Reklama

Niedziela Wrocławska

Kremówki tak, encykliki nie

Duszpasterstwo kolejarzy zaprosiło na 176. spotkanie z cyklu „Wieczory Polskie”, które odbyło się w sali sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu. Prelekcję „Komu przeszkadza św. Jan Paweł II” wygłosił Piotr Sutowicz, dyrektor wrocławskiego oddziału Civitas Christiana.

Magdalena Lewandowska

Podczas Wieczorów Polskich Piotr Sutowicz dzielił się swoimi przemyśleniami na temat ostatnich wydarzeń wokół św. Jana Pawła II.

Podczas Wieczorów Polskich Piotr Sutowicz dzielił się swoimi przemyśleniami na temat ostatnich wydarzeń wokół św. Jana Pawła II.

„Wieczory Polskie” zostały zainicjowane w 2002 roku wraz z powstaniem pierwszej kaplicy na Dworcu Głównym, wtedy działającej w holu głównym. Zainaugurował je poprzedni duszpasterz kolejarzy ks. Marek Zołoteńki. – Istotą wieczorów jest to, że staramy się śledzić czas historyczny, społeczny i dotykać bieżących wydarzeń. To uzasadnia tematykę spotkań: patriotyczną, społeczną, historyczną. Były też spotkania dotyczące kultury, literatury, muzyki – tłumaczył ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy. – Po dwóch latach pandemii próbujemy od października 2022 roku reaktywować „Wieczory Polskie”. Dziś gościmy pana Piotra Sutowicza z Civitas Christiana z prelekcją o św. Janie Pawle II, tak atakowanym w ostatnim czasie. Temat św. Jana Pawła II warto na nowo „odczytać”, lepiej go poznać, zainspirować się jego nauką i życiem.

– Komu przeszkadza święty Jan Paweł II? Tym samym, którym przeszkadzał w czasach komunizmu. Ideologia zmieniła dzisiaj tylko nazwę z państwa komunistycznego na państwo liberalne – dzielił się swoimi przemyśleniami na temat ostatnich wydarzeń wokół św. Jana Pawła II Piotr Sutowicz. – Przeszkadza tym samym, którym przeszkadzał prymas Stefan Wyszyński, kard. Adam Sapieha, księża Franciszek Blachnicki, Jerzy Popiełuszko i inni. Wszyscy oni byli przeciw ideologiom XX wieku, które zniewalają człowieka.

Podkreślał, że Jana Pawła II nie udało się pozbawić życia podczas zamachu 13 maja 1981 roku – co przyczyniło się do demontażu komunizmu – ale można powiedzieć, że obecnie niejako ponawiany jest zamach na świętego. – Mamy do czynienia z drugim, nieustającym zamachem na Jana Pawła II. Nie dało się go unicestwić w 1981 roku, więc dzisiaj próbuje się go zdyskredytować i ośmieszyć. A św. Jan Paweł II to jest moje życie, mój Kościół, mój katolicyzm – za jego pontyfikatu przystępowałem do I Komunii Świętej, otrzymałem Sakrament Bierzmowania, Sakrament Małżeństwa, rodziły się moje dzieci. Te kilkadziesiąt lat jego pontyfikatu jest pewnym kontinuum katolickości, zbudowały pewne uniwersum. I ktoś teraz chce zrobić „wyrwę”, unieważnić, wyrzucić z historii pontyfikat św. Jana Pawła II – tłumaczył Piotr Sutowicz.

Zaznaczał, że Jan Paweł II głosił poglądy niewygodne, które dzisiaj drażnią wielu: obrona życia nienarodzonego, nierozerwalność małżeństwa, ale także nauczanie na temat narodu polskiego i jego tożsamości. – Część mojego poglądu na naród polski, to jest to, co głosił papież. Niestety po jego śmierci za dużo było pomników, a za mało wgryzienia się w to, co mówił, za mało ciężkiej narodowej pracy wychowawczej – mówił dyrektor Civitas Christiana, wspominając o próbach „skremówkowania papieża”, kiedy ukazywano różne aspekty jego życia pomijając np. wypowiedzi na temat aborcji, dla wielu trudne do przyjęcia. – Pamiętam napis wypisany sprayem w pobliżu kościoła św. Marcina na Ostrowie Tumskim: „Kremówki tak, encykliki nie”. Dokładnie to próbowano zrobić z papieżem, „skremówkować”, zrobić z niego „misia na Krupówkach”. A jak się to nie powiodło, bo naród dalej trzymał się pewnych wartości i zasad głoszonych przez św. Jana Pawła II, to uderzono w niego „drugim zamachem”. Optymizmem napawa to, że w Polsce znalazło się bardzo dużo ludzi przyzwoitych, którzy papieża bronią - wskazywał.

2023-03-22 11:29

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: modlitwa za pasterzy czyni cuda

2023-05-27 17:01

Grzegorz Gałązka

Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielką mają władzę, kiedy modlą się za swych pasterzy. Taka modlitwa czyni cuda, jest pancerzem, który chroni kapłanów i biskupów – powiedział Franciszek w wywiadzie dla telewizji Telemundo. Przyznał, że i on odczuwa skutki modlitw, które wierni zanoszą w jego intencji.

Papież zapewnił, że wszystkie zmiany, które wprowadził w ciągu 10 lat swego pontyfikatu są w istocie realizacją postulatów zgłoszonych przez kardynałów przed konklawe. Zapytany o to, czego nie udało mu się jeszcze w pełni zrealizować, Papież wskazał m.in. na klerykalizm. Jego zdaniem nadal istnieją kraje, które są zbyt klerykalne, a klerykalizm to perwersja, kapłani mają być pasterzami – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół na Bachledówce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 15:20

bachledowka.com

Bachledówka z lotu ptaka

Bachledówka z lotu ptaka

W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.

– Cieszymy się, że na tym miejscu będziemy mogli czcić człowieka, który ukazał nam drogę zawierzenia Matce Najświętszej, że będzie on przewodnikiem na drogach naszego życia, że jest on patronem na trudne czasy, że pokazuje nam jak pokonywać trudności zewnętrzne i wewnętrzne – mówił na początku Mszy św. o. Jerzy Kielech OSPPE, przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii prowadzonej przez ojców paulinów w Czerwiennem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję