Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak posłowie głosowali

Polska batalia o in vitro

Reklama

Sejm RP 29 października podjął decyzję dotyczącą dalszych losów projektów ustaw bioetycznych. Posłowie odrzucili projekt zakazujący zupełnie metody in vitro autorstwa Teresy Wargockiej (PiS). Projekt ten jest zgodny z nauką Kościoła katolickiego, który sprzeciwia się tej metodzie. Nie tylko zakładał zakaz in vitro, ale również m.in. zakazywał manipulacji ludzką informacją genetyczną, wytwarzania i niszczenia embrionów. Za stosowanie in vitro miałaby grozić też kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Projekt regulował też m.in. kwestię tzw. uporczywej terapii.
Parlamentarzyści do dalszych prac skierowali m.in. propozycje autorstwa Bolesława Piechy (PiS) oraz Jarosława Gowina (PO). Pierwsza z nich zakazuje in vitro, zezwalając jednocześnie na adopcję istniejących teraz embrionów. Druga zaś zezwala na in vitro, zakazując zabijania i mrożenia zarodków.
Za odrzuceniem już w pierwszym czytaniu projektu Teresy Wargockiej głosowało trzech posłów PiS: Lena Dąbkowska-Cichocka, Joanna Kluzik-Rostkowska i Marek Opioła. Przeciw było 145, wstrzymało się 3, a nie głosowało 11.
Za odrzuceniem tego projektu opowiedziała się też większość parlamentarzystów z PO, bo aż 142, m.in.: Ewa Kopacz, Joanna Mucha, Julia Pitera, Tadeusz Ross czy Grzegorz Schetyna. Przeciw było 18 osób, 11 się wstrzymało, a 33 nie głosowało.
Za odrzuceniem tego projektu było też 13 posłów z PSL przy 9 popierających, 3 wstrzymujących się, 6 nieobecnych.

Sesja w Krakowie

Serce ludzkiej wolności

Wolność, człowiek wolny, relacja wolności w kontekście Kościół - państwo, aksjologiczne dylematy współczesności i religijna wolność w horyzoncie postsekularyzmu - to niektóre aspekty problemowe podejmowane na sesji zatytułowanej „Wolność religijna - sercem ludzkiej wolności”, która odbyła się w dniach 4-5 listopada br. w Auli Collegium Novum UJ przy ul. Gołębiej 24 w Krakowie. Sesja została zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Watykańską Fundację Jana Pawła II - Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Początek sesji zbiegł się z dniem imienin sługi Bożego Jana Pawła II. Jej otwarcia dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a słowa wprowadzenia nakreślił prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wśród prelegentów byli m.in. profesorowie z Rzymu, Lugano, UJ w Krakowie, UKSW w Warszawie, UPJP2 w Krakowie.
Podczas sesji próbowano odpowiedzieć na pytania: Czym jest wolność? Jak ją pojmujemy? Czy istnieje wolność religijna? Jak rozumiał wolność Jan Paweł II? Zdaniem kard. Dziwisza, wolność jest pragnieniem i porywem serca, danym i zadanym nam przez Stwórcę. Jan Paweł II dążył do niej w różnoraki sposób, ponieważ doświadczył w swoim życiu wiele cierpienia związanego z dwoma systemami totalitarnymi pogardzającymi człowiekiem, które jednocześnie zaprzeczały wolności. Często więc zabierał głos w obronie uciemiężonych, ponieważ - niezależnie od światopoglądu - brak wolności jest zaprzeczeniem godności ludzkiej.
Abp Kowalczyk zauważył, że brak wolności prowadzi do totalitaryzmów i samozniszczenia, czego przykłady możemy znaleźć w XX wieku. Wolność religijna jest podkreśleniem, że nikt nie może zostać zmuszony do postępowania wbrew swemu sumieniu i wyznaniu.

Dorota Mazur

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Ludzie ciężko pracujący potrzebują szczególnego zrozumienia ich wysiłku, trudu i przelewanego potu.

Krótko

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że w 2012 r. polska misja w Afganistanie z bojowej zostanie przemianowana na szkoleniową. Wycofanie polskiego kontyngentu przewidywane jest na 2014 r.

Ingerowano w oprogramowanie urządzeń należących do ofiar tragedii smoleńskiej - dowodzą tego ekspertyzy ABW. Według portalu Niezależna.pl, z opinii ABW sporządzonej 13 lipca wynika, że doszło do ingerencji w oprogramowanie aparatów fotograficznych, a nawet do niszczenia danych. Miało to mieć miejsce kilka dni po katastrofie, gdy sprzęt był w rękach Rosjan.

Nowe fakty w sprawie katastrofy smoleńskiej. Już po katastrofie używano telefonu funkcjonariusza BOR-u Pawła Krajewskiego. Operator zanotował dwukrotne połączenia z numeru w kwietniu i w maju. Te informacje ujawnił „Nasz Dziennik”.

Niemal co trzeci dorosły Polak ma zobowiązania wobec instytucji finansowych, czyli zaciągnięty kredyt. W ostatnim roku nasiliła się chęć do pożyczania. Widać Polacy uznali, że kryzys mamy już za sobą.

KAI szacuje, że ewentualne koszty refundowania zapłodnienia in vitro mogą wynieść nawet 300 mln zł.

