Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: dary Ducha Świętego udoskonalają życie człowieka

– Dary Ducha Świętego są szczególnymi łaskami, które udoskonalają życie człowieka, czyniąc je głębszym i oddanym – powiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 28 maja poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny podkreślił, że fiat Maryi jest wzorem otwarcia się na Trzecią Osobę Trójcy Świętej. Za św. Bonawenturą powtórzył, że „błogosławiona Dziewica swym sercem i swym ciałem zbudowała Duchowi Świętemu świątynię, w której Syn Boży zamieszkał cieleśnie”.

Ks. Grabowski zachęcił, aby szczególnie w Niedzielę Ducha Świętego „otworzyć się na działanie Tego, który stanowi centrum samego Boga, jedność Ojca i Syna, który jest ogniwem łączącym Stwórcę ze stworzeniem”. – Duch Święty jest prawdziwą odnową i prawdziwym odnowicielem Kościoła, ponieważ prowadzi nas do przyjścia Chrystusa. Duch Pocieszyciel zapewnia nam wolność, daje jedność, otwartość i przestrzeń. Tylko dzięki Niemu i przez Niego Kościół wciąż się odradza – wyjaśnił, cytując Benedykta XVI.

– Trzecia Osoba Trójcy Świętej jest duchowym nauczycielem, prowadzi nas po właściwej drodze przez różne sytuacje życiowe. Dzięki Jego pomocy potrafimy interpretować wewnętrzne natchnienia i wydarzenia życia w świetle słów Jezusa. Duch Święty pozwala nam rozmawiać z Bogiem na modlitwie. Gdzie jest Duch Święty, tam są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, dobroć, życzliwość, wierność, łagodność i opanowanie – kontynuował naczelny „Niedzieli”. Wskazał, że dary Ducha Świętego są szczególnymi łaskami, które udoskonalają życie człowieka, czyniąc je głębszym i oddanym.

– Duch Święty jest owocem nadmiaru miłości, która istnieje między Bogiem Ojcem i Synem Bożym. On jest światłem, którego nie można zauważyć inaczej jak tylko na oświetlonym przedmiocie, a tym przedmiotem jest objawiona w Jezusie miłość między Ojcem i Synem – zaznaczył ks. Grabowski.

Dziękował Matce Słowa za Jej opiekę nad redaktorami, pracownikami i czytelnikami „Niedzieli” oraz prosił o łaskę „wytrwania w odważnym pisaniu i komentowaniu spraw, które wypełniają naszą codzienność.”

Reklama

– Odbiorcy prasy katolickiej stają się dziś coraz bardziej wymagający. Nie tylko oczekują od nas prawdomówności i rzetelności, ale też, mając dość manipulacji i wszechobecnego negatywnego przekazu, liczą na inspirujące, niosące nadzieję wiadomości. Szukają w „Niedzieli” wsparcia i rady w sprawach wiary, religijnego wychowania dzieci, kryzysów małżeńskich i w wielu innych problemach codzienności. Przysyłają do redakcji listy i propozycje tematów. Ta zwiększona aktywność naszych czytelników bardzo nas cieszy, bo mamy poczucie, że w ten sposób współtworzą z nami „Niedzielę”. „Niedziela” kładzie duży nacisk na formację. Stawia czoło powierzchowności wiary i wzrastającej ignorancji religijnej. Tacy jesteśmy i tacy chcemy pozostać – wierni nauce Chrystusa i Jego Kościoła – zadeklarował redaktor naczelny tygodnika.

Na zakończenie zawierzył Maryi pracowników i wiernych czytelników „Niedzieli”.

2023-05-28 21:11

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaka będzie „Niedziela”?

O „Niedzieli” jutra rozmawiali dziennikarze i goście podczas XXIII Pielgrzymki Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę

W tym roku pielgrzymka miała wyjątkowy charakter. Była spotkaniem modlitewno-warsztatowym. Jej uczestnicy analizowali wyzwania, które stoją przed naszym tygodnikiem. Zastanawiali się, co zrobić, aby jak najskuteczniej dotrzeć do czytelnika. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Kościół katolicki obchodzi 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2023-09-24 08:19

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Adobe.Stock

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jesteśmy wezwani do szacunku wobec godności każdego migranta; oznacza to kierowanie ruchami migracyjnymi w najlepszy sposób, budowanie mostów, a nie murów i poszerzanie kanałów bezpiecznej migracji - napisał papież Franciszek w orędziu z tej okazji.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obchody 200. rocznicy wyboru papieża Leona XII

2023-09-24 14:06

[ TEMATY ]

Watykan

wikipedia.org

W Rzymie i w Genga we włoskim regionie Marche odbędą się 28 i 29 września obchody 200. rocznicy wyboru papieża Leona XII. Jego pontyfikat przypadł na lata 1823-1829.

Urodzony 2 sierpnia 1760 roku w rodzinie szlacheckiej w Genga w ówczesnej Marchii Ankońskiej, należącej do Państwa Kościelnego, Annibale della Genga przyjął święcenia kapłańskie w 1783 roku, a 11 lat później sakrę biskupią. Był m.in. sekretarzem papieża Piusa VI, nuncjuszem w krajach niemieckich, wikariuszem papieskim dla diecezji rzymskiej, a od 1816 roku kardynałem. Po 26 dniach konklawe został 28 września 1823 roku wybrany papieżem i przyjął imię Leona XII. Zmarł 10 lutego 1829 roku w wieku 68 lat. Został pochowany w bazylice św. Piotra w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję