Reklama

Kościół

Fatima: modlitwa o pokój dla Ukrainy

Greckokatolicki biskup pomocniczy Kijowa Stepan Sus poświęcił w weekend krzyż na nowym kościele Zwiastowania Matki Bożej w portugalskim sanktuarium Fatimie. W uroczystościach wzięli udział także m.in. biskup Fatimy Jose Ornelas Ferreira i wikariusz generalny dla katolickich Kościołów wschodnich w Austrii, ks. Jurij Kolasa. Ks. Kolasa przebywa w Fatimie przez kilka dni w ramach pielgrzymki pokojowej z błogosławieństwem kard. Christopha Schönborna. Biskup pomocniczy Sus jest odpowiedzialny za wiernych w Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w diasporze.

[ TEMATY ]

Fatima

Ks. dr Krzysztof Czapla

Poświęcenie krzyża odbyło się w ramach pielgrzymki ukraińskich wiernych katolickich w Portugalii. Do Fatimy przybyło około 2 tys. osób. W Fatimie znajduje się klasztor bazylianów.

Zakon Bazylianów św. Józafata jest wspólnotą monastyczną liczącą około 300 członków. Do Fatimy przybyli w latach 2008-2009, a kamień węgielny pod budowę kościoła i klasztoru został położony w 2021 roku. Budowa kościoła jest już daleko zaawansowana.

W rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress ks. Kolasa powiedział, że jest pod wrażeniem tej pielgrzymki i wyraził przekonanie o sile modlitwy o pokój w Ukrainie. Dodał, że modli się również za naród rosyjski, którego rosyjska propaganda wojenna uczyniła ślepym na prawdę. Wikariusz generalny zwrócił uwagę, że zostały rozbite niezliczone rodziny, z których część mieszka na Ukrainie, a część w Rosji.

Ks. Kolasa wyraził wdzięczność biskupom austriackim, którzy na zakończenie swego niedawnego zebrania plenarnego gorąco wezwali do modlitwy o pokój na Ukrainie. Od wybuchu wojny codziennie o godz. 20.00 (czasu lokalnego) wiele osób w Ukrainie odmawia różaniec. Do włączenia się w tę modlitwę biskupi austriaccy zaprosili parafie, wspólnoty, rodziny i wiernych. Jak zapowiedział ks. Kolasa, w Wielkim Tygodniu arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn będzie uczestniczył w modlitwie online, która będzie transmitowana na Ukrainie i w Austrii.

2023-03-22 09:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima - przestroga przed błędami świata

Niedziela Ogólnopolska 20/2012, str. 20-21

[ TEMATY ]

Fatima

Figura Matki Bożej Fatimskiej/fot. Graziako

Fatimska Pani ostrzegała 13 lipca 1917 r., że jeżeli ludzie nie odpowiedzą na Jej wezwanie, wówczas Rosja „rozsieje swoje błędy po całym świecie, doprowadzając do wojen i prześladowań Kościoła”

Cały świat zadrżał, gdy 13 maja 1981 r. na Placu św. Piotra w Rzymie turecki zamachowiec Ali Agca oddał strzały do Ojca Świętego Jana Pawła II. Po tym wydarzeniu kard. Joseph Ratzinger powiedział: „Fakt, iż macierzyńska dłoń zmieniła bieg śmiercionośnego pocisku, jest tylko jeszcze jednym dowodem na to, że nie istnieje nieodwołalne przeznaczenie, że wiara i modlitwa to potężne siły, które mogą oddziaływać na historię, i że ostatecznie modlitwa okazuje się potężniejsza od pocisków, a wiara od dywizji”.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: doradca prezydenta Ukrainy o warunkach prawdziwego pokoju

2023-05-28 12:48

Włodzimierz Rędzioch

Prawdziwy i trwały pokój musi zawsze opierać się na prawdzie i sprawiedliwości. Budowa prawdziwego pokoju, nie można ignorować etyki, sprowadzając wszystko do czynnika politycznego – powiedział odnosząc się do misji watykańskiej sobotę 27 września wieczorem w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji publicznej RaiNews, Mychajło Podolak, pierwszy doradca prezydenta Ukrainy W. Zełenskiego.

Odpowiadając na pytanie o możliwą rolę papieża i Stolicy Apostolskiej w konflikcie rosyjsko-ukraińskim Podolak odpowiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję