Reklama

Niedziela Wrocławska

W jedności Ducha

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach odbyło się wspólne czuwanie wspólnot charyzmatycznych Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej przed Zesłaniem Ducha Świętego.

Tomasz Lewandowski

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

Eucharystii o północy przewodniczył bp Maciej Małyga. W homilii hierarcha tłumaczył, jak zbliżyć się do tajemnicy Ducha Świętego. – Można próbować mówić o Duchu Świętym takim, jakim On jest: jakby płomień ognia, jakby powiew wiatru, jakby gołębica. Ale można też poznawać Ducha Świętego poprzez Jego działanie – po owocach. I tutaj z pomocą przychodzą nam biblijne katalogi darów Ducha Świętego, jak np. u proroka Izajasza: dary mądrości, rozumu, bojaźni Bożej, pobożności. Albo jak napisał św. Paweł: „Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, łagodność, opanowanie”. Wtedy poznajemy Ducha Świętego poprzez Jego moc działającą w nas – zaznaczał bp Małyga.

Podkreślał, że moc Ducha Świętego może przemieniać naszą codzienność: – Na tym nam bardzo zależy, aby to dzisiejsze spotkanie przemieniało nasze jutro, nasze pojutrze. Duch Święty tworzy pewną kulturę, to znaczy nowy sposób życia i nowego człowieka. Duch Święty to Boża moc działająca w nas.

Bp Maciej tłumaczył, że pomocą dla nas może być najprostsze rozumienie Trójcy Świętej: Ojciec – Bóg ponad nami, Syn Boży – Bóg z nami, Emmanuel i Duch Święty – Bóg w nas, obecny właśnie przez swoje dary. Mówiąc do wspólnot charyzmatycznych naszej archidiecezji hierarcha przypomniał także dwa warunki, aby Duch Święty w nas żył. – Pierwszy warunek to pragnienie, a drugi to wiara. Pragnienie jest wtedy – jak pisał prorok Ezechiel – gdy doświadczamy siebie jako wyschniętych kości, jako ciemnego grobu. Prorok mówi, że te kości zostaną ożywione, a groby zostaną otwarte. Ale gdy widzimy swoje życie właśnie w tej prawdzie, to jest pierwszy krok. Potem jest wiara, potem są dary Ducha Świętego. O tym pragnieniu mówi też św. Paweł: „Cały świat jęczy i wzdycha w bólach rodzenia, oczekując objawienia się synów Bożych”. Ludzie czekają, aż staną się córkami i synami Boga. To też opis naszego pragnienia, gdy doświadczamy siebie jako ludzi bez ojca i bez matki. I to budzi w nas pragnienie i wiarę – nauczał.

Reklama

– To jest nasza duchowa droga: pragnienie, doświadczenie wyschniętych kości, grobów, a potem wiara, gdy kierujemy swoje oblicze ku Jezusowi, przyjmujemy Jego Słowo, uznajemy Go za Pana naszego życia, a w trzecim kroku dzieje się wielki cud darów Ducha Świętego. Bardzo często przychodzi w łagodnym powiewie, w jakimś spokoju i przynosi dar nowego człowieka, dary mądrości i rozumu, miłości i radości, dar wielkiego pokoju w nas, łaskawości, skromności, wstrzemięźliwości. W tym wszystkim najlepsze jest to, że to jest prawdziwe – przekonywał bp Małyga.

Przed Mszą św. proszono w modlitwie o nowe wylanie darów Ducha Świętego dla wszystkich wspólnot odnowy archidiecezji wrocławskiej. Konferencję „Duch Święty dawcą wiary, nadziei i miłości” wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik.

2023-05-28 13:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: żyjmy miłością bezwarunkową i bezinteresowną

2023-09-24 12:45

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do życia z przekonaniem o skuteczności dobra czynionego bezinteresownie i miłości ofiarowanej wspaniałomyślnie zachęcił Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (Mt 20, 1-16), zawierającego przypowieść o robotnikach w winnicy. Zachęcił, by dostrzegać w niej kryteria Boga, który nie oblicza naszych zasług, lecz miłuje nas jak dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Papież modlił się przy trumnie byłego prezydenta Włoch

2023-09-24 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież oddał hołd byłemu prezydentowi Włoch Giorgio Napolitano, który zmarł 22 września w wieku 98 lat. Szefem państwa był w latach 2006-2015.

Papież przyjechał samochodem do rzymskiego pałacu Madama - siedziby włoskiego Senatu, gdzie w jednej z sal wystawiono trumnę z ciałem byłego prezydenta. Na wózku inwalidzkim Franciszek wjechał do sali, wstał z wózka i modlił się przy trumnie. Złożył też kondolencje obecnej tam rodzinie zmarłego i wpisał się do księgi kondolencyjnej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję