W czerwcu 2021 Wanda Półtawska użyczyła Instytutowi Pamięci Narodowej dokumenty, korespondencje, notatki, fotografie, obrazujące jej życie. IPN zrobił kopie cyfrowe tych pamiątek i udostępnia je każdemu zainteresowanemu na takich zasadach, jak inne archiwalia. Należy złożyć wniosek w IPN o udostępnienie materiału i przyjść do archiwum w wyznaczonym terminie. Oryginały dokumentów po zakończonym procesie digitalizacji wróciły do właścicielki.
„To obszerny zbiór materiałów zgromadzonych łącznie w 14 segregatorach. Są to przede wszystkim dokumenty, teksty pisane, trochę fotografii. Zawartość pierwszego segregatora poświęcona jest przede wszystkim pracy zawodowej – pracy na uczelni, pracy psychiatry. W kolejnych segregatorach są rozmaite materiały, które pani dr Wanda Półtawska sama uznała za istotne dla zobrazowania swojej działalności w latach 1949-1997. Szczególnie ciekawe są odręczne notatki pani Półtawskiej opisujące jej pierwszą reakcję po wyborze Karola Wojtyły na papieża” – powiedział PAP Radosław Kurek z krakowskiego oddziału IPN.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wanda Półtawska - współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück - zmarła w nocy z wtorku na środę. 2 listopada skończyłaby 102 lata.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/