Handlarze dopalaczami się nie poddają. Przenoszą biznes za granicę i wysyłają towar do Polski pocztą. Policja przyznaje, że ma związane ręce, bo w wielu krajach proceder jest legalny.

Ryszard C. - oskarżony o zamordowanie Marka Rosiaka, pracownika biura PiS w Łodzi - trafił na obserwację psychiatryczną. Biegli nie byli w stanie ocenić poczytalności oskarżonego.

Narodowy Fundusz Zdrowia wciągnął poród domowy na listę zabiegów refundowanych. Oznacza to, że staje się on pełnoprawną częścią polskiego systemu medycznego.

W wieku 90 lat zmarł Ludwik Jerzy Kern - pisarz, redaktor krakowskiego „Przekroju”, satyryk, autor książek dla dzieci i piosenek.

W wydawnictwie Prószyński i S-ka ukazała się wyjątkowa książka pt. „Lech Kaczyński - ostatni wywiad”. Rozmowę z Prezydentem RP przeprowadził dziennikarz Łukasz Warzecha.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medjugorje: 45. rocznica pierwszych objawień maryjnych

2026-06-18 09:00

[ TEMATY ]

Medjugorje

Adobe Stock

Miejsce pielgrzymkowe Medjugorje oraz związane z nim grupy religijne na całym świecie przygotowują się obecnie do 45. rocznicy pierwszych objawień maryjnych z 1981 roku, które mają trwać codziennie do dziś. W parafii w Hercegowinie rozpoczęło się 16 czerwca dziewięciodniowe przygotowanie modlitewne, poprzez nowennę do Maryi Panny jako „Królowej Pokoju”, które potrwa do 25 czerwca. Podobnie jak w ciągu ostatnich trzech lat, modlitwy będą odbywać się o różnych porach dnia na Podbrdo, tzw. „Wzgórzu Objawień”, oraz podczas wieczornej liturgii w kościele parafialnym.

Tradycyjnie w rocznicę w Medjugorju spodziewane są dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Wraz z Międzynarodowym Festiwalem Młodzieży (Mladifest) na początku sierpnia, jest to dla parafii najważniejsze wydarzenie roku pod względem spodziewanej liczby wiernych. Święto będzie obchodzone na miejscu pielgrzymkowym marszem pokoju i procesją maryjną w ramach nabożeństwa na świeżym powietrzu.
CZYTAJ DALEJ

Najstarsza zakonnica na świecie - przeżyła dwie wojny światowe, widziała dziesięciu papieży, ukształtowała pokolenia uczniów

2026-06-18 09:59

[ TEMATY ]

zakonnica

Siostra zakonna

Źródło: dzięki uprzejmości Sióstr św. Dominika

Siostra Francis Domenici Piscatella skończyła 113 lat 20 kwietnia 2026 r.

Siostra Francis Domenici Piscatella skończyła 113 lat 20 kwietnia 2026 r.

Przeżyła dwie wojny światowe, widziała dziesięciu papieży przychodzących i odchodzących, i ukształtowała pokolenia uczniów: siostra Franciszka Domenici Piscatella. W wieku 113 lat jest oficjalnie uznawana za najstarszą żyjącą zakonnicę na świecie. Tak przynajmniej podaje Księga Rekordów Guinnessa na stronie internetowej. Napisano tam o zakonnicy: „Central Islip to małe miasteczko w stanie Nowy Jork, gdzie urodziła się s. Piscatella. Jej lewe przedramię zostało amputowane w wieku dwóch lat, dlatego była odrzucana przez wiele zgromadzeń zakonnych. Ostatecznie jednak w 1931 roku została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika z Amityville".

Siostra Franciszka musiała wcześnie nauczyć się radzić sobie z wyzwaniami. W wieku dwóch lat straciła część lewego ramienia w wypadku. W wywiadzie, wspominając o przeszłości, powiedziała: „Musiałam pokazać wszystkim, że jedno ramię mniej nie powstrzyma mnie przed pójściem własną drogą”. Z powodu tego „ograniczenia” wielokrotnie spotykały ją niepowodzenia, zwłaszcza w momentach odrzucenia przez wspólnoty zakonne. Jednak wstąpienie do zakonu było sprawą serca. To, co zaczęło się boleśnie, zakończyło się radością, gdy siostry dominikanki przyjęły ją do swojej wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś podczas 20-lecia Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach: Bóg ma na imię „Tata"

2026-06-18 18:06

[ TEMATY ]

hospicjum

Kard. Grzegorz Ryś

Stróże

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kard. Grzegorz Ryś podczas 20-lecia Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach

Kard. Grzegorz Ryś podczas 20-lecia Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach

- W trudnych chwilach mówcie do Boga „Tato”. Ten zwrot do Boga będzie w Was budził pokój, zaufanie, przekonanie, że wszystko będzie dobrze. Tata jest obok - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. odprawionej z okazji 20-lecia Hospicjum im. Chrystusa Króla w Stróżach.

Na początku proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Stróżach, ks. Bogdan Więcek powitał metropolitę krakowskiego. - Dzisiejsza obecność Księdza Kardynała jest dla nas znakiem jedności Kościoła praz pasterskiej troski o tych, którzy cierpią i tych, którzy cierpiącym służą - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję