Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Audycja biblijna: miłosierny Ojciec troszczy się o dobro zagubionego syna

Na zabieg aktualizacji, a jednocześnie na ogromną wierność tekstowi ewangelicznemu zwraca uwagę bp Roman Pindel w najnowszym odcinku podcastowej i radiowej audycji biblijnej, gdy opisuje jeden z najbardziej interesujących przejawów oddziaływania tekstu przypowieści o synu marnotrawnym – encyklikę Jana Pawła II „Dives in Misericordia” z 30 listopada 1980 r.

[ TEMATY ]

podcast

miłosierny ojciec

Wikimedia.commons.org

Powrót syna marnotrawnego, Rembratndt, ok. 1668.

Powrót syna marnotrawnego, Rembratndt, ok. 1668.

Biskup tłumaczy, na czym polega osobista analiza tekstu biblijnego dokonana przez Karola Wojtyłę – filozofa, antropologa, teologa i mistyka. Wyjaśnia, dlaczego papież, interpretując postępowanie młodszego syna, używa ważnego terminu „godność”. Zaznacza, że Ojciec Święty formułuje ważną definicję „miłosierdzia” w relacji do miłości.

Jan Paweł II jawi się jako doskonały znawca Pisma Świętego, zdolny przywoływać odpowiednie starotestamentowe teksty, które pozwalają wydobyć pełnię sensu czytanego fragmentu” – podkreśla bp Pindel i wskazuje, że dokument papieski to swoisty wykład egzystencjalny, zgodny z teologią biblijną oraz odwołujący się do głównego motywu pontyfikatu świętego papieża – „człowiek jest drogą Kościoła”, tak mocno zaznaczonego w encyklice „Redemptor Hominis”. Papież wielokrotnie podkreśla, że współczesny człowiek nie zna prawdziwego oblicza Ojca.

Autor programu powtarza za Karolem Wojtyłą, że relacja miłosierdzia opiera się na wspólnym przeżyciu dobra, jakim jest człowiek, „na wspólnym doświadczeniu tej godności, jaka jest jemu właściwa”. „To wspólne doświadczenie sprawia, że syn marnotrawny zaczyna widzieć siebie i swoje czyny w całej prawdzie” – cytuje omawianą encyklikę poświęconą miłosierdziu.

Analiza przypowieści prowadzi wreszcie Jana Pawła II do wniosku, że miłosierdzie stanowi podstawową treść orędzia mesjańskiego Chrystusa oraz siłę konstytutywną Jego posłannictwa. Z tego zaś wynika, że miłosierdzie winno być nie tylko głoszone, ale noszone w sercu oraz objawiane przez czyny uczniów i naśladowców Jezusa. Szczególnie pilne jest wezwanie do tego, by dziś to właściwe oblicze miłosierdzia było wciąż na nowo odsłaniane” – konkluduje biblista.


Reklama


Podcast można posłuchać również tutaj:

https://podcasters.spotify.com/pod/show/biskup-roman-pindel

https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/audycja-biblijna-milosierny-ojciec-troszczy-sie-o-dobro-zagubionego-syna/

2023-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Audycja biblijna: Rembrandt i Łukaszowy tekst o Emaus

[ TEMATY ]

podcast

audycja biblijna

Wikimedia.commons.org, Artsviewer.com, Rkd.nl

[7] Rembrandt 1660, olej 50 x 64 cm Luwr

[7] Rembrandt 1660, olej 50 x 64 cm Luwr

O tym, jak fragment Łukaszowego tekstu o uczniach idących do Emaus (Łk 24, 13-35) inspirował w kolejnych 30 latach twórczości malarskiej wielkiego Rembrandta opowiada bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Przypominając o dramatycznych kolejach losu życia XVII-wiecznego artysty duchowny powtarza za znawcami historii sztuki, że „w miarę upływu lat Rembrandt staje się coraz bardziej samotny w tym sensie, że jest coraz bardziej skoncentrowany na swej wizji, a jego malarstwo staje się coraz bardziej niezależne”. Jednocześnie zauważa, że następujące realizacje motywu „wieczerzy w Emaus” stają się bardziej uwewnętrznione i uduchowione.

„Biblia jest czytana w sposób indywidualistyczny i rozumiana dosłownie. Rembrandt jednak dokonuje także aktualizacji przesłania tekstu biblijnego przez to, że stara się wyrazić to, co sam aktualnie przeżywa i jakie emocje wyraża w przedstawianych postaciach” – cytuje biskup wybitnego historyka sztuki Jana Białostockiego.

CZYTAJ DALEJ

Sprawdź czy masz dar męstwa

2023-05-26 07:54

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zanurz się w inspirującej historii, która skłania do refleksji nad odwagą i jej wpływem na nasze życie. Posłuchaj opowiadania, który wciągnie Cię od pierwszych słów.

Przedstawię historię nauczycieli, którzy stawiają czoło trudnościom i konsekwencjom swoich decyzji. Dowiesz się, jak jeden akt odwagi może zmienić losy wielu osób. Ta opowieść nie tylko odkrywa ludzką naturę, ale również ukazuje siłę wewnętrzną, która pozwala nam przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

CZYTAJ DALEJ

Kościół na Bachledówce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 15:20

bachledowka.com

Bachledówka z lotu ptaka

Bachledówka z lotu ptaka

W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.

– Cieszymy się, że na tym miejscu będziemy mogli czcić człowieka, który ukazał nam drogę zawierzenia Matce Najświętszej, że będzie on przewodnikiem na drogach naszego życia, że jest on patronem na trudne czasy, że pokazuje nam jak pokonywać trudności zewnętrzne i wewnętrzne – mówił na początku Mszy św. o. Jerzy Kielech OSPPE, przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii prowadzonej przez ojców paulinów w Czerwiennem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję