Reklama

Niedziela Przemyska

Wizyta Metropolity Przemyskiego w Rzymie

W dniach 21-25 maja 2023 r., abp Adam Szal przebywa wraz z ks. Witoldem Burdą w Rzymie, gdzie omawia sprawy związane z organizacją beatyfikacji Rodziny Ulmów.

2023-05-23 18:56

przemyska.pl

Spotkanie z kard. Semeraro

Spotkanie z kard. Semeraro

We wtorek, 23 maja br., Metropolita Przemyski spotkał się z kard. Marcello Semeraro,

prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który będzie reprezentował Ojca Świętego Franciszka na uroczystości beatyfikacyjnej w Markowej 10 września 2023 r.

Spotkanie dotyczyło ustalenia jej szczegółów. W trakcie spotkania abp Szal zreferował także stan przygotowań uroczystości beatyfikacyjnych. Dokonano także ustaleń szczegółów uroczystości. Jak przekazał ks. Witold Burda – postulator procesu beatyfikacyjnego, który towarzyszy Metropolicie Przemyskiego w wizycie w Wiecznym Mieście, w prezencie kard. Marcello Semeraro otrzymał dzwon – jeden z symboli Przemyśla. Dzwon nosi imię świętego Marcello patrona Prefekta Dykasterii spraw kanonizacyjnych.

Reklama

Abp Adam Szal spotkał się w tych dniach także z kard. Robertem Sarahem, kard. Stanisławem Ryłko oraz kard. Leonardem Sandri, których również zaprosił na beatyfikację Rodziny Ulmów. Zaproszono także kard. Raymond Leo Burke

W następnych dniach delegacja z abp Adamem Szalem uda się do Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Tam spotka się z podsekretarz dykasterii prof. Gabriella Gambino. Spotkanie będzie dotyczyło zaproszenia zarówno Panią Podsekretarz jaki i prefekta dykasterii kard Kevina Farrela.

Metropolita przemyski udzieli także wywiadu w telewizji EWTN oraz uda się do Sanktuarium męczenników XX i XXI w. w Rzymie, do Bazyliki św. Bartłomieja na Isola Tiberina, aby pomodlić się przy relikwiach męczennikach. Nieprawdopodobnie po beatyfikacji trafią tam także relikwie przyszłych błogosławionych Rodziny Ulmów. W czwartek abp Adam Szal odprawi Msze św. przy grobie św. Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Prymasa Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 00:12

[ TEMATY ]

prymas

Prymas Tysiąclecia

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Dziś przypada 42. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zmarł w Warszawie 28 maja 1981 r. o godz. 4.40 nad ranem, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. A oto krótki opis ostatniej drogi Prymasa - od momentu gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia Kardynała, co nastąpiło dwa miesiące wcześniej.

Gwałtowne pogorszenie samopoczucia kard. Stefana Wyszyńskiego nastąpiło 1 kwietnia 1981 r. Coraz wyraźniejsze stają się objawy choroby, wyrażające się w postępującym osłabieniu organizmu i narastających dolegliwościach przewodu pokarmowego. Tego dnia Prymas udaje się do kliniki Akademii Medycznej przy ul. Banacha. Zostają tam wykonane szczegółowe badania stwierdzające obecność płynu w jamie brzusznej. W swych zapiskach odnotowuje: „Rozpoczyna się Via dolorosa wśród przyjaciół Hioba. Dzień dla mnie doniosły, wydaje mi się, że jest to initium fini (początek końca)”.

CZYTAJ DALEJ

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla Acutisa: "To syn zaprowadził mnie do Boga"

2023-05-26 12:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

Antonia Acutis żyła z dala od Boga. We Mszy Świętej uczestniczyła zaledwie trzy razy: w dniu chrztu, w dniu Pierwszej Komunii Świętej i w dniu ślubu. To jej syn doprowadził ją do Boga. Zapytana o to w jaki sposób jej syn odkrył wiarę odpowiada: „Na pewno nie dzięki nam, rodzicom. Nie uczęszczaliśmy na niedzielną Mszę Świętą. Dużą rolę odegrała Beata, polska niania oddana Papieżowi Wojtyle, ale w Carlo była też taka naturalna skłonność do świętości. Kiedy miał 3 i pół roku poprosił mnie żebyśmy weszli do Kościoła, aby pozdrowić Jezusa. W mediolańskich parkach zbierał kwiaty, aby ofiarować je Madonnie. Ja byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę, to on mnie uratował i przyprowadził do Boga”.

Powstało już wiele biografii opisujących niezwykłość piętnastoletniego Carlo, ale żadna z nich nie poprowadziła nas jeszcze tak blisko, jak historia jego matki, która żyła u jego boku. Antonia towarzyszyła swojemu synowi, w najtrudniejszym doświadczeniu – w śmiertelnej chorobie. Doświadczała razem z nim bólu i samotności. Jak przeżyć ze świadomością, że ukochane dziecko umiera? Jak poradzić sobie z tą niewyobrażalną udręką? Jak zaufać Bogu? Jak sama mówi: To Carlo rozproszył mrok tej najciemniejszej godziny w moim życiu, złagodził wstrząs spowodowany straszną wieścią. Nie wpadł w przerażenie. Nie pozwolił, żeby owładnął nim lęk. Zamiast tego zwrócił się ku Bogu. […] Na diagnozę zareagował łagodnie i powiedział: „Pan dał mi miłą pobudkę”. Matka i autorka dzisiaj ma odwagę dzielić się z nami historią życia Carlo, który pomimo cierpienia, nie stracił radości życia. Odsłania przed nami tajemnice swojego syna, dla którego Bóg był w centrum życia aż do końca.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: miłość musi kosztować, miłość musi się samoograniczyć

2023-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Miłość musi kosztować, musi się samoograniczyć. jeżeli ktoś tego nie potrafi zrozumieć i przyjąć w imię trendów w tym dzisiejszym świecie, to zaczynają się problemy i z rodziną i nie tylko z rodziną - mówił w niedzielę uczestnikom pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na uroczystości do Piekar Śląskich, które należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, a spośród duchownych m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję