Jak przypomina, Benedykt XVI niestrudzenie bronił prawdy, a zarazem chciał przekonać ludzi, iż Bóg jest miłością. Pragnął, by do każdego dotarło to przesłanie, że człowiek nie jest dziełem jakiegoś ślepego przypadku ewolucji, lecz pochodzi od Boga, a życie wieczne z Bogiem stanowi jego przeznaczenie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jako profesor, współpracownik Jana Pawła II, a następnie papież był mocno zakorzeniony w „my” Kościoła, w jego Tradycji. Dla niego nie było pustych zdań. Każde zdanie miało sens - podkreśla ks. prof. Góźdź. Według niego Benedykt XVI również i dziś apeluje do nas, byśmy mocno stali za Kościołem, który został założony przez Jezusa Chrystusa, a nie jest wytworem ludzkich wyobrażeń. Dlatego dla Josepha Ratzingera mocne trwanie w Tradycji, w Kościele, w wierze jest tak ważne. To jest ta ciągłość wiary oparta na Chrystusie. To jest absolutny priorytet Benedykta XVI - dodaje ks. prof. Góźdź.
Podkreśla, że jego duchowym i teologicznym testamentem jest Opera Omnia Josepha Ratzingera. „W tym testamencie radzi on, by najpierw szukać oblicza Pana, a następnie próbować zrozumieć, czym jest Jego Kościół, Jego kapłaństwo Chrystusowe. Aby następnie doświadczyć, że Bóg nie jest gdzieś w chmurach, lecz jest tutaj z nami na ziemi właśnie w Eucharystii. Jest to mocne przesłanie Benedykta” - mówi polski teolog.
2023-11-03 15:59
Reklama
Wybrane dla Ciebie
Papież Franciszek: pokój w Syrii jest możliwy

Ojciec Święty zapewnił przeżywający okrucieństwa wojny naród syryjski o swej solidarności i zaapelował o położenie kresu działaniom wojennym w tym kraju. Papież uczynił to za pośrednictwem wideoprzesłania, z okazji podjętej przez Caritas Internationalis kampanii na rzecz pokoju w Syrii.
O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka

Na Jasną Górę, po sześciu dniach, dotarła 39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, a w niej dwieście osób. Jak podkreślali pątnicy w drodze wypraszali łaski dla siebie, ojczyzny. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmowała osoba rodaka św. Jana Pawła II.
Reklama
Najnowsze
39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka
Jasna Góra: Dotarła II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej
Czerna: 27 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
Rajgród: Jubileusz Kobiet u Matki Bożej Rajgrodzkiej
Rzecznik PAŻP: system zarządzania ruchem lotniczym został przywrócony
Kard. Parolin: sytuacja w Gazie jest nie do zniesienia - czekamy na konkretne...
Jasna Góra: obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Skauci Europy z Wałbrzycha na wakacyjnym szlaku