Reklama

Głos z Torunia

Poświęcenie kościoła akademickiego w Toruniu

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego bp Wiesław Śmigiel dokonał poświęcenia kościoła akademickiego pod wezwaniem Ducha Świętego.

Renata Czerwińska

Podczas Eucharystii obecni byli ojcowie jezuici posługujący obecnie i dawniej w kościele akademickim, kapłani z sąsiednich parafii, siostry zakonne, prezydent miasta Torunia, marszałek województwa, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz liczni wierni.

Jak zaznaczył w homilii bp Śmigiel, „od początku dzieła stworzenia Bożą tęsknotą i oczekiwaniem jest stworzenie rodziny dzieci Bożych. Potrzebujemy szczególnego miejsca, w którym będzie mieszkał Bóg, gdzie spotkamy się z Nim”.

Toruński pasterz przypomniał przypomniał długą historię świątyni - od II połowy XVIII w. kościoła luterańskiego, po II wojnie światowej, katolickiego, przejętego przez jezuitów, którzy rozpoczęli tutaj tworzenie duszpasterstwa akademickiego w czasach, kiedy powstawał Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Nadmienił również o tragicznym pożarze z 1989 r., który strawił wnętrze świątyni, w tym wiele zabytków. Warto zauważyć, że ośrodek jezuicki był zaangażowany w działalność opozycyjną.

Reklama

Nawiązując do uroczystości odpustowej, Biskup Śmigiel przypomniał nauczenie o charyzmatach. Są one dane ku służbie innym - “każdy charyzmat służy budowaniu wspólnoty. Bez miłości, służby, wszystkie dary tracą swoją wartość”. 

Szczególnym charyzmatem kościoła akademickiego, znajdującego się w centrum miasta, jest umożliwienie wiernym całodziennej adoracji, spowiedzi, ale też korzystania z formacji ignacjańskiej.

Toruński pasterz zaznaczył, że poświęcenie kościoła ma być dla wiernych sposobnością do nowego otwarcia się na Ducha Świętego. “Niech rozbudzi w nas nowy zapał apostolski, byśmy szli na cały świat i głosili Boga żywego”.

Na zakończenie uroczystości krótkie przemówienia wygłosili prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego i dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK. 

2023-05-28 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: kard. Krajewski poświęcił Centrum Miłosierdzia im. bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-09-22 19:29

[ TEMATY ]

Lwów

kard. Krajewski

Centrum miłosierdzia

PAP/Vitaliy Hrabar

Otwarcie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia bł. Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie

Otwarcie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia bł. Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie

Bądźcie tu zawsze z Jezusem, służcie Mu zawsze w ubogich – powiedział do sióstr albertynek podczas dzisiejszej uroczystości poświęcenia prowadzonego przez nie Ekumenicznego Centrum Miłosierdzia im. bł. siostry Bernardyny Jabłońskiej we Lwowie prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski.

Ważną częścią ośrodka jest dom dla kobiet samotnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Praca ta stała się głównym zadaniem sióstr, które w 2017 r. powróciły ze swą posługą do Lwowa. W ośrodku tym zamieszkają również siostry albertynki, gdzie została poświęcona kaplica, która będzie im służyła jako miejsce odnowy duchowej.

CZYTAJ DALEJ

Bóg nie rezygnuje z człowieka. Szuka go ciągle, o każdej porze dnia, zawsze

2023-09-22 10:32

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe.Stock

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 39. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2023-09-24 14:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

- By polskie rodziny były bogate w miłość jak rodzina bł. Ulmów. Były dla młodego pokolenia miejscem katechezy o szacunku do rodziców, teściów, bliźnich potrzebujących pomocy - mówił do uczestników 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin abp Adam Szal, metropolita przemyski. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Małżonkowie tradycyjnie odnowili ślubną przysięgę. Rozpoczęła się peregrynacja bł. Rodziny Ulmów w znaku relikwii.

- Przybywacie do Maryi, Matki i Królowej naszej Ojczyzny, Królowej Polski. Przybywacie w czasach, które, chlubiąc się technicznym i intelektualnym rozwojem, nie potrafią dać definicji rodziny, definicji, którą na szczęście, jeszcze, potrafi podać małe polskie dziecko. Tej definicji elity intelektualne podać nie potrafią, mówią, że jej nie wypracowały, a przecież rodziny i małżeństwa się nie wymyśla, tak jak nie wymyśla się rzeczywistości, rzeczywistość się poznaje - mówił, witając uczestników 39. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję