyscy, którzy do Niego należą. Można powiedzieć, którzy weszli w Niego, w Jego tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania”.

– Przez śmierć Chrystusa na krzyżu, wyszydzoną przez Żydów i pogańskich żołnierzy, objawiła się zbawcza miłość Boga do świata, dlatego Jemu jako Królowi jest poddane całe stworzenie, gdyż bez Niego w ogóle by nie zaistniało. Jego panowanie jest panowaniem wiecznym, które nie przemija – powiedział abp Depo.

Za ks. prof. Włodzimierzem Sedlakiem podkreślił, że „jako katolicy często przypominamy historyków sztuki”. „Konserwujemy” naszego Boga i ochraniamy Go, tak jak cenny zabytek przeszłości. A Chrystus w tym obrazie przypomina troszeczkę starca, powolnego, rozważnego, z umiarem obejmującego całego człowieka, aż do krzyża włącznie. I przyczyniamy się - podkreśla dalej ks. Sedlak - do utrwalenia wśród ludzi takiego przekonania, że Chrystus ukrzyżowany stoi w poprzek potoku rwącego życia, a świat Go wypłukuje i odziera z wartości” – mówił arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał na Maryję, która w Zwiastowaniu otrzymała „wielką obietnicę”: „Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca Dawida. Będzie panował, a Jego panowaniu nie będzie końca”.

– W chwili ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej usłyszała słowa: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu” . Stojąc zaś pod krzyżem Jezusa doszło do największego wyniszczenia wiary w sercu człowieka. Maryja przeżyła kenozę wiary – kontynuował.

Reklama

– Śmierć Chrystusa wpisała się nie tylko w historię narodu naznaczonego wybraństwem Boga, ale również w dzieje całego wszechświata. Podkreśla to ów napis w trzech ówczesnych językach świata: „Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski”. Napis, który miał być tytułem winy. Napis - wyzwanie, nie tylko dla Żydów, odrzucających prawdę o Nim jako „Namaszczonym” przez Boga, ale również dla Piłata i jemu podobnych, którzy zwątpili w ostateczną Prawdę – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Chrystus w swoim życiu i posłannictwie nie eksperymentował, nie głosił zasad prób, błędów i kompromisów. Odczytujmy więc z coraz głębszą wiarą tajemnice Jezusa, nie zatrzymując się jedynie na niektórych i po ludzku trudnych fragmentach. Chrystus jest zawsze aktualny – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. metropolita częstochowski przewodniczył modlitwie w krypcie biskupów pomocniczych archidiecezji częstochowskiej.

Bp Tadeusz Szwagrzyk urodził się 14 listopada 1923 r. we wsi Lgota Wielka w parafii Szreniawa w pow. miechowskim. Do Seminarium Częstochowskiego wstąpił 17 lutego 1945 r. Studia filozoficzne i teologiczne ukończył na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze częstochowskiej 5 czerwca 1949 r. Po dwóch latach został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na KUL. W roku 1954 ukończył pracę doktorską nt. „Przechowywanie Najświętszego Sakramentu w świetle przepisów prawno-liturgicznych”. Następnie zaczął pełnić obowiązki prefekta w Częstochowskim Seminarium Duchownym. 27 marca 1962 r. został mianowany wicerektorem częstochowskiego seminarium. Papież Paweł VI mianował go 3 listopada 1964 r. biskupem pomocniczym w diecezji częstochowskiej. Konsekracja biskupia odbyła się 7 lutego 1965 r. Konsekrowany został w bazylice katedralnej w Częstochowie przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Współkonsekratorami byli: biskup opolski Franciszek Jop i biskup pomocniczy w Częstochowie Stanisław Czajka. Mottem posługi pasterskiej bp. Szwagrzyka były słowa: Ut unum sint (Aby byli jedno). Brał udział w ostatniej sesji Soboru Watykańskiego II. Zmarł 7 grudnia 1992 r.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Więcej TUTAJ

2023-11-26 16:05

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: prezentacja „Pro memoria” kard. Wyszyńskiego w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

abp Wacław Depo

o. Jerzy Tomziński

Magda Nowak/Niedziela

Paneliści podczas promocji "Pro memoria" w auli "Niedzieli"

Paneliści podczas promocji

„Przez nauczanie prymasa kard. Wyszyńskiego jest świat doskonale uporządkowany. Ojczyzna niepodległa ma także twarz Prymasa Tysiąclecia” – mówiła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”. 4 grudnia w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie odbyła się prezentacja „Pro memoria”, osobistych zapisków i dzienników kard. Stefana Wyszyńskiego.

W spotkaniu wzięli udział m. in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak, ks. inf. Ireneusz Skubiś - honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. prał Marian Szczerba, wikariusz generalny i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, o. Jerzy Tomziński, o. Mariusz Tabulski - definitor generalny zakonu ojców paulinów, ks. dr Łukasz Dyktyński z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr Teofil Siudy, znany mariolog, mecenas Ireneusz Wilk, Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej z prezes Marią Banaszkiewicz, siostry zakonne, kapłani, redaktorzy i pracownicy „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Wtorek, 30 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję