Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Europejska modlitwa wiernych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adam Kuźmicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W intencji pokoju na Ukrainie modliło się duchowieństwo oraz wierni w łódzkiej katedrze w ramach Dnia Europejskiej Modlitwy za Ukrainę.

O zaplanowanej przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) 40. dniowej modlitwie o sprawiedliwy i prawdziwy pokój dla Ukrainy na początku liturgii przypomniał abp Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita łódzki wyjaśniał, że modlitwa ta jest drugim najważniejszym motywem sprawowanej w katedrze Eucharystii. Poniedziałkowa Msza św., sprawowana w związku z wypadającą w niedzielę uroczystością św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej, była także momentem zamknięcia prac synodu diecezjalnego i rozpoczęcia synodów parafialnych. W intencji Ukrainy zebrani w katedrze wierni modlili się podczas modlitwy wiernych i w formie suplikacji. - W tej modlitwie, która idzie przez całą Europę, dzisiaj modli się polski Kościół. I wszyscy biskupi, większość biskupów dzisiaj w katedrach odprawia Eucharystie w tej intencji: sprawiedliwego, dobrego pokoju na Ukrainie. Do tej modlitwy was też zapraszam. W szczególny sposób uczynimy to w modlitwie wiernych. Ostatnia intencja tej modlitwy to będzie intencja pokoju w Ukrainie. Potem odśpiewamy suplikację, zamykając modlitwę wiernych. I ten śpiew suplikacji będzie naszą wielką, wielką modlitwą o pokój - mówił abp Ryś.

Intencja modlitwy wiernych: "Włączając się w ogólnopolską inicjatywę modlitewną "Łańcuch eucharystyczny" Rady Konferencji Episkopatów Europy módlmy się za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej. Za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków, aby miłosierny Bóg powstrzymał przemoc, gwałt i zniszczenie; oraz żeby zapanował sprawiedliwy pokój. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie." 

2023-03-22 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusiec: Żywa szopka w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Mimo pandemii w wielu świątyniach szopki betlejemskie przybrały uboższą formę wyrazu, ale nadal stają się wymownym znakiem obecności Jezusa pośród nas. Ciekawą szopkę można zobaczyć w parafii w Ruścu, ponieważ jest ona dziełem rodziców dzieci, które w tym roku przygotowują się do Pierwszej Komunii świętej. Hołd Narodzonemu Jezusowi oraz Maryi z Józefem, oddali parafianie i goście ale również żywe zwierzęta: lama, dwie słodkie owieczki, osiołek oraz kucyk.

CZYTAJ DALEJ

Kim był Daniel?

Daniel był prorokiem, żyjącym ok. 600 lat przed Chrystusem. Uważany jest za jednego z czterech wielkich proroków Starego Testamentu. O jego życiu opowiada Księga Daniela.
Daniel był arystokratą. Gdy przebywał na dworze babilońskim, uparcie odmawiał oddawania czci posągom. Bóg obdarzył Daniela obok wyjątkowej inteligencji także bardzo cenionym darem prorokowania. Wyjaśniał on królowi babilońskiemu, słynnemu Nabuchodonozorowi, zawiłości jego snów dotyczących przyszłości królestwa. Robił błyskawiczną karierę, dopóki zazdrośni dworzanie nie wmówili kolejnemu babilońskiemu królowi Dariuszowi, ojcu Aleksandra Wielkiego, że Daniel nie jest wiernym poddanym. Monarcha wydał więc Proroka na pożarcie lwom. Te jednak - ku zdumieniu zebranych - nie tylko Daniela nie rozszarpały, ale lizały mu ręce i nogi. Zdarzenie to tak wstrząsnęło królem Dariuszem, że nakazał on wychwalanie Boga czczonego przez Daniela.
Przed śmiercią Daniel przepowiedział kilka innych znaczących wydarzeń, m.in. czas narodzin Chrystusa i Jego śmierć.
Prorok Daniel jest adresatem modlitw wiernych nawiedzanych przez koszmary senne. Popularny w Kościele prawosławnym, mniej w katolickim, ukazywany jest jako jeden z czterech starotestamentowych proroków większych, w otoczeniu Izajasza, Jeremiasza i Ezechiela, lub jako młodzieniec bez brody, z kołpakiem na głowie, w krótkiej tunice. W lewej, opuszczonej ręce trzyma zwój. Zazwyczaj widnieją na nim słowa: „Błogosławiony Bóg Izraela”. Prawą rękę ma złożoną w geście modlitewnym na piersi. Sceny z żywota Proroka należą do najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej. Najbardziej popularny w sztuce zachodniej jest obraz Daniel w jaskini lwów, traktowany jako prefiguracja Zmartwychwstania Chrystusa i przykład potęgi modlitwy. Chętnie też ukazywano go z prorokiem Habakukiem przynoszonym przez Anioła do jaskini lwów. Jego atrybutem są dwa baranie rogi, wywodzące się z jego widzenia: „Podniosłem oczy i spojrzałem, a oto jeden baran stał nad rzeką; miał on dwa rogi, obydwa wysokie, jeden wyższy niż drugi, a wyższy wyrósł później” (Dn 8, 3).

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bralczyk: dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów

2024-07-21 10:10

[ TEMATY ]

język polski

Adam Koprowski

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów, bo przecież nie na tym polega nasz stosunek do płci – powiedział PAP prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

PAP: Dzień dobry, panie profesorze. A może powinnam raczej powiedzieć dobry wieczór?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję