Z perspektywy czasu można podsumować kanonizację w statystykach. Jedna z najważniejszych danych to fakt, że na kanonizacji dwóch papieży byli dwaj papieże: Franciszek, przewodniczący liturgii oraz koncelebrujący papież emeryt Benedykt XVI.
Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że obecnych było około 800 tys. osób (w okolicach placu św. Piotra zgromadziło się około 500 tys. osób). Władze miasta Rzymu mówią o przybyciu 1,5 mln osób (pielgrzymów, turystów i ciekawskich) i kosztach przygotowań w wysokości 7 mln euro. Nie ma jednak informacji, jaką sumę zostawili ci, którzy przybyli do Rzymu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Około 2 mld osób oglądało transmisję dzięki Eurowizji. W uroczystościach uczestniczyło ponad 100 kardynałów i ponad 700 arcybiskupów i biskupów oraz ponad 6000 księży. Około 870 kapłanów i diakonów udzielało Komunii Świętej. By złożyć hołd i uczcić pamięć papieży, co wnieśli wkład w historię, przybyło ponad 100 delegacji z całego świata, 24 głów państw i monarchów, m. in premier UE Herman Van Rompuy oraz prezydent UE José Manuel Barroso. Było też 20 przywódców żydowskich ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Argentyny, Polski i Rzymu. Akredytowanych było 3000 dziennikarzy. Ołtarz zdobiło 36 tysięcy róż z Gwatemali. Służbę pełniło około 26 000 wolontariuszy i 10000 policjantów. Przygotowano 16 namiotów z obsługą medyczna, 77 karetek, pomocy udzielono 1672 osobom a 130 osób przewieziono do szpitala. Wokół placu ustawiono około 1000 toalet i przygotowano 4 mln butelek z wodą mineralną. Podstawiono 43 dodatkowe pociągi i całodobowe autobusy na trasie Bazylika Stacja kolejowa Termini oraz przedłużono godziny pracy metra.
Obecni na pl. św. Piotra Polacy mieli możliwość pełnego uczestnictwa, gdyż od godz. 9.30 Radio Watykańskie wraz z Jedynką Polskiego Radia prowadziło transmisję w języku polskim dla Rzymu i okolic. Przy niezbyt sprzyjającej pogodzie (chwilami kropił deszcz) dużo osób chcąc dostać się na plac spędziło noc w okolicy placu na ulicach. Już od godziny 5 rano zaczął się masowy napływ ludzi. Panował klimat napięcia. Nieoczekiwanie około godziny 8.30 została zamknięta pobliska stacja metra Ottaviano. Zamknięte dla ruchu samochodowego zostały okoliczne dzielnice Prati i Aurelio, ulice Gregorio VII, Aurelia Antica, Corso Vittorio Emmanuele, largo Argentina, plac Navona, plac Risorgimento stacja kolejowa San Pietro. Wyłączono też wodę w fontannach, zaplombowano studzienki ściekowe i rozstawiono papierowe śmietniki. Na ulicach i placach miasta rozmieszczono 18 telebimów.
Podczas uroczystości na ołtarzu postawiono relikwie papieża Roncalli - fragment skóry niesiony przez ks. Ezio Bolis oraz papieża Wojtyły - ampułkę z krwią niesioną przez Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowioną z tętniaka mózgu, wraz z mężem Edwinem.
Po ogłoszeniu formuły kanonizacyjnej rozległy się huczne brawa, a wielu osobom popłynęły łzy wzruszenia. Na zakończenie papież Franciszek od pl. św. Piotra aż do Zamku św. Anioła z papamobile pozdrowił zgromadzonych. Wielu pielgrzymów po uroczystości w strugach deszczu wracało do domu, do Polski, czekając 3 godziny na wjazd na autostradę. Zmęczeni, ale umocnieni w wierze, z błogosławieństwem dwóch nowych świętych, z bagażem przeżyć niepowtarzalnych i niezapomnianych do końca życia i wdzięcznym Bogu za łaskę uczestniczenia w tym niepowtarzalnym i historycznym wydarzeniu.