Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum dla Kapłanów 25-28 I 2010

Komisja ds. Duchowieństwa Episkopatu Polski organizuje na Jasnej Górze w dniach 25 stycznia (godz. 16) - 28 stycznia (godz.12.30) 2010 r. XIX Sympozjum dla Księży Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. Mieszkanie i obrady - w Domu Pielgrzyma (42-225 Częstochowa, ul. Kard. Wyszyńskiego 1/31, tel.: 34 377-75-64).
Temat I: Rok Kapłański - Patron: św. Jan Maria Vianney
Temat II: Rok duszpasterski: Bądźmy świadkami Miłości.
Prelegentami i konferencjonistami będą: kard. Stanisław Dziwisz - przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa, abp Stanisław Nowak, bp Stefan Cichy, bp Jan Szkodoń, bp Andrzej Czaja, bp Paweł Socha, ks. prof. Janusz Królikowski, ks. prof. Marek Chmielewski, ks. prof. Jerzy Misiurek, ks. prał. Jan Sikorski, ks. dr Tomasz Rusiecki, o. Józef Płatek OSPPE, ks. dr hab. Andrzej Michalik i ks. dr Czesław Noworolnik.
Do udziału w sympozjum zaproszeni są ojcowie duchowni diecezjalni i dekanalni, rekolekcjoniści, głoszący konferencje dla kapłanów, spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych oraz kapłani zainteresowani problematyką.
Ze względu na charakter ściśle modlitewny i formacyjny sympozjum kapłani uczestniczący w nim mogą uzyskać zaświadczenie o odprawionych rekolekcjach kapłańskich.

+ Paweł Socha z upoważnienia Przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa Stanisława Kardynała Dziwisza

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedzi

Reklama

9-17 stycznia - Nowenna do św. Pawła I Pustelnika - „Pawełki” (godz. 18)
17 stycznia - Zewnętrzna uroczystość św. Pawła I Pustelnika, wieńcząca dziewięciodniowe nabożeństwo „Pawełek”:
godz. 11 - Suma odpustowa;
godz. 16.15 - „Pawełki” połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych

Boże Narodzenie na Jasnej Górze

Pasterka

Reklama

W noc wigilijną uroczystości Narodzenia Pańskiego na Jasnej Górze została odprawiona Pasterka pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Paulinów. Eucharystia celebrowana była w częściowo odnowionej bazylice, która po przeprowadzonych remontach została ponownie otwarta dla pielgrzymów.
- Noc Bożego Narodzenia pełna jest paradoksów, przeciwieństw, tajemniczych znaków. Narodziny Zbawiciela poruszyły niebo i ziemię, bogatych i biednych - powiedział w homilii o. Matuszewski. - Boże Narodzenie to święta, które objawiają prawdę o Bogu i człowieku. Nie jest to prawda świata, krzykliwa, rozdęta migotaniem kolorowych świateł, czczych mów i deklaracji, złamanych obietnic, wstydliwych afer, ohydnych pomówień (…). Znakiem w poszukiwaniu prawdy jest coś pokornego i cichego, bezbronnego i prostego, szczerego i świętego zarazem. Aby dokonywało się Boże Narodzenie w nas, trzeba Bogu otworzyć drzwi naszych serc i umysłów i zaprosić Go do środka, otworzyć drzwi parlamentów, mediów, drzwi systemów gospodarczych, ekonomicznych, wychowawczych, otworzyć wszelkie drzwi ludzkiej egzystencji. Uczyńmy to - apelował o. Matuszewski.
Na zakończenie Liturgii świąteczne życzenia złożył zgromadzonym przeor Jasnej Góry - o. Roman Majewski.
Po Pasterce nastąpiło oficjalne otwarcie jasnogórskiej szopki. Figurkę Dzieciątka Jezus, poświęconą w bazylice, procesjonalnie przeniesiono do szopki i złożono w żłóbku.
Pasterka została odprawiona również w kaplicy św. Józefa na Halach, w duszpasterstwie młodzieżowym, a przewodniczył jej o. Wojciech Dec, przełożony tej wspólnoty.

Świąteczna Suma

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odprawił uroczystą Sumę w Bazylice Jasnogórskiej. W homilii metropolita zadał pytanie: Po co Bóg stał się człowiekiem? - Bóg stał się człowiekiem, żeby człowiek był synem Bożym - mówił. - Chociaż człowiek jest z ziemi, powinien naprawdę radować się z tego, że jest powołany do bycia z Bogiem, do kontaktu z Panem Bogiem. Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami, abyśmy byli synami Bożymi, abyśmy się mogli rodzić z Boga - zaznaczył abp Stanisław Nowak. - To jest tajemnica naszego osobistego życia. Boże Narodzenie woła, woła o to, żeby się tak rodzić. Radujmy się na Boże Narodzenie tym, że Bóg się narodził i uczynił nas swoimi synami, dziećmi, i żyjmy jak dzieci. Maryja umie pielęgnować Dziecko i dlatego do Niej tu, na Jasnej Górze, zwracamy się: „Matko Boża, pielęgnuj tę Polskę. Pielęgnuj Europę, pielęgnuj świat. Błagamy. Uwielbiamy Cię (…). Matko Boża, wychowuj nasze synostwo Boże...”.
Na Sumie śpiewał Jasnogórski Chór Mieszany im. Matki Bożej Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera.

