Reklama

Niedziela Przemyska

XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa

W piątek, 17 marca 2023 r., odbyła się XI edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Jarosławskiego Opactwa. W tym roku udział w jarosławskiej EDK zarejestrowały przez strony internetowe 403 osoby. Organizatorzy szacują, że taka sama była realna liczba uczestników.

edk.opactwo.pl

Uczestnicy wyruszający w drogę

Uczestnicy wyruszający w drogę

Tradycyjnie przygotowano dwie wersje tras – dłuższą i krótszą. - Na trasy o długości powyżej 40 km wybrały się 243 osoby, a na trasy krótsze, tzw. „Preludium do EDK” - 160 osób – podsumowuje Paweł Hajnus, lider regionu jarosławskiego EDK. Jak dodaje, przed pandemię w nocnym nabożeństwie brało udział nawet ok. 800 osób, a tegoroczna po pandemiczna edycja mogła być powrotem do takiej frekwencji.

EDK rozpoczęła Eucharystia o godz. 20:00 w Jarosławskim Opactwie, a następnie uczestnicy wyruszyli na wybrane warianty tras. – Częścią idei tego wydarzenia zawsze jest wzięcie odpowiedzialności za siebie, żeby wyruszyć nocą na ścieżki, odpowiednio się przygotować. Wyruszyć samemu lub w bardzo małych grupach cały czas mierząc się z samotnością. Oczywiście Wielki Post to wczesna wiosna, czasem zima, a my idziemy zawsze polnymi drogami, więc nie brakowało błota, wilgoci i było się z czym mierzyć fizycznie, a przede wszystkim duchowo – dodaje Paweł Hajnus.

W tym roku wyznaczono aż 14 różnych tras, z których mogli skorzystać uczestnicy wybierając najodpowiedniejszy dla siebie wariant. – Zawsze chodzi o to, aby wędrować całą noc, a z drugiej strony, aby ta wędrówka skończyła się w sobotę za dnia. Stąd były to odległości od czterdziestu do osiemdziesięciu kilometrów na trasach podstawowych – mówi lider regionu jarosławskiego EDK.

Reklama

Dlatego trasy wiodły m.in. do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, sanktuarium Matki Bożej Chłopickiej w Chłopicach, sanktuarium Maryi Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tuligłowach i sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach. – Zawsze jest to jakieś znane miejsce, sanktuarium w którym kończymy trasę – dodaje Hajnus.

Jak informują organizatorzy, prawie wszyscy uczestnicy skorzystali z wcześniej wyznaczonych tras, bo zaledwie kilka osób wybrało własne warianty tras. Największą frekwencję w grupie tras powyżej 40 km miały trasy do Przemyśla przez Drohojów (46 km) i do Wielkich Oczu (41 km) - po 30 osób oraz na Kalwarię przez Gruszową (63 km) - 42 osoby. Z kolei w grupie „Preludium do EDK” od wielu lat największym powodzeniem cieszyła się trasa do Przeworska przez Ujezną, z której skorzystało aż 62 osoby.

Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy EDK dzielili się z nimi swoimi wrażeniami i zdjęciami. Swoje świadectwa i materiały można przesyłać za pośrednictwem strony internetowej edk.opactwo.pl.

2023-03-22 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy pozwalam, aby Duch Święty uświęcał moje życie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 20, 19-23.

Niedziela, 28 maja. Zesłanie Ducha Świętego, uroczystość

CZYTAJ DALEJ

Nieznane cuda Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.

Dla wielu osób stygmatyk z Pietrelciny jest najskuteczniejszym świętym. Lista łask otrzymanych za jego przyczyną i cudów, które dzieją się z jego udziałem, nieustannie się powiększa, a za każdym z takich niezwykłych wydarzeń stoją konkretni ludzie. Bracia kapucyni wysłuchali wielu osób, które dawały świadectwa działania Ojca Pio. Brat Roman Rusek, który jako krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio codziennie spotyka się z czcicielami zakonnika z Pietrelciny, opowiada nam o cudach wymodlonych za pośrednictwem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

W jedności Ducha

2023-05-28 13:14

Tomasz Lewandowski

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach odbyło się wspólne czuwanie wspólnot charyzmatycznych Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej przed Zesłaniem Ducha Świętego.

Eucharystii o północy przewodniczył bp Maciej Małyga. W homilii hierarcha tłumaczył, jak zbliżyć się do tajemnicy Ducha Świętego. – Można próbować mówić o Duchu Świętym takim, jakim On jest: jakby płomień ognia, jakby powiew wiatru, jakby gołębica. Ale można też poznawać Ducha Świętego poprzez Jego działanie – po owocach. I tutaj z pomocą przychodzą nam biblijne katalogi darów Ducha Świętego, jak np. u proroka Izajasza: dary mądrości, rozumu, bojaźni Bożej, pobożności. Albo jak napisał św. Paweł: „Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, łagodność, opanowanie”. Wtedy poznajemy Ducha Świętego poprzez Jego moc działającą w nas – zaznaczał bp Małyga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję