Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Tydzień Małej Drogi

Kościół katolicki w Anglii i Walii przeżywał w dniach 1-7 października Tydzień Małej Drogi. Inicjatywa miała zachęcić wiernych do naśladowania patronki misji katolickich - św. Teresy z Lisieux, do otwarcia oczu na najbardziej potrzebujących. Siedem propozycji to m.in. bezinteresowne dzielenie z bliźnimi czasu, zaproszenie ich do domu, wezwanie pomocy, jeśli jest ona konieczna, wspólne hobby, otwarcie na osoby, których się nie lubi itd. Brytyjski Tydzień Małej Drogi nie wymaga wyjazdu na misje, ale zachęca, by być misjonarzem wśród tych, z którymi żyjemy na co dzień.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus nigdy nie opuściła swego klasztoru i nie wyjechała na misje zagraniczne. Niemniej jej „mała droga” do świętości stała się drogowskazem dla wielu misjonarzy i świeckich. Święta uczyła bowiem wykonywania codziennych i mało znaczących czynności z wielką miłością.

Węgry

Rząd za ściślejszą współpracą z Kościołami

Rząd węgierski opowiada się za ściślejszą współpracą między Kościołami w zakresie kultury i we wspieraniu inicjatyw społecznych. - W tych sprawach wytyczamy nowe drogi - powiedział László Szászfalvi, sekretarz stanu ds. Kościołów, mniejszości i kontaktów społecznych w Ministerstwie Sprawiedliwości i Administracji Publicznej Republiki Węgierskiej.
- Nie chodzi tylko o częściowe finansowanie instytucji kościelnych, lecz o współfinansowanie konkretnych programów kulturalnych, społecznych i wspierających różne wspólnoty - zaznaczył Szászfalvi. Politycy z rządzącej koalicji chcą na ten cel przeznaczyć 1,8 mld forintów (ok. 6,2 mln euro). Polityk zapewnił, że Kościoły na Węgrzech nadal będą otrzymywać państwowe wsparcie i będzie ono sukcesywnie rewaloryzowane. Osobne sumy pieniędzy zarezerwowano na rewaloryzację zabytków - poinformował Szászfalvi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rosja

Nadzieja na spotkanie Papieża i Patriarchy

Idziemy prawidłową drogą ku spotkaniu Benedykta XVI z patriarchą moskiewskim Cyrylem i jeśli do niego dojdzie, będzie to bardzo ważne wydarzenie, które może wnieść wielki wkład do pełnej jedności chrześcijan. Taki pogląd wyraził katolicki metropolita w Moskwie abp Paolo Pezzi.
Potwierdził, że po obu stronach występuje silne pragnienie doprowadzenia do takiego spotkania. Jednocześnie zauważył, że istnieją też trudności i obawy z tym związane, zwłaszcza po stronie prawosławnej. - Nie jestem w stanie powiedzieć, na ile może na to wpływać sprawa katolickich Kościołów wschodnich, ale sądzę, że jest to nie tyle przeszkoda, ile raczej przedmiot przyszłej dyskusji - stwierdził abp Pezzi.

Reklama

USA

W obronie wolności religijnej

Konferencja Episkopatu USA powołała komisję do obrony wolności religijnej. Biskupi zdecydowali stworzyć komisję w dwa miesiące po ogłoszeniu przez administrację prezydenta Baracka Obamy decyzji o zobligowaniu prywatnych firm ubezpieczeniowych do refundacji środków poronnych i sterylizacji. Abp Timothy M. Dolan, przewodniczący amerykańskiego Episkopatu, mianował szefem nowego komitetu bp. Williama Loriego z Bridgeport w stanie Connecticut. Głównym zadaniem komisji będzie „reagowanie i odpowiadanie na stale rosnące zagrożenie wolności religijnej w naszym społeczeństwie, tak aby misja Kościoła mogła być prowadzona bez przeszkód oraz żeby prawa wyznawców jakiejkolwiek religii były respektowane, a oni sami nie byli prześladowani” - piszą biskupi.