Modlitwa i kolędowanie

Święto rodzin na Jasnej Górze

Szczególna modlitwa za polskie rodziny odbywała się na Jasnej Górze 27 grudnia - w niedzielę Świętej Rodziny. Msza św. w intencji rodzin została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej. Pamiętano również o rodzinach w Kamerunie, pozostających pod opieką paulinów posługujących w Ayos. Na pomoc misjom zbierane też były ofiary pieniężne.
W czasie Mszy św. przedstawiciele rodzin otrzymali krzyż, zobowiązując się do stawania w jego obronie i do budowania z Chrystusem ogniska domowego, Polski, Europy i świata. Krzyże z chleba, drewna, masy solnej, a nawet uszyte z dżinsu wykonały dzieci i młodzież z kilku częstochowskich szkół.
Po Mszy św. w namiocie-kaplicy, ustawionym w Wieczerniku, odbyło się wspólne kolędowanie. Rodzinne śpiewy tradycyjnych kolęd, przy akompaniamencie instrumentów, nawiązywały do polskich zwyczajów świętowania Bożego Narodzenia i stanowiły wezwanie do podtrzymywania ojczystej kultury. Specjalne śpiewniki na rodzinne kolędowanie przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Częstochowie. W intencji rodzin odmówiona została także modlitwa różańcowa. Spotkaniu towarzyszył konkurs na najliczniej reprezentowaną rodzinę.
Organizatorzy - Klasztor Ojców Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
Oddział w Częstochowie - przygotowali też niespodzianki. Zostały m.in. zaprezentowane bombki choinkowe, które znajdowały się na świątecznym drzewku w Watykanie w 1997 r., kiedy choinkę i ozdoby zawieźli do Papieża Polaka górale z Zakopanego. Bombki są własnością redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Uroczystość zakończyło rodzinne nawiedzenie bożonarodzeniowej szopki, która znajduje się na fosach, w paulińskich ogrodach. (I. T.)

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Dzień męża i żony

[ TEMATY ]

Dzień Męża i Żony

archiwum

13 lipca jest obchodzony dzień Męża i Żony, który nawiązuje do daty zawarcia małżeństwa przez rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus - świętej Zelii i świętego Ludwika Martin.

Rycerze Kolumba w Polsce zapraszają do świętowania Dnia Męża i Żony! Małżonkowie realizują swoje powołanie przez miłość. - W tym pięknym dniu oderwijmy się od prozy życia, popatrzmy na siebie, na wspólnie przeżyte lata i miłość, którą pielęgnujemy, podtrzymujemy i rozwijamy – zachęca Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba. I dodaje: - Obdarujmy małżonki kwiatami, serdecznością i czułością. Wrażliwość kobiety na piękno, na dobro, jej czułość są najwspanialszym darem dla mężczyzny. Jak zauważa, mężczyznę bardziej interesują prawa rządzące życiem i rzeczywistością. - Dobrze wyraża to aforyzm który brzmi: „Mężczyzna chce być w życiu kimś, kobieta chce być kimś dla kogoś”. I apeluje: - Otoczmy nasze żony ciepłem i miłością, angażujmy się w realizację naszego powołania z troską o innych. Niech każdego dnia unosi nas wiara w miłość, piękno i dobro.
CZYTAJ DALEJ

Nie stracić oczu miłosierdzia do drugiego człowieka

2025-07-12 20:19

ks. Łukasz Romańczuk

Dziś w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu Eucharystię oraz nabożeństwo fatimskie odprawił biskup Jacek Kiciński CMF.

Witając wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie ks. Marcin Czerepak wprowadził w to wieczorne, modlitewne spotkanie. - W tym miesiącu nasze nabożeństwo fatimskie jest niczym w samej Fatimie, gdy odbywa się ono tak uroczyście w wieczór przed 13 dniem miesiąca - mówił kapłan, wskazując także na objawienia z Fatimy z 1917 roku i wizję Piekła, którą przedstawiła tam Maryja trójce pastuszków: - Łucja aż krzyknęła, gdy to zobaczyła. Musimy sobie przypominać, że jest Niebo i jest Piekło i musimy być bardzo rozważni na naszych drogach. Jest to ważne objawienie i cieszymy się, że możemy razem z Maryją sprawować to nasze kolejne nabożeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję