Rhode Island, obszaru, w którym procentowo jest najwięcej katolików w USA - Thomas J. Tobin stał się obiektem zainteresowania największych amerykańskich dzienników. Biskup znalazł się w ogniu krytyki dzięki swoim publikacjom na łamach diecezjalnego pisma. O bp. Tobinie pisał m.in. „The Boston Globe”. Ordynariusz Rhode Island zyskał popularność dzięki bezkompromisowym komentarzom i ocenom postaw polityków, którzy oficjalnie przyznają się do katolicyzmu. Ostatnio bp Tobin, atakowany za „wywoływanie niepotrzebnych konfliktów”, stwierdził, że chrześcijanin nie zawsze musi być miły, bo Pan Jezus stojąc wobec zła, też nie był miły.
Wcześniej oberwało się członkowi Izby Reprezentantów i jednocześnie przedstawicielowi jednej z najbardziej prominentnych rodzin katolickich w USA Patrickowi Kennedy’emu. Chodziło o reformę systemu opieki zdrowotnej, który pozwalał na finansowanie aborcji z funduszy publicznych. Ostatecznie zapis ten nie przeszedł w Izbie Reprezentantów, ale Kennedy był jego gorącym zwolennikiem. Krytykowany przez wielu hierarchów za swoją postawę, odpowiadał, że nie czuje się mniej katolikiem z tego powodu. Kennedy nie zawahał się też przed szantażem moralnym, grożąc, że jeśli ustawa w wersji proponowanej przez administrację prezydencką nie przejdzie, to opieki zdrowotnej zostaną pozbawieni najbiedniejsi Amerykanie. - Działania obrońców życia są wymierzone w najbiedniejszych - argumentował Kennedy. Bp Tobin zareagował na to twierdzeniem, że związki polityka z Kościołem są rozluźnione. Kennedy się odgryzał, zarzucając biskupowi, że polecił księżom swojej diecezji, aby nie udzielali mu Komunii św., czemu Kuria diecezji, w której posługę pełni bp Tobin, stanowczo zaprzeczyła.
Szef KPRP Zbigniew Bogucki powiedział w piątek, że rząd przyjął uchwałę, która jego zdaniem stanowi obejście prawa ze względu na decyzję prezydenta Karola Nawrockiego o wecie do ustawy ws. SAFE. Ocenił, że uchwała powtarza wszystkie błędy ustawy i powinna być zbadana przez Trybunał Konstytucyjny.
W piątek rano rząd zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, by dać odpowiedź na decyzję prezydenta o wecie. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd przyjmie uchwałę, na podstawie której zostanie zrealizowany program Polska Zbrojna. - Weto prezydenta nas nie zatrzyma - oświadczył.
Wiadomość, że kardynał Wojtyła nie tuszował pedofilii, brzmi dziś jak odwrócony nagłówek: zamiast oskarżenia – korekta wyroku, który już dawno zapadł w mediach. Tyle że tym razem korekta nie przyszła z telewizyjnego studia, ale z archiwum: kościelnego i państwowego.
Przez ostatnie lata żyliśmy w logice jednego zdania: „Wojtyła tuszował pedofilię”. Bez znaku zapytania, za to z obowiązkowym ujęciem okna przy Franciszkańskiej 3 i kilkoma komentarzami „ekspertów”. W tej narracji nikt nie potrzebował prawa kanonicznego, struktury Kościoła ani realiów PRL. Wystarczył zestaw: SB, „księża patrioci”, trochę emocji – i gotowe.
Krzyż nieśli i rozważania czytali znani i cenieni Wrocławianie.
W kościele św. Wojciecha u ojców dominikanów odbyła się szczególna Droga Krzyżowa Wrocławian.
To Droga Krzyżowa w specjalny sposób poświęcona mieszkańcom Wrocławia, w kościele, gdzie spoczywa bł. Czesław patron miasta. Rozważania stacji Drogi Krzyżowej podjęli znani wrocławianie i uznani artyści, m.in. aktor Robert Gonera, artysta malarz Mariusz Mikołajek, muzyk i założyciel zespołów Chudoba oraz 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących na 70 Oślętach Robert Ruszczak czy wieloletni bliski współpracownik ks. Stanisława Orzechowskiego, koordynator służb Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę Wiesław "Kuzyn" Wowk. – Do rozważań zaprosiliśmy Wrocławian, którzy w szczególny sposób zaznaczyli się swoim życiem, osiągnięciami, talentem, sercem, a przede wszystkim swoją wiarą i miłością do naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Zapragnęliśmy, aby ci, którzy w sensie ziemskim realizują człowiecze powołanie w sposób ponadprzeciętny, dali świadectwo wiary i zapalili światłem swoich serc nasz wszystkich. To świadectwo jest szczególnie ważne dzisiaj, kiedy kiedy tak wiele sprzecznych myśli i uczuć kieruje życiem ludzi – mówił na początku nabożeństwa Stanisław Rybarczyk.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.