Ludzie

Michael O’Brien

Chrześcijanie walczą na śmierć i życie z dyktaturą relatywizmu - tak obecną sytuację wyznawców Chrystusa w Europie opisuje znany kanadyjski pisarz katolicki Michael D. O’Brien. Autor takich powieści, jak „Ojciec Eliasz”, „Dziennik zarazy” czy „Krzyk kamienia”, podsumował obserwacje z niedawnych podróży po krajach Starego Kontynentu. Jego zdaniem, ze wszystkich spotkań, jakie odbył, i rozmów, jakie przeprowadził, wynika, że jednym z najważniejszych problemów w toczącej się obecnie wojnie kultur są media. - Media w głównej mierze kształtują świadomość naszych czasów. Wśród apostołów - duchownych czy świeckich - w każdym państwie był to główny powód zmartwień. Bezprecedensowa potęga filmu i telewizji jest czymś, z czym my, chrześcijanie, nie mieliśmy dotąd na taką skalę do czynienia. W każdym kraju, w którym byłem, obmyśla się nowe strategie - uważa znany eseista i dziennikarz. - Wszędzie dominuje poczucie, że to walka z Goliatem, potworem, którego karmi i napędza pieniądz, zysk oraz zawoalowany program społecznej rewolucji na skalę, jakiej, jak sądzę, nie widzieliśmy przedtem w ludzkiej historii - uważa pisarz.

Cudzysłów

Obserwujemy demontaż wielkiego skarbu, jaki chrześcijaństwo dało zachodniej cywilizacji.
Michael O’Brien - kanadyjski pisarz i dziennikarz

Krótko

Amerykańscy biskupi ponownie przypominają, że katolicy podczas wyborów prezydenckich w 2012 r. powinni kierować się przede wszystkim przekonaniami moralnymi, a nie przywiązaniem do partii politycznej. Episkopat w USA wznowił przy okazji przyszłorocznych wyborów prezydenckich wydany w 2007 r. przewodnik pt. „Formowanie sumień na rzecz wiernego obywatelstwa”, w którym przypomina się, że aborcja jest złem.

Laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla został szwedzki poeta Tomas Göst Tranströmer, który swoją pierwszą walkę o Nobla przegrał w 1996 r. z Wisławą Szymborską.

Steve Jobs, jeden z największych wynalazców naszych czasów, współzałożyciel firmy Apple, zmarł w Stanach Zjednoczonych. Miał 56 lat. Twórca iPoda, iPhone’a oraz iPada od 2004 r. zmagał się z rakiem. - Jego geniusz, pasja i energia były źródłem niezliczonych innowacji, które wzbogacały nasze życie i poprawiały jego jakość. Nie sposób określić, jak bardzo świat stał się lepszy dzięki niemu - głosi komunikat firmy Apple.

W Sewilli,w kaplicy swego XV-wiecznego pałacu, 85-letnia księżna Cayetana Fitz-James Stuart de Alba przysięgła 60-letniemu Alfonso Diezowi, że nie opuści go aż do śmierci. Księżna, która wcześniej pochowała dwóch mężów, tłumaczyła mediom, że jest praktykującą katoliczką, nie może więc żyć pod jednym dachem z mężczyzną niepoślubionym przed Bogiem.

W Brazylii trwają obchody święta Matki Bożej z Nazaretu, znanego jako Círio de Nossa Senhora de Nazaré. Do 24 października w obchodach weźmie udział ok. 6 mln wiernych. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 9 października, kiedy to przeszła procesja z katedry w Belém do sanktuarium Matki Bożej z Nazaretu.

Komisja Europejska zmieniła podstawę prawną dla swej propozycji o pomocy żywnościowej dla najuboższych w UE w wysokości 500 mln euro w 2012 i 2013 r. Liczy na przełamanie impasu w Radzie UE, gdzie 6 państw dotychczas blokuje tę pomoc.

Płeć X, czyli nieokreślona, pojawi się w australijskich paszportach. Płeć tę będą mogli wybrać obojnacy oraz transgenderyci (utożsamiający się z inną płcią niż biologicznie określona), jednak tylko wtedy, jeśli wniosek poprą opinią lekarską - pisze „Wręcz Przeciwnie”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45

[ TEMATY ]

II wojna światowa

archidiecezja krakowska

straty

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Łupem okupanta niemieckiego padły przede wszystkim cenne przedmioty złotnicze. Doszczętnie zostały ograbione z najcenniejszych pamiątek historycznych i z najstarszych zabytków złotniczych w Polsce skarbce kościelne w: Gdańsku, Trzemesznie, Poznaniu, Gnieźnie, Krakowie, Kaliszu, Warszawie, Sandomierzu, Lublinie, Płocku. Po wojnie powrócił tylko skarbiec krakowski, trzemeszeński, wielicki i sandomierski oraz część skarbca poznańskiego. Nie ocalało nic z darów Zygmunta III dla katedry warszawskiej .